FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

Európske nominácie na Oscara
1. – 31. január
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Dňa 17. januára budú vyhlásené nominácie na Oscary 2013 – výročné filmové ceny, ktoré udeľuje americká Akadémia filmových umení a vied. V priebehu januára uvedie Kino Lumière prehľad najvýraznejších európskych filmov roku 2013, ktoré sa uchádzajú za jednotlivé európske krajiny o užšiu oscarovú nomináciu a celkové víťazstvo. Medzi národnými nomináciami, samozrejme, nechýba ani slovenský kandidát Môj pes Killer (r. Mira Fornay).
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk

Stopy na hrebeni a Radosť zo života
13. január  16.00

(BRATISLAVA – KINO MLADOSŤ)

Kruh priateľov českej kultúry (KPČK) organizuje stretnutie s režisérom Pavlom Barabášom a s jeho filmom Stopy na hrebeni. Pri príležitosti 30. výročia vzniku KPČK sa premietne aj spomienkový film o Michalovi Dočolomanskom z cyklu Radosť zo života.

Archívne kino – téma: Samurajské kroniky
13., 20., 27. január a 3. február

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

V januárové archívne pondelky sa budú prezentovať filmy, ktoré sú kronikami obdobia feudálneho Japonska, jeho spoločenských pohybov, mocenských bojov, kultúry a morálky samurajov. Filmy rozprávajú príbehy o morálnom úpadku a strate hodnôt v konfrontácii s udatnosťou jednotlivcov opierajúcich sa o samurajskú etiku, ktorá vychádza zo zásad ukotvených v starom kódexe cti Bušido. Pohľad na dejiny a kultúru Japonska sprostredkujú návštevníkom kina filmové lahôdky – Kagemuša (r. Akira Kurosawa, 1980), Eidžanaika (r. Šóhei Imamura, 1981), Kronika písaná mečom (r. Tadaši Imai, 1963), Magobei sa vracia (r. Hideo Goša, 1969).
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk

Osobnosti a výročia: Ingrid Thulin
14., 21., 28. január

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Švédska herečka Ingrid Thulin sa do pamäti divákov zapísala predovšetkým ako predstaviteľka mnohých významných rolí v Bergmanových filmoch. Hrala však aj vo filmoch iných zásadných režisérov svetovej kinematografie, akými sú Alain Resnais a Luchino Visconti. Desať rokov od úmrtia charizmatickej herečky si pripomenieme jej unikátne herectvo vo filmoch Vojna sa skončila (1966), Súmrak bohov (1969), Prejazd Kassandra (1976).
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk

Filmový kabinet – Alfred Hitchcock a napätie: Psycho
16. január  18.00

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Predposledné stretnutie druhého semestra vzdelávacieho programu Slovenského filmového ústavu predstaví tvorbu majstra napätia. Najväčšiu slávu dosiahol Hitchcock vďaka svojim americkým filmom, medzi ktorými vynikajú tituly Vertigo a Psycho (prvý menovaný vyhlásili v roku 2012 v ankete časopisu Sight & Sound za najlepší film všetkých čias). Psycho je nestarnúci triler, kde Hitchcock výsostne filmárskymi nástrojmi – rozzáberovaním scény a montážou – dosahuje pozoruhodné účinky, ktoré dodnes nestratili nič zo svojej intenzity.
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk

Osobnosti a výročia: Sergio Leone
22. – 23. január

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Napriek tomu, že filmografia Sergia Leoneho neobsahuje veľa titulov, jeho spaghetti westerny sú mimoriadne invenčným príspevkom do zlatého fondu kinematografie. Rovnako jeho záverečná epopeja Vtedy v Amerike (1984) predstavuje majstrovské dielo žánru gangsterských filmov. Nedožitých 85 rokov Sergia Leoneho si pripomenieme filmom Moje meno je Nikto (1973), na ktorom sa podieľal ako producent a zároveň pomáhal pri réžii, a premietaním digitálne remastrovanej verzie Leoneho režisérskeho opusu Vtedy na Západe (1968).
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk

Music & Film – The Rolling Stones – Some Girls: Live in Texas ’78
29. január  20.30

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Americké turné kapely The Rolling Stones z roku 1978 na podporu albumu Some Girls sa medzi fanúšikmi považuje za jedno z najlepších. Tento koncert bol zaznamenaný v texaskom Fort Worth na 16 mm film. V roku 2011 bol obraz reštaurovaný do HD kvality a zvuk DD5.1 je remixovaný a remastrovaný z pôvodných nahrávok. Diváci sa môžu tešiť na piesne z albumu Some Girls – napríklad Miss You či Beast of Burden –, ale i na hity z predchádzajúcich albumov, ako sú Honky Tonk Woman, Brown Sugar či Jumpin’ Jack Flash.
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk, www.ticketportal.sk

Filmový kabinet – Robert Bresson, Alain Resnais: Udalosť a virtualita – Hirošima, moja láska
30. január  18.00

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Po veľkých hnutiach sa zdá, že v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch sa francúzska kinematografia začína individualizovať. Spomedzi ostatných autorov vyčnievajú dve postavy: Robert Bresson a Alain Resnais. Pre oboch je spoločné veľké experimentovanie, ktoré predchádzalo novej vlne. Bresson vychádza z presvedčenia, že pomocou trpezlivej askézy je médium filmu schopné v zábleskoch zaznamenať oku unikajúcu Udalosť. Resnais zase pokladá film za médium pohybujúce sa vo virtuálnej rovine, kde neplatí tradičný náhľad na časové kontinuum.
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk

Večer s Nymfomankou
31. január  18.30

(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)

Azda najočakávanejšia novinka jednej z najväčších súčasných režisérskych osobností prinesie poetický i odvážny príbeh jednej ženy od detstva až do stredného veku. Film už dlho pred ohlásenou svetovou premiérou vzbudzuje zvedavosť, ale aj kontroverzie pre svoj avizovaný otvorený prístup k sexualite. Lars von Trier vraj opäť posúva umelecké filmové hranice. Nymfomanka bude v kinách uvádzaná v dvoch častiach, prvý diel v januári, druhý diel príde do kín v priebehu februára. Kino Lumière však 31. januára uvedie na špeciálnej projekcii obe časti v rámci podujatia Večer s Nymfomankou.
www.aic.sk/kinolumiere, www.navstevnik.sk

 

REDAKCIA NEZODPOVEDÁ ZA ZMENY V PROGRAME PODUJATÍ!)
Mariana Jaremková

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

23. medzinárodný festival krátkych filmov Flickerfest 2014, Sydney (AUSTRÁLIA)
10. – 19. január

Premietanie filmu Pandy (r. M. Vizár).
www.flickerfest.com.au

Kino ERA, Praha (ČESKO)
14. január

Premietanie filmu Petra Solana Kým sa skončí táto noc.

17. GO KAMERA, Brno (ČESKO)
16. – 19. január

Premietanie filmu Pavla Barabáša Stopy na hre-beni.
www.gokamera.cz

25. Filmový festival Terst (TALIANSKO)
17. – 22. január

Premietanie filmov Pandy (r. M. Vizár) a Ďakujem, dobre (r. M. Prikler).
www.triestefilmfestival.it

25. European First Film Festival Premiers Plans, Angers (FRANCÚZSKO)
17. – 24. január

Premietanie filmu Pandy (r. M. Vizár).
www.premiersplans.org

Medzinárodný festival Black Movie, Ženeva (ŠVAJČIARSKO)
17. – 26. január

Premietanie filmu Pandy (r. M. Vizár).
www.blackmovie.ch

Inštitút východných jazykov (INALCO), Paríž (FRANCÚZSKO)
21. január

Premietanie filmu Zuzany Liovej Dom.
www.siparis.sk

Ozveny 17. MFDF Ji.hlava, Brusel (BELGICKO)
31. január – 8. február

Premietanie filmu Roberta Kirchhoffa Kauza Cervanová.
www.dokument-festival.cz

Medzinárodný filmový festival Jaipur (INDIA)
1. – 5. február

Premietanie filmu Pandy (r. M. Vizár).
www.jiffindia.org

 

 

REDAKCIA NEZODPOVEDÁ ZA ZMENY V PROGRAME PODUJATÍ!)
Mariana Jaremková