Týždenníky menila aj televízia

Filmové týždenníky ako žáner spravodajského filmu sú dnes vzácnosťou. Na Slovensku sa o ne vo svojich zbierkach stará Slovenský filmový ústav (SFÚ), ktorý ich v spolupráci so spravodajskou televíziou TA3 uvádza v jej programe. V mesačníku Film.sk ich každý mesiac čitateľom približuje Rudolf Urc, ktorý v rokoch 1959 až 1960 pôsobil ako dramaturg Spravodajského filmu.

Rok 1963 zdanlivo patril k tým „obyčajným“. Prebiehali nepokoje v Južnom Vietname, v Peru a v Angole, stali sa železničné nešťastia v Japonsku, snehové kalamity a povodne ohrozovali viaceré krajiny. Medzi mimoriadne udalosti patrilo úmrtie pápeža, do vesmíru vyletela prvá žena a zavraždili amerického prezidenta.

Doma to bol rušný rok. Kulminovali snahy o politické rehabilitácie. Stupňovalo sa národnoemancipačné úsilie Slovákov. No Týždeň vo filme sa stále dokončieval v Prahe.

Nie všetko mohli spravodajcovia zaznamenať. Mnohé fakty boli pre kameru nedostupné, avšak veľa úloh prevzala televízia. Pre týždenník to znamenalo výhodu, lebo politici dávali prednosť pohotovej obrazovke a nevnucovali už svoju prítomnosť v kinožurnále. To sa odrazilo v koncepcii i skladbe týždenníka. Výročie vzniku ZSSR sa obišlo bez oficialít, nahradili ich výtvarne zaujímavé zábery nočnej Moskvy (Týždeň vo filme č. 3). V snímkach zo závodov a družstiev sa prestala oslavovať socialistická ekonomika, ale chválili sa prosté ľudské nápady a inovácia: v Lovosiciach vymysleli pojazdnú súpravu na automatické kŕmenie dobytka (č. 7), dobývanie vápenca na stupňovitých lomoch v Beroune zmechanizovali (č. 5), obetavosť elektrikárov a mužov rozbíjajúcich ľady zachránila naše vodné elektrárne (č. 4).

Pribudli kritické snímky: stavba elektrárne v Novákoch mešká, lebo dodávatelia majú trojmesačný sklz (č. 2), na poliach medzi Galantou a Sereďou ležia pod snehom zabudnuté poľnohospodárske stroje (č. 2), hotel Hutník v Košiciach je v katastrofálnom stave (č. 9).

Naplno sa rozbehla sezóna plesov. Po twiste nastupuje v Poľsku nový tanec madison. A komentár jasá: Mládež zanechala staré dogmy, nech žije rytmus epochy (č. 4). Na Plese športovcov v Bratislave sa stretli krasokorčuliari Romanovci, Věra Čáslavská, brankár Viliam Schrojf, Eva Bosáková, Rudolf Tomášek a ďalšie hviezdy (č. 5). Naša popredná baletná hviezda Marta Drottnerová tancuje na scéne moskovského Veľkého divadla v Bachčisarajskej fontáne (č. 5). A hviezda Nikitu Chruščova stále svieti na politickom nebi, ešte vyše roka bude v prednej línii stalingradského (volgogradského) frontu na archívnych záberoch z Veľkej vlasteneckej vojny (č. 8). Potom ho odstavia a na vojnové „hrdinstvo“ Nikitu sa rýchlo zabudne.

Popredný slovenský výtvarník Koloman Sokol vystavoval v Bratislave (č. 9). Celý život sa venoval sociálnym témam. Jeho grafiky, expresívne olejomaľby a tempery nám po rokoch pripomínajú smutný príbeh: keď sa Sokol po návrate z cudziny chcel usadiť doma, prijali ho tu s nezáujmom a ľahostajne. V roku 1948 opäť, tentoraz znechutene a natrvalo, emigroval.

Rudolf Urc (filmový dramaturg a publicista)

 

FILMOVÉ TÝŽDENNÍKY NA TA3 – JANUÁR 2014

04. 1. – 13.30 hod. – Týždeň vo filme 2/1963 a 3/1963 (repríza 5. 1. o 15.30 hod.)

11. 1. – 13.30 hod. – Týždeň vo filme 4/1963 a 5/1963 (repríza 12. 1. o 15.30 hod.)

18. 1. – 13.30 hod. – Týždeň vo filme 6/1963 a 7/1963 (repríza 19. 1. o 15.30 hod.)

25. 1. – 13.30 hod. – Týždeň vo filme 8/1963 a 9/1963 (repríza 26. 1. o 15.30 hod.)