Tomáš Krupa
režisér

Keď sa teraz obzriem, vidím, koľko času som strávil s filmom Absolventi/Sloboda nie je zadarmo po jeho dokončení. Dva roky od uvedenia film stále žije a je oň záujem. Okrem toho , že sme v tomto roku uvádzali s pražskou spoločnosťou Mirius FD film do českej kinodistribúcie a diváci v Čechách čoskoro uvidia náš dokument aj na obrazovkách Českej televízie, živím sa svojím remeslom prevažne v televíznom a reklamnom prostredí. V súčasnosti pripravujem nový celovečerný dokumentárny film s pracovným názvom Život je krátky. Postupne zbieram materiál a príbehy v Čechách, v Poľsku a u nás doma. Teší ma, že Audiovizuálny fond podporil môj projekt štipendiom a dal tak obchádzanej, neviditeľnej téme smrti šancu hneď na začiatku. V mojom spracovaní chcem hovoriť o živote a spoločnosti v troch susedných krajinách cez optiku prijímania konečnosti. Na tomto okraji záujmu spoločnosti pracujú fascinujúci ľudia a dejú sa im vzrušujúce veci. V budúcom roku plánujem projekt uviesť do fázy produkcie. Priznám sa, že by som chcel týmto dokumentom ľudí vyrušiť. Smrti je zbytočné sa vyhýbať, dobre je byť pripravený a to súvisí so spôsobom života.


Kamila Kučíková
animátorka

Vrátila som sa z Prahy, kde sme s programovým riaditeľom a spolutvorcom festivalu Fest Anča Marošom Brojom mali možnosť vidieť prehliadku svetelného umenia v rámci festivalu Signal. Nebola to však čisto neformálna návšteva, podobné videomappingové projekcie by sme chceli dotiahnuť aj do Žiliny na náš festival. Koncom októbra sa chystám do Budapešti na festival animovaných debutov Primanima (text bol písaný v polovici októbra – poznámka redakcie). Podobnými výletmi sa vlastne vyhýbam nutnosti venovať sa svojmu bakalárskemu filmu.


Marek Ježo

tvorca vizuálnych efektov

Prednedávnom som s tímom postprodukčného štúdia Blue Faces dokončil vizuálne efekty v celovečernom filme Mira Rema Comeback. V snímke sme napríklad menili niektoré zábery natočené cez deň na nočné alebo „šrafovali“ tváre zločincov. Ďalší zaujímavý projekt, ktorý sme práve dokončili, je fotorealistická vizualizácia Múzea americkej revolúcie. Do záberu natočeného quadkoptérou sme vkladali 3D model múzea. Dnes mňa a môj tím zamestnávajú vizuálne efekty v americkom filme Get Hard, kde jednu z hlavných postáv stvárňuje komediálny herec Will Ferrell.