Tomáš Stanek

kameraman

V októbri 2013 sme s Jarom Vojtekom dokončili nakrúcanie celovečerného hraného filmu Deti. Ten je momentálne vo fáze postprodukcie, ktorej sa budem v tomto roku venovať. Premiéra tohto poviedkového filmu ma čaká niekedy na jar. Vo fáze postprodukcie je aj ďalší film Krok do tmy, na ktorom som spolupracoval s bratmi Lutherovcami.

 

Šimon Ondruš

dokumentarista

Rok 2013 bol jednoznačne tým najzaujímavejším obdobím v mojom živote. Za zmienku stoja dva projekty – nominačné filmy k projektu Gypsy Spirit 2013 a séria vzdelávacích filmov pre základné školy Rozum v rukách. Komplexná skúsenosť necháva neoriginálny, ale maximálne efektívny odkaz – pokiaľ sa nevieme zasmiať, nedokážeme načúvať ľudskosti. Ako stroskotanec, ktorý nestratil nádej ani tanec. V každodennej práci pri komponovaní knižného debutu Rozum vo vrecku a pri rozbiehaní projektu o slovenskom filme pre galavečer Slnko v sieti „tancujem“ veľmi rád a niekedy si pri tom aj spievam.

 

Alexandra Gojdičová

strihačka

V čase písania tohto textu som v strižni so Zuzkou Liovou, pomaly finišujeme s pilotným dielom budúceho cyklu o ženách priekopníčkach s názvom Prvá. Je o divadelnej režisérke Magde Husákovej Lokvencovej, ktorá bola v päťdesiatych rokoch označená za nežiaducu, pretože bola manželkou Gustáva Husáka. Z fragmentov, ktoré sme objavili, sa skladá jedna veľká a smutná absurdita tej doby. Absurdita súčasnosti ma sprevádza v ďalšom projekte, ktorý pripravuje režisérka Viera Čákanyová. Je to 10-minútový film do kolektívneho „veľkofilmu“ Slovensko 2.0 v produkcii MPhilms.