Paneurópska projekcia filmu 1989 aj v Kine Lumière

Dánsko-nemecko-maďarsko-nórsky film 1989 o páde železnej opony čaká svetová premiéra a zároveň paneurópska projekcia, pričom na Slovensku si ho diváci budú môcť pozrieť v Kine Lumière v stredu 5. novembra. Dokument venovaný 25. výročiu pádu Berlínskeho múru je otváracou snímkou medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov CPH:DOX v Kodani a v rovnakom čase ho uvidia diváci v približne 20 európskych mestách vrátane Bratislavy. Po filme bude nasledovať interaktívna diskusia s tvorcami a viacerými politickými osobnosťami vďaka priamemu prenosu z Kodane a Berlína. Diváci z iných miest sa do diskusie budú môcť zapojiť prostredníctvom esemesiek alebo Twittera. Organizátormi podujatia sú producentská spoločnosť Magic Hour Films a festival CPH:DOX, s ktorým spolupracuje aj SFÚ a jeho partnerom je festival Jeden svet.

zs 

Jeden svet uvedie aj svetovú premiéru Salto Mortale

Viac ako šesťdesiat dokumentárnych filmov o všetkých kútoch sveta, diskusie so zaujímavými hosťami, fotografické výstavy aj veľké filmové premiéry. Už 15. ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet prichádza do Bratislavy v dňoch 20. až 25. novembra. Slovenskí diváci na festivale po prvý raz uvidia dokument Zuzany Piussi Priamy prenos o tom, ako funguje náš sociálny systém, keď ide o týrané deti. A vo svetovej premiére uvedie Jeden svet dokument Salto Mortale. Anabela Žigová v ňom zobrazuje dilemu dnešnej mladej generácie súvisiacu s komunistickým režimom. Slovenský dokumentárny film má na festivale samostatnú súťažnú sekciu. V novembri uplynie 25 rokov od Nežnej revolúcie a hlavná sekcia 15. ročníka Jedného sveta nesie názov November ’89. Diváci sa dozvedia, ako vnímali totalitný režim významné české a slovenské osobnosti. V sekcii Môj život inak sa diváci vydajú za sociálnymi experimentmi, ktoré preskúšajú komunitný život i hodnoty. Dokumenty v sekcii Máte právo vedieť odhalia porušovanie ľudských práv vo svete. Ďalšie filmy prinesú sekcie Ženské svety, Projekt príroda a Stop extrémizmu. Projekcie sa budú konať v Bratislave v kinách Mladosť a Film Europe, v KC Dunaj a v kinosále FTF VŠMU.

Magdaléna Vaculčiaková

Workshop z projektu Nové kino a programovací seminár ASFK

Piaty a zároveň posledný zo série workshopov vzdelávacieho projektu Nové kino, ktorý pripravila Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK), sa bude konať od 13. do 14. novembra v martinskom kine Strojár. Hlavnými témami budú Kvalita propagácie a priestoru a 3D technológia v kine. Záujem o semináre určené prevádzkovateľom a pracovníkom kín trojnásobne presiahol očakávania organizátora. Cieľom projektu, ktorý sa začal vo februári, bolo počas jedného roka oboznámiť kinárov so všetkými aspektmi prevádzkovania digitálneho aj nedigitálneho kina, predstaviť im možnosti, ktoré digitálna éra prináša, a upozorniť na prichádzajúce zmeny. Prvý seminár sa konal v Bratislave, druhý v Trenčíne, tretí v Krpáčove a štvrtý opäť v Bratislave. Projekt tematicky pokryl okrem iného dramaturgiu, propagáciu, technológie, rezervačné systémy, sociálne siete, fundraising, digitálne projekcie, marketing a ďalšie oblasti spojené s prevádzkou kina. Semináre viedli slovenskí i českí odborníci z rôznych oblastí audiovízie. Po absolvovaní posledného workshopu v Martine získajú kinári certifikát Dobré kino. Všetky informácie o projekte nájdete na www.novekino.sk. V martinskom kine Strojár sa uskutoční aj 44. programovací seminár ASFK, ktorý bude od 14. do 16. novembra. Okrem projekcií klubových noviniek ponúkne aj prednášky či besedy, zreflektuje projekt Nové kino a predstaví nový projekt Filmový kabinet deťom, ktorý odštartoval v septembri.

er 

Digitalizačné pracovisko sa otvorilo kinárom

V septembri sa na pôde bratislavského Kina Lumière uskutočnil štvrtý seminár vzdelávacieho projektu Nové kino, ktorého zámerom je priblížiť záujemcom z radov prevádzkovateľov, dramaturgov a pracovníkov kín nové poznatky potrebné pri prevádzke kín v súčasnej digitálnej ére. Hlavná téma štvrtého stretnutia znela Finančný a právny rámec prevádzkovania kina: postprodukcie, právne aspekty prevádzky kina a grantové možnosti a jeho súčasťou bola aj prehliadka nového digitalizačného pracoviska Slovenského filmového ústavu (SFÚ) v Kine Lumière, vybudovaného v rámci národného projektu Digitálna audiovízia. Návšteva pracoviska nadviazala na prednášku Petra Csordása, experta na digitalizáciu a manažéra kvality a kontroly Digitálnej audiovízie, ktorý účastníkov seminára okrem iného oboznámil aj s procesom postprodukcie, digitalizácie, výroby nosičov DCP a KDM a ich distribúcie. Okrem právnych aspektov prevádzky kina, podpory kín prostredníctvom Audiovizuálneho fondu (AVF) a programu Kreatívna Európa i procesov samotnej digitalizácie a jej financovania sa záujemcovia dozvedeli viac aj o financovaní prevádzky kina a projektov z verejných zdrojov, o ktorých informovala hlavná finančná manažérka projektu Digitálna audiovízia Marta Šuleková. Projekt Nové kino organizuje Asociácia slovenských filmových klubov s finančnou podporou AVF a v partnerstve so SFÚ. Jeho cieľom je zlepšenie stavu a fungovania slovenských kamenných kín a formovanie budúceho spokojného publika v modernom kine. Projekt sa začal vo februári a potrvá až do novembra 2014.

sim

Mladé filmy za A

Festival študentských filmov Áčko má za sebou svoj 18. ročník a do jeho histórie sa zapísali ďalší laureáti. Hlavnú cenu SAPA Grand Prix udelil festival, ktorý sa konal v dňoch 15. až 18. októbra, filmu B moll Zuzany Mariankovej. Cenu divákov, Cenu Literárneho fondu za najlepšiu réžiu aj za najlepší scenár si odniesol titul Martini Shot (r. M. Kazimír). Cenu Literárneho fondu za najlepší strih získal film Dvere (r. Z. Marianková), ktorý dostal aj Cenu Daylight Rentalu za najlepšiu kameru. Cena Literárneho fondu za najlepší zvuk patrí filmu Aion (r. P. Heleninová), ako najlepší hraný film bol vybraný titul Pohladine (r. S. Zrebný), najlepším dokumentárnym filmom sa stala Láska (r. M. Brnušáková) a ako najlepší animovaný film vybrali porotcovia titul Tiene (r. Z. Žiaková). Cenu za vizuálne efekty si odniesla Rozprávka o rytierovi (r. M. Pniak) a čestné uznanie poroty získala snímka Chlapec, ktorý blúdil mestom (r. D. Pastirčáková). O víťazoch v desiatich kategóriách rozhodovala porota v zložení Mariana Čengel Solčanská, Peter Hledík, Silvia Panáková, Patrik Pašš a Yvonne Vavrová.

zs 

Zomrel Pavel Landovský

Český herec, dramatik a bývalý disident Pavel Landovský zomrel 10. októbra vo veku 78 rokov. Účinkoval napríklad vo filmoch Ostře sledované vlaky (1966), Soukromá vichřice (1967), Marketa Lazarová (1967), Utrpení mladého Boháčka (1969), Případ pro začínajícího kata (1969), Adelheid (1969), Slaměný klobouk (1971), Černí baroni (1992), Vratné lahve (2006) či Odcházení (2011). Diváci ho mohli vidieť aj v slovenských snímkach Desať percent nádeje (r. J. Zachar, 1976) a Hazard (r. R. Petrenko, 1995). Landovský, ktorý sa niekoľkokrát neúspešne uchádzal o štúdium herectva na DAMU, začínal svoju kariéru v divadle. Po podpísaní Charty 77 musel emigrovať do Rakúska, do rodnej krajiny sa vrátil až po roku 1989.

zs

DOK.Incubator privezie do Bratislavy skúsených distribútorov

Dňa 7. novembra je uzávierka prihlášok na medzinárodný workshop DOK.Incubator, ktorý sa uskutoční od 2. do 5. decembra v Bratislave a je určený pre dokumentaristov a producentov. Každý rok totiž vo svete vzniknú tisíce dokumentárnych filmov, no len pár stoviek z nich uvedú dôležité festivaly a do medzinárodnej distribúcie sa ich dostane ešte menej. Získať pre film sales agenta či medzinárodného distribútora bez jeho uvedenia na veľkom festivale je prakticky nemožné. Ako dostať film na festival? Ako nájsť pre svoju snímku distribučný priestor? Filmový trh je čoraz komplikovanejší a producent zohráva v hľadaní partnerov najdôležitejšiu úlohu. No na to, aby bol úspešný, potrebuje pomerne sofistikované know-how. Slovenskí dokumentaristi a producenti majú exkluzívnu príležitosť stretnúť sa v Bratislave so špičkovými distribútormi dokumentov, ale aj s producentmi, ktorí sa rozhodli uviesť svoj film k divákom sami a uspeli. Decembrový cyklus prednášok a pracovných stretnutí, ktorý umožní vybraným filmovým profesionálom čerpať zo skúseností zahraničných kolegov a s ich supervíziou riešiť problémy svojich filmov, organizuje v Bratislave Asociácia nezávislých producentov a medzinárodný workshop DOK.Incubator. Viac informácií a prihlášku nájdete na www.dokincubator.net. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond a Ministerstvo kultúry SR.

Silvia Dydňanská 

Creative Europe Desk Slovensko informuje

Dňa 23. októbra boli uverejnené výsledky viacerých výziev podprogramu MEDIA a pre slovenské spoločnosti sú viac než pozitívne: v rámci Výzvy č. 30/2013
– Vývoj projektov (uzávierka 6. júna 2014) boli z piatich podaných projektov podporené štyri:
– spoločnosť Fool Moon získala podporu 60 000 eur na animovaný projekt Websterovci (pôvodný názov Pavúky z rohu),
– Peter Kerekes získal 25 000 eur na projekt dokumentu Cenzori,
– spoločnosť Wandal Production získala 30 000 eur na hraný film Schengenstory,
– spoločnosť Punkchart Films získala 30 000 eur na hraný film Erik.


V rámci Výzvy 27/2013 – Práca s publikom získalo na projekt KineDok podporu 130 254 eur konzorcium spoločností zo 6 krajín (koordinátorom je Institut dokumentárního filmu), ktorého súčasťou je i slovenská spoločnosť Filmtopia.

Všetkým úspešným spoločnostiam gratulujeme. V októbri bola publikovaná aj nová Výzva 23/2014
– Výberová podpora kinodistribúcie s uzávierkami 4. decembra 2014 a 2. júla 2015, žiadne zásadné zmeny v podmienkach nie sú.

vs