► Slovenský dokument Felvidék – Horná zem získal hlavnú cenu v súťažnej sekcii Let Us Be Free na Medzinárodnom festivale dokumentárneho filmu v Budapešti (24. – 28. 9.).

► Cenu Identifikačný kód Slovenska udelili 4. októbra 21 osobnostiam z oblasti kultúry a umenia. Medzi laureátmi 8. ročníka podujatia sú aj herci Zdena Gruberová, Ivan Letko, Jozef Vajda a František Výrostko, a scénický výtvarník Štefan Hudák.

► Na 12. ročníku Bienále animácie Bratislava, ktoré sa konalo od 6. do 10. októbra, udelili Cenu Viktora Kubala za najlepší film v súťaži titulu Moja mama je lietadlo ruskej režisérky Julije Aronovovej. Cenu detského diváka si odniesla britská rozprávka Miesto na metle (r. M. Lang a J. Lachauer). Mimoriadnu cenu v súťaži získal americký titul Strážca priehrady (r. D. ,Dice‘ Tsutsumi a R. Kondo), Mimoriadnu cenu za film z krajín Vyšehradu slovenská rozprávka Zbohom, farba sivá zo seriálu Mimi a Líza Kataríny Kerekesovej a Cenu sv. Vojtecha za najlepší film z krajín Vyšehradu maďarský titul V kruhovom lese so štyrmi rohmi / Maminti, malá zelená víla (r. M. Horváth).

► Nový dokument Pavla Barabáša Žiť pre vášeň získal Grand Prix aj cenu divákov na 22. ročníku Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade (8. – 12. 10.). Barabášova snímka zvíťazila medzi 45 súťažnými titulmi z 15 krajín.

► Hraný debut režiséra Jara Vojteka Deti získal cenu divákov na prehliadke Filmové babí léto, ktorá sa konala od 8. do 12. 10. v českých mestách Bystřice a Třinec. Zo Slovenska sa na prehliadke zúčastnili režiséri Jaro Vojtek a Gejza Dezorz, v porote zasadol generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký a filozof a estetik Peter Michalovič.

► Dokument Zamatoví teroristi (r. P. Pekarčík, I. Ostrochovský, P. Kerekes) získal Zvláštne uznanie poroty za umeleckú kvalitu na MFF Hamptons v USA (9. – 13. 10.).

► Na 18. ročníku Etnofilmu Čadca (14. – 17. 10.) získal Zlatého turoňa – Grand Prix titul Po stopách pastierov (r. A. Vörös). Cenu Strieborný turoň si odniesli Exponáty alebo príbehy z kaštieľa (r. P. Korec) a Bronzového turoňa získal taliansky film Carrera (r. F. Costabile, A. Nugnes). Cenu Martina Slivku za najlepší individuálny výkon pre slovenského tvorcu získal Viliam Gruska za film Rodiská a doliny.

► Animovaný film Matúša Vizára Pandy získal cenu divákov na 29. filmovom festivale Osnabrück 2014 v Nemecku (15. – 19. 10.) aj špeciálne uznanie poroty na festivale LET’S CEE Film Festival 2014 (2. – 11. 10.) vo Viedni.

zs