Zmenil tvár Šanghaja
(MEDIA FILM)

Po dokumente Moderná architektúra Slovenska, ocenenom v roku 2009 Igricom, nakrútil Ladislav Kaboš v roku 2010 ďalší dokument dotýkajúci sa architektúry. Tentoraz však nielen na Slovensku, ale aj v ďalekej a exotickej Číne. Traja súrodenci – Martin (87) z Monaka, Theo (85) z Kanady a Alessa (82) z USA – spomínajú na svoje detstvo a mladosť v Šanghaji a rozprávajú fascinujúci životný príbeh svojho otca, architekta Ladislava Hudeca, ktorý sa preslávil v Ázii, ale na rodnom Slovensku bol takmer neznámy. V Šanghaji realizoval Hudec 60 budov vrátane kostolov, nemocníc či bánk. Jeho 22-poschodový hotel Park bol do roku 1963 najvyššou budovou v Ázii a Grand Theatre je dodnes v zozname najkrajších divadiel na svete. Práve tam sa v predvečer slovenského národného dňa na Expo Šanghaj 2010 konala svetová premiéra tohto dokumentu. Na DVD ho výborne dopĺňajú Hudecove 16 mm filmy z rokov 1927 až 1938. Zachytávajú nielen život rodiny, ale i život Európanov v koloniálnom Šanghaji pred vznikom ČĽR. Kabošov 68-minútový dokument vznikol v produkčnej spoločnosti Media Film v koprodukcii so Slovenskou televíziou a je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9 so slovenskými, s anglickými a čínskymi titulkami.

 

Ďakujem, dobre
(MAGIC BOX SLOVAKIA)

Dlhometrážny debut absolventa Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave Mátyása Priklera Ďakujem, dobre mal svetovú premiéru v januári 2013 na 42. MFF Rotterdam v sekcii Bright Future. Jeho výber nebol náhodný, veď jedna z epizód snímky bola v roku 2010 uvedená pod rovnakým názvom v súťaži študentských filmov Cinéfondation na MFF v Cannes, zaujala divákov na festivaloch doma i v zahraničí a získala národnú filmovú cenu Slnko v sieti za najlepší krátky hraný film. Dej filmu celkom výstižne charakterizuje text na obale: Jedna rozprávka, jeden smutný pohreb, jedny pokazené Vianoce a jedna divoká svadba. Príbehy troch mužov (Attila Mokos, Miroslav Krobot, Béla Várady) a ich rodín na pozadí súčasnej hospodárskej krízy. Tá kríza však nie je pôvodcom narušených vzťahov, len urýchľuje ich vývoj. Priklerovi sa spolu so scenáristom Markom Leščákom podarilo urobiť film vypovedajúci o dobe, ktorú žijeme. Na DVD je s voliteľným zvukom Dolby Digital 2.0 a Dolby Digital 5.1 a so slovenskými, s maďarskými, anglickými, francúzskymi a rumunskými titulkami. Ako bonusy (neuvedené na obale DVD) nájdete nepoužité scény, fotografie, trailer a štyri teasery.

 

Balkánske kraťasy
(KINEČKO)

Po predchádzajúcom čísle, kde bol výnimočne film na stiahnutie so špeciálnym kódom (dokument Lisabončania), pokračuje nové, 18. číslo časopisu Kinečko (december 2013 – január 2014) v tradícii pribaľovania DVD nosičov. A keďže hlavnou témou aktuálneho čísla je Balkán, konkrétne kinematografia v oblastiach, ktoré kedysi tvorili Juhosláviu, na DVD sa nachádzajú krátke filmy súčasných tvorcov zo siedmich krajín tohto regiónu z rokov 2011 až 2013. Vybral ich filmový kritik a programový riaditeľ festivalu Kratkofil Plus v Banja Luke Vladan Petković. Hoci vojna sa už skončila, navždy poznačila životy niekoľkých generácií a výber filmov ponúka rôzne podoby skrytého násilia. Filmy sa však zaoberajú aj univerzálnymi témami, ako sú láska či priateľstvo. Najlepší je chorvátsky Mužský film Nebojšu Slijepčevića o deťoch a detských zbraniach. Na DVD ho dopĺňajú Intro (r. Ivan Salatić, Čierna Hora), Chlapci, kde ste (r. Jelena Gavrilović, Srbsko), Orfeus (r. Tina Šmalcelj, Bosna a Hercegovina), Alerik (r. Vuk Mitevski, Macedónsko), Zibidi (r. Nart Zeqiraj, Kosovo) a Oci, môžem si zašoférovať? (r. Miha Hočevar, Slovinsko).

 

7 dní hříchů
(MAGIC BOX SLOVAKIA)

Český režisér Jiří Chlumský nakrútil na Slovensku filmy Konečná stanica (2004) a Nedodržaný sľub (2009). Po jeho debute – komédii Stůj, nebo se netrefím! z roku 1997 – je 7 dní hříchů už našou druhou minoritnou koprodukciou s Českom, na ktorej sa Chlumský podieľal ako režisér. Zatiaľ čo ten prvý, odohrávajúci sa na konci okupácie v apríli 1945, je grotesknou kostýmovou situačnou komédiou, 7 dní hříchů je psychologická dráma inšpirovaná skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali počas prvých siedmich povojnových dní na Šumpersku v roku 1945. Agnes (Vica Kerekes), manželka českého lesníka Jana (Ondřej Vetchý), sa po vypálení a rabovaní horskej samoty ukrýva týždeň v lese ako nepohodlný svedok. Manžel aj jej brat Jürgen (Jarek Hylebrant), ktorý sa práve vrátil z východného frontu, sa ju snažia nájsť a zisťujú, že v týchto časoch nemožno veriť takmer nikomu. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, s pôvodným českým zvukom DD 5.1 a okrem anglických titulkov ponúka i voľbu českých titulkov pre nepočujúcich. Na DVD sú ako bonusy film o filme a v časti disku DVD-ROM je soundtrack s hudbou Borisa Urbánka.

Miro Ulman