Všetky moje deti
(Media Film)

V poslednom čase sa filmoví producenti čoraz častejšie stávajú aj distribútormi svojich filmov a ich vydavateľmi na DVD. Spoločnosť Media Film tak vydala a distribuuje dlhometrážny dokument Ladislava Kaboša z roku 2014 Všetky moje deti. Film zaujal nielen členov Slovenskej filmovej a televíznej akadémie, ktorí ho vybrali za slovenského kandidáta na Európsku filmovú cenu, ale aj divákov. Do kín ich na tento dokument prišlo už vyše 24-tisíc, čo bola do premiéry filmu 38 o Pavlovi Demitrovi rekordná návštevnosť domáceho dokumentu v ére samostatného Slovenska. Bolo by dobré, keby sa počet divákov vďaka vydanému DVD znásobil, pretože životný príbeh farára Mariána Kuffu, ktorý vedie neúnavný každodenný boj s byrokraciou i drsnou rómskou realitou, je výzvou aj inšpiráciou. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.1 a DD2.0 a s anglickými titulkami. Ako bonusy sú tu fragmenty rozhovorov s Kuffom a fotografie. Pre divákov bude zaujímavé porovnať si tento film s pohľadom českej dokumentaristky Jany Ševčíkovej, ktorá sa v dokumente Opri rebrík o nebo pozrela na inú Kuffovu aktivitu – starostlivosť o bezdomovcov, alkoholikov, narkomanov a iných sociálne vylúčených.


Klauni
(Bontonfilm)

V zaujímavej česko-slovensko-luxembursko-fínskej koprodukcii vznikla dráma o komédii Klauni (2013), ktorú nakrútil Viktor Tauš (Sněženky a machři po 25 letech, Kanárek) podľa scenára Petra Jarchovského. Je to vlastne film o bilancovaní. Na začiatku kariéry vytvorili Oskar (Didier Flamand), Max (Oldřich Kaiser) a Viktor (Jiří Lábus) klaunské trio Busters. Ich klauniády predstavovali ostrovček slobody v komunistickom režime bývalého Československa. Ukázalo sa však, že národom milovaní klauni sa medzi sebou nedokážu vystáť, a jeden z nich emigroval. Teraz sa Oskar po tridsiatich rokoch vracia, aby v Prahe uzavrel svoju umeleckú kariéru. Stretnutie s bývalými priateľmi vedie k nevyhnutnej vzájomnej konfrontácii, prepletenej so zodpovednosťou voči najbližším, s úzkosťou zo smrti a s potrebou odpustenia. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.1 a DD2.0 a s voliteľnými českými, anglickými, francúzskymi, švédskymi, poľskými a ruskými titulkami. Ako bonusy na ňom nájdete 3x trailer, teaser, film o filme, videoklip k piesni Zavři oči, vystrihnutú scénu, plagáty, fotosky z filmu i nakrúcania, ukážky z vizualizácie filmu (moodboardy) a audiokomentár režiséra a scenáristu.


Francúzska spojka
(Bonton)

Problematika výroby, distribúcie a užívania omamných látok ako jeden zo spoločensky najzávažnejších trestných činov je tu s nami už desaťročia a ani nové milénium nezaznamenalo výrazný zlom v úspešnosti jej riešenia. Tento depresívny fakt zvýrazňuje nadčasovosť Oscarmi oceneného filmu Williama Friedkina. Jeho režijný prístup možno právom považovať za revolučný v kontexte doby i v kontexte mainstreamovej a primárne komerčne orientovanej hollywoodskej produkcie. Namiesto kompaktného, „učesaného“ a literárne zomknutého príbehu servíruje divákovi naturalistický pohľad do špinavých ulíc New Yorku, umocnený sekvenciami snímanými ručnou kamerou. Tá znásobuje optiku autentickosti a pseudodokumentárnej reality. Vrcholom snímky sú dynamické akčné scény, vťahujúce diváka priamo do centra diania, takpovediac priamo do samotného vyšetrovania. Herecký koncert Gena Hackmana sa na tuzemských DVD nosičoch po prvýkrát objavil v opulentnom dvojdiskovom vydaní, plnom zaujímavých bonusov. Tým však chýbala potrebná titulková podpora. V novšom jednodiskovom vydaní distribútor vynechal bonusy úplne a ako jedinú pridanú hodnotu disku dodal český dabing televízie Nova.


Temný prípad
(Magic Box)

Formálne hranice a výrazové prostriedky v seriálovej tvorbe komerčnej televízie a platených kanálov sa postupne stierajú a výrazne rušivý dramaturgický prvok už tvoria iba nevyhnutné reklamné predely a komerčné odkazy. Platená televízia súčasne začína ráznejšie experimentovať aj v takom sprofanovanom žánri, aký pre komerčné kanály predstavujú mysteriózno-kriminálne príbehy. Temný prípad, objasňujúci v hlavnej dejovej línii obskúrnu rituálnu vraždu mladej prostitútky, zinscenovali jeho hlavní tvorcovia – scenárista Nic Pizzolatto a režisér Cary Fukunaga – ako uzavretú osemdielnu drámu. Odpadá teda záverečný zvrat, ktorý by lákal divákov na ďalšiu sériu. Tradične chronologickú naráciu navyše rozbíjajú kolážou rôznorodých časových rovín a asynchrónnosťou zvukovej a obrazovej zložky. To dopĺňa povinná psychologizácia postáv, rozvrstvujúca príbeh do viacerých rovín a plánov, zastrešená pomerne nadštandardnými hereckými výkonmi Woodyho Harrelsona a Matthewa McConaughyho. Výbava troch diskov so všetkými epizódami je čo do bonusov bohatá. Zahŕňa okrem iného audiokomentáre tvorcov, rozhovory, film o filme a ďalšie materiály. Žiaľ, bez akejkoľvek titulkovej podpory.

 

Miro Ulman a Jaroslav Procházka