Nebeská exibícia

Predvianočná atmosféra, kresťanské vtipy, nebo i zem plné známych hercov. Po jedenástich  rokoch prichádza do kín voľné pokračovanie obľúbenej rozprávky Anjel Pána

Návštevníci kina sa od 8. decembra opäť ocitnú v spoločnosti anjela Petronela a čerta Uriáša, ktorí sa naďalej vzájomne doberajú a dostávajú do problémov. Keď stratia jablko poznania, musia stráviť predvečer sviatku sv. Mikuláša v pozemskom svete. V snahe nájsť zakotúľané vzácne jablko naďabia na viacero ľudských príbehov, či už ide o malú Anežku a jej krásnu mamu Magdalénu, partiu nepoctivých koledníkov, alebo vydridušského krajčírskeho majstra Košťála.

„Priznám sa, že som o pokračovaní rozprávky neuvažoval. Až potom, čo sa jednotka dostala do sŕdc divákov, sme si povedali, že by možno stálo za hriech pustiť sa do dvojky. Ale chcel som, aby bol scenár, keď sa už do toho pustíme, nepriestrelný. Možno preto to trvalo tých jedenásť rokov. Našli sme dobrý námet a scenár a mne sa za ten čas v hlave naskladali ďalšie katolícke žartíky,“ povedal český televízny a filmový režisér Jiří Strach, ktorý pri pokračovaní rozprávky oslovil na spoluprácu scenáristu Mareka Epsteina. „Marek prišiel s nápadom, aby Pán Boh poslal tých dvoch na zem, ale bez preoblečenia. Hovoril som mu, že to nebude fungovať. Že vtip je práve v tom, že ľudia nevedia, že je to čert  a anjel. A Marek mi na to odpovedal geniálnou vetou: Jeden deň v roku to ide! A ja som vedel, že v ruke drží komédiu ako víno,“ priblížil Strach. Hlavných postáv sa opäť zhostili herci Ivan Trojan (Petronel) a Jiří Dvořák (Uriáš). „Dôležité bolo i to, ako budú fungovať Ivan a Jirka. Ich chémia tam stále je a je dokonca zrelšia ako pred jedenástimi rokmi. Chalani skrátka hrajú nebeskú exhibíciu,“ uviedol Strach. V úlohe Boha diváci opäť uvidia Jiřího Bartošku, Pannu Máriu znovu stvárnila Klára Issová. Vo filme, ktorý za slovenskú stranu koprodukovala RTVS a spoločnosť et cetera group, si zahrali aj herci, ktorí v „jednotke“ nefigurovali – mladá Anička Čtvrtníčková (Anežka) či Vica Kerekes (Magdaléna). Okrem Kerekes sa v rozprávke objavia aj ďalší herci zo Slovenska – Martin Huba, Marián Labuda či Roman Luknár.

Hlavné nakrúcanie sa začalo v januári tohto roka a prebiehalo na viacerých miestach Česka, okrem iného v Českom Krumlove a v Ledči nad Sázavou. „Asi najťažší deň nakrúcania bol pre mňa ten predposledný v nebi, keď som mal na pľaci Pána Boha, Pannu Máriu, všetkých svätých, tridsať anjelikov, riaditeľa Českej televízie a do toho mraky novinárov a fotografov. Zvládnuť režijne a organizačne celý ten kolos, aby sme stihli aj niečo nakrútiť, mi dalo dosť zabrať,“ dodal Jiří Strach.

Rozprávka Anjel Pána mala veľký ohlas, televíznu premiéru na obrazovke Českej televízie si na Vianoce roku 2006 pozrelo viac ako dva a pol milióna divákov. Pokračovanie filmu uvedie do tunajších kín distribučná spoločnosť Magic Box so slovenským dabingom.

Anjel Pána 2 (Anděl Páně 2, r. Jiří Strach, Česko/Slovensko, 2016) 
CELKOVÝ ROZPOČET fiLMU: 38 199 673 Kč – približne 1 414 800 eur (vklad RTVS: 180 000 eur) 
►  POČET KÓPIÍ, V KTORÝCH SA fiLM BUDE DISTRIBUOVAŤ V SLOVENSKÝCH KINÁCH: Film bude uvádzaný na DCP nosičoch. 

Zuzana Sotáková
FOTO:
Magic Box Slovakia