► Film Martina Šulíka Cigán získal na festivale 9. Stretnutia slovenského a stredoeurópskeho filmu vo francúzskom meste Cran-Gevrier (družobné mesto Trenčína), ktoré sa konalo 22. až 26. novembra 2013, všetky tri udeľované ceny – Cenu divákov, Cenu gymnaziálnej poroty a Cenu kinofilov.

► Dokument Pavla Barabáša Príbehy tatranských štítov II – Posadnutí horami získal Cenu mladej poroty na MFF Bansko (20. – 24. novembra 2013, Bulharsko) a Grand Prix na Medzinárodnom festivale outdoorových filmov ( 27. septembra – 7. decembra 2013, Česko, Slovensko, Rusko). Barabášov film Pygmejovia – Deti džungle si odniesol 1. cenu z Česko-poľského festivalu outdoorových filmov (20. – 23. novembra 2013, Poľsko) a snímka Vysoké Tatry – Divočina zamrznutá v čase tam získala 3. cenu.

►Snímka Teodora Kuhna Momo získala ďalšie medzinárodné ocenenie. Špeciálnu cenu jej udelila porota na medzinárodnom študentskom festivale CineMAiubit v Bukurešti (2. – 5. decembra 2013).

►Počas slávnostného vyhlásenia výsledkov VII. etapy súťaže Samospráva a Slovensko bez bariér 2010 – 2013 udelili 3. decembra v Bratislave Čestné uznanie Slovenskému filmovému ústavu za DVD pre osoby so zrakovým alebo sluchovým postihnutím.

► Animovaný film Matúša Vizára Pandy si z festivalu SKENA UP (Priština, Kosovo, 5. – 11. decembra 2013) odniesol cenu pre najlepší animovaný film.

► Dňa 10. decembra sa krstila kniha sprevádzajúca nový večerníčkový seriál Mimi & Líza. Autorkami príbehu sú Katarína Moláková, Alexandra Salmela a Katarína Kerekesová, ktorá knihu aj ilustrovala spolu s Borisom Šimom a Ivanou Šebestovou. „Kniha vznikala podľa existujúcich námetov na večerníčky, ktoré sme vymysleli so spoluscenáristkou Katkou Molákovou. Od začiatku som mala predstavu, aby sme z nich vytvorili aj krásnu obrázkovú knihu pre deti, pretože sme mali k dispozícii veľa obrazového materiálu zo seriálu. Ale zároveň som vedela, že by to chcelo iný, čerstvý pohľad na vec,“ hovorí Kerekesová. Preto oslovila na literárne spracovanie seriálových epizód autorku Alexandru Salmela.

► Dňa 11. decembra sa v Káhire premietala v rámci festivalu Sedem krajín – sedem filmov debutová snímka Martina Šulíka Neha.

jar