► Kameraman Martin Žiaran získal špeciálnu cenu za film Čistič (r. P. Bebjak) na gruzínskom festivale Golden Eye, ktorý sa konal od 1. do 2. 10. v meste Batumi.

► Nový slovenský animovaný seriál Drobci (r. V. Raýmanová) získal ocenenie ako najlepší TV seriál na Medzinárodnom festivale animovaných filmov Tofuzi, ktorý sa konal v októbri v gruzínskom meste Batumi. Seriál bude mať slovenskú premiéru na obrazovke RTVS počas vianočných sviatkov.

► Vo veku 90 rokov zomrel 9. 10. významný poľský režisér Andrzej Wajda, tvorca filmov Kanály, Popol a diamant, Všetko na predaj, Krajina po bitke, Človek z mramoru, Človek zo železa, Pán Tadeáš, Katyň alebo Walesa, človek z nádeje. Wajda bol aj držiteľom Výročnej ceny ASFK či Zlatej kamery z Art Film Festu.

► Grand Prix 24. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov, ktorý sa konal v dňoch 12. až 16. 10. v Poprade, získal americký film Naprieč oblohou (r. J. Lowell, P. Mortimer). Ocenení boli aj slovenskí tvorcovia – režisér Pavol Barabáš získal za svoju Slobodu pod nákladom Cenu za dokument a Rastislav Hatiar dostal Cenu diváka za film Obyčajní chlapci.

► Dokument Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom získal Čestné uznanie poroty na Festivale horských filmov Eho v Skopje v Macedónsku (17. – 20. 10.).

► Na 19. ročníku MFF Etnofilm Čadca, ktorý sa konal od 18. do 21. 10., získal hlavnú cenu Zlatý turoň taliansky film Sväté hlasy (r. R. Morelli). Strieborného turoňa udelili nemeckému titulu Dotýkajúce sa neba, ryžové polia na Filipínach (r. A. Christ) a Bronzový turoň patrí slovenskému filmu Zem, ktorá hľadá svoje nebo (r. E. Praus). Ocenené boli aj ďalšie domáce tituly – Prvá: Izabela Textorisová (r. J. Bučka) získala Cenu Martina Slivku, Čalamacha (r. J. Kuska) Cenu Kysuckej kultúrnej nadácie a snímka Zem, ktorá hľadá svoje nebo Cenu študentskej poroty. Cenu Slovenského filmového ústavu má belgický film Reveka (r. B. Colaux, Ch. Yates). Festival udelil ocenenie in memoriam Štefanovi Vraštiakovi za „mimoriadny prínos k vzniku a dlhoročnú odbornú spoluprácu pri realizácii MFF Etnofilm Čadca“.

► Od 18. do 21. 10. sa v Prievidzi konal 10. ročník prehliadky Slovenské filmobranie, ktorý si pripomenul herca Tomáša Žilinčíka. Prehliadku otvoril film Zabudnite na Mozarta (r. M. Luther). Program podujatia bol zostavený zo štyroch tematických večerov: okrem Pocty T. Žilinčíkovi to bol Súčasný slovenský film (Sloboda pod nákladom), Hudobný dokument (Para nad riekou) a Stretnutie s osobnosťou (Pavel Dvořák). Denne sa premietali aj filmové týždenníky a rozprávky z archívu SFÚ.

zs