Aktuálne číslo Film.sk je tak trochu špeciálne. Vraciame sa v ňom do minulosti samotného časopisu, pätnásť rokov späť, keď vznikol nápad pustiť sa do niečoho celkom nového. Do vydávania mesačníka o filmovom dianí na Slovensku – o kinematografii, ktorá v tom čase žila predovšetkým zo svojej minulosti, mnohí ju už odpisovali a každý nový film bol malým zázrakom. Z rozhovoru so Simonou Nôtovou sa však dozvedáme, že práve to bol jeden z dôvodov vzniku Film.sk. Simona bola jeho prvou a dlhoročnou šéfredaktorkou. A chcelo to guráž, nielen dobrý úmysel.

Uvedený rozhovor otvára špeciálnu časť novembrového vydania Film.sk, ktorá je venovaná 15. výročiu mesačníka. Viaže sa naň aj Téma čísla, špeciálne Kalendárium, anketa i rubrika Myslím si. V čísle však nájdete aj štandardný obsah. Na svete sú ďalšie dva premiérové slovenské dokumenty, o ktorých informujeme v Novinkách. A keď už tu bola reč o guráži, tak režisérka Anabela Žigová jej pri svojom návrate do minulosti vo filme Salto Mortale, keď sa rozhodla hovoriť o pôsobení ŠtB, s ktorou sa spájal aj jej otec, musela mať takisto neúrekom. Lenže bez ohľadu na spracúvanú tému musí mať guráž každý, kto sa pustí do nakrúcania a napokon svoj film pošle medzi ľudí. Platí to aj pre tvorcov dokumentu Vlna vs. breh (Novinky) a trojice recenzovaných snímok – Comeback, Láska na vlásku a Opri rebrík o nebo. Ten posledný nakrútila česká režisérka, tému si však našla na Slovensku.

Aktuálne číslo Film.sk je špeciálne aj preto, že ponúka čitateľom možnosť dostávať mesačník po celý rok 2015 zadarmo. Zostáva len veriť, že sa nám spolu s filmármi a prispievateľmi do časopisu podarí nazbierať toľko guráže, že bude Film.sk naďalej stáť za vašu pozornosť.

Daniel Bernát