Johankino tajomstvo
(Bontonfilm)

V Česku majú vianočné televízne rozprávky dlhoročnú tradíciu. Na Slovensku sa začala pred dvomi rokmi, a to netradične: najprv majú diváci možnosť vidieť rozprávky v kine a až potom na televíznej obrazovke. Po Láske na vlásku (2014) sa tak vlani predstavilo divákom slovensko-české Johankino tajomstvo. A po Celeste Buckingham si princeznú zahrala ďalšia speváčka – Kristína. V centre príbehu, ktorý režíroval Juraj Nvota, však nestojí ona, ale láskavá a múdra dievčina Johanka, ktorá postupne zdoláva prekážky osudu. Za to, že ich je toľko, môže aj jedna z troch sudičiek – zábudlivá víla Tea, ktorá pri Johankinom narodení nesplnila svoju úlohu. Popri Dominike Zeleníkovej, Emílii Vášáryovej, Ondřejovi Vetchom či Szidi Tobias sa v snímke objavila s nevšednou skromnosťou i medzinárodná hviezda – kôň, na ktorom jazdil Heath Ledger vo veľkofilme Príbeh rytiera. Rozprávka je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so slovenským a s českým dabingom Dolby Digital 5.1 a s voliteľnými anglickými titulkami a českými titulkami pre nepočujúcich. Bonusmi sú film o filme, videoklip Na bieleho koňa, ktorý režíroval Marek Mackovič, trailer, fotogaléria a plagát.

Červený kapitán
(Magic Box)

Napriek tomu, že kníh Dominika Dána sa od roku 2005 predalo už takmer 700 000, prvá filmová adaptácia Dánovej predlohy mala premiéru až v roku 2016. A úspešnú. Detektívny triler Michala Kollára Červený kapitán videlo už 87 000 divákov. Píše sa rok 1992 a detektív Krauz z oddelenia vrážd vyšetruje prípad umučeného kostolníka, ktorý sa stal v roku 1985. Čoskoro zistí, že o odhalenie skutočnej príčiny kostolníkovej smrti nemá záujem ani cirkev, ani vyššie miesta... V slovensko-česko-poľskom koprodukčnom filme si zahrali Maciej Stuhr, Marián Geišberg, Oldřich Kaiser, Martin Finger, Zuzana Kronerová či Ladislav Chudík. A sú v ňom stovky trikových záberov. Film vyšiel na DVD i blu-ray nosiči s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DTS-HD 5.1 (česko-slovensky), DD 5.1 a 2.0 (česky), s audiokmentárom režiséra Michala Kollára, producenta Viktora Tauša a kritika Kamila Filu, s audiokomentárom pre nevidiacich, s anglickými titulkami a s českými a so slovenskými titulkami pre nepočujúcich. Obsahuje aj množstvo bonusov: teaser, trailer, film o filme, vystrihnuté scény, 3D a 2D animatik s komentárom režiséra a rozbor trikov s komentárom supervízora Michala Křečka a režiséra dopĺňa na blu-ray disku aj druhá epizóda Kollárovho seriálu Blava (1998).

Victoria
(Magic Box)

Nemecká kinematografia nikdy nepodceňovala žánrovú či komerčnejšie orientovanú časť audiovizuálnej tvorby. V hustej melase poklesnutých kópií žiarivejších hollywoodskych vzorov sa však vykryštalizovali aj diela schopné uspokojiť nielen bežných konzumentov, ale i prieberčivých degustátorov. Režisér Sebastian Schipper zjavne pokukoval po látke schopnej získať si divácku i odbornú obec a podľa vzoru Toma Tykwera ju našiel v akčnom trilerovom námete. Povrchnú story o bankovej lúpeži obalil pseudosociálnou sondou do života dnešnej mládeže. Z formálnej stránky sa nerozhodol pre divoký strih, ale pre jednozáberovú drámu, spoliehajúc sa výlučne na vnútrozáberovú montáž. Tento experiment dodal filmu kritikmi vyzdvihovanú mieru autenticity, no zároveň ukázal, že rytmus dynamického príbehu si aspoň minimálny zásah vo forme strihovej skladby priamo vyžaduje. DVD edícia Festival 12 ostáva verná jednotnej forme i štruktúre nosičov, obraz v anamorfnom formáte 2,35 : 1 a originálne znenie s českými titulkami opäť dopĺňa booklet so štúdiou o filme, ktorá má názov Krásne lži na šikmej ploche.

Kosti a skalp
(Magic Box)

Keď Ruggero Deodato v roku 1980 nakrúcal Kanibalov, určite ani vzdialene netušil, že v pomerne blízkej budúcnosti si istý sir Hopkins za stvárnenie podobného „gurmána“ odnesie jednu z najvýznamnejších filmových trofejí. No a iste by mu nenapadlo, že film s podobne explicitnými scénami si raz prerazí cestu až na plátna áčkových festivalov. Pod maskou tzv. revizionistického westernu nakrútil debutant S. Craig Zahler mix hororu, road movie, historickej fikcie a kvázifilozofickej dišputy Kosti a skalp. V rámci uchovania maximálnej miery realizmu nevynechal ani didakticky názorné a naturalistické zábery brutálneho násilia spojeného s kanibalizmom. Na druhej strane, časovo opulentná snímka nestráca napätie ani napriek pomerne staticky pôsobiacim záberom a minimálnej miere dramatizujúcich montážnych zásahov. Výraznou devízou je aj herecké obsadenie, ktorému dominujú na mieru zvolení a herecky ostrieľaní predstavitelia. Bonusová výbava, ktorá by pri podobnom filme mohla byť samozrejmosťou, tentoraz absentuje nielen pri tuzemskom vydaní, ale aj pri drvivej väčšine vydaní zahraničných.

Miro Ulman, Jaroslav Procházka