Creative Europe Desk Slovensko informuje

Program Kreatívna Európa na roky 2021 až 2027 je vo finále schvaľovacieho procesu a má čoraz jasnejšie kontúry. Rozpočet je predbežne schválený vo výške 2,442 miliardy eur, z toho je na podprogram MEDIA určených 58 percent rozpočtu – 1,419 miliardy eur, na podprogram Kultúra 33 percent – 805 miliónov eur a na medzisektorovú oblasť 9 percent – 219 miliónov eur. Jednotlivé schémy majú už určený predbežný časový harmonogram zverejnenia výziev a uzávierok, uvádzame tie najzaujímavejšie pre slovenskú audiovíziu:

Vývoj európskych koprodukcií: publikácia výzvy 1. 6. 2021, uzávierka 17. 11. 2021.

Vývoj balíkov projektov: publikácia výzvy 1. 6. 2021, uzávierka 25. 8. 2021.

Vývoj minibalíkov projektov: publikácia výzvy 1. 6. 2021, uzávierka 12. 8. 2021.

Podpora TV vysielania: publikácia výzvy 1. 6. 2021, uzávierka 25. 8. 2021.

Festivaly: publikácia výzvy 1. 6. 2021, uzávierka 24. 8. 2021.

Filmy v pohybe (predtým schéma Výberová podpora kinodistribúcie): publikácia výzvy 1. 6. 2021, uzávierka 24. 8. 2021.

Rozvoj publika a filmové vzdelávanie: publikácia výzvy 1. 6. 2021, uzávierka 5. 10. 2021.

Automatická podpora kinodistribúcie: výsledky predchádzajúcej výzvy sa očakávajú v priebehu júna 2021, ďalšia výzva v roku 2021 predbežne nebude. Rovnako sa v roku 2021 nepočíta s podporou vývoja videohier. Obidve schémy budú opäť otvorené v roku 2022. 

vs

Filmy Moje slnko Maad a Myši patria do neba na festivale v Annecy

Príbeh Češky Heleny alias Herry, ktorá sa zamiluje do Afganca Nazira a nasleduje ho do Afganistanu, hoci netuší, aký život ju tam čaká, rozpráva celovečerný animovaný film Michaely Pavlátovej Moje slnko Maad. Úspešná animátorka, ktorá má na konte aj oscarovú nomináciu či Zlatého medveďa v kategórii krátkych filmov z Berlinale, nakrútila aj dva celovečerné hrané filmy, no Moje slnko Maadje jej animovaný celovečerný debut. „Bezpochyby ide o jeden z najnetrpezlivejšie očakávaných filmov roka,“ povedal o ňom umelecký riaditeľ festivalu v Annecy Marcel Jean, keď koncom mája ohlasoval uvedenie snímky v hlavnej súťaži, do ktorej sa český film dostal po takmer tridsiatich rokoch. V tejto kategórii na festivale naposledy súťažil v roku 1993 Motýlí čas režiséra Břetislava Pojara. Inšpiráciou na príbeh filmu Moje slnko Maad bol román novinárky Petry Procházkovej Frišta. Snímka vznikla v česko-francúzsko-slovenskej koprodukcii a jej slovenským koproducentom je Peter Badač zo spoločnosti BFILM.  

Ešte širšou medzinárodnou spoluprácou je ďalšia snímka so slovenskou účasťou, ktorá sa objavila v programe festivalu v Annecy mimo súťaže, ale takisto vo svetovej premiére. Film Myši patria do neba spojil Vladimíra Lhotáka z českej spoločnosti Fresh Films a Alexandra Charleta z francúzskej Les Films du Cygne ako hlavných producentov, koproducentmi sú ďalší českí, francúzski a poľskí partneri, Slovensko zastupujú Marek Jeníček a Tomáš Janísek zo spoločnosti CinemArt. Snímka je adaptáciou rovnomenného bestselleru Ivy Procházkovej. „Príbeh Myší formálne vyzerá ako nekomplikovaný detský príbeh. Baví nás na ňom, ako je nabitý zdanlivo neprekonateľnými konfliktmi a ťažkými a skutočne zásadnými témami, ako sú smrť, strata blízkej bytosti a celej vlastnej dovtedajšej existencie,“ povedali Denisa Grimmová a Jan Bubeníček, ktorí sa podpísali pod réžiu a spolu s Janom Kurkom aj pod výtvarnú koncepciu snímky o úhlavných nepriateľoch, myške a lišiakovi. Dvojica animovaných hrdinov sa po nešťastnej udalosti stretáva vo zvieracom nebi a neskôr sa obaja vracajú na zem v koži toho druhého. „Je to film o hľadaní lásky a pravdy, ktoré sú často oveľa bližšie, než by ste ich čakali,“ dodala tvorivá dvojica. Slovenská premiéra čaká film v októbri.

Medzinárodný festival animovaného filmu v Annecy patrí k najprestížnejším akciám svojho druhu a tento rok sa koná od 14. do 19. júna.

mak

Filmy „stratené v covide“ aj nové distribučné tituly

Všetky kiná na Slovensku sa zatvorili v decembri minulého roka (19. 12.) a ešte koncom apríla to vyzeralo na ich otváranie najskôr v júni. Nakoniec to bolo možné od 17. 5. Medzi prvými, už v piatok 21. 5., otvorilo aj bratislavské Kino Lumière. „Otvárame filmami, ktoré sa ,stratili v covideʻ, to znamená, že ich premiéra sa realizovala z dôvodu pandémie vo virtuálnych kinosálach, prípadne sa v kinách ohriali len pár dní,“ priblížila programovú ponuku prvých dní v Kine Lumière jeho manažérka Zita Hosszúová. Týka sa to napríklad dokumentov Komúna (r. Jakub Julény), Maliarka a zlodej (r. Benjamin Ree) alebo Greta (r. Nathan Grossman) a vrátili sa aj k hraným titulom ako ChlastThomasa Vinterberga, Corpus Christi Jana Komasu alebo Služobníci Ivana Ostrochovského. „Ide o výnimočné tituly, ktoré si zaslúžia dostať po znovuotvorení kín priestor na veľkom plátne,“približuje Hosszúová. Kino Lumière bolo počas druhej vlny pandémie zatvorené 153 dní a kontakt s divákmi udržiavalo aj prostredníctvom virtuálnej kinosály Kino doma. „Kino doma premieta do konca mája, isté prechodné obdobie budeme premietať v kinosálach i online. Potom sa bude platforma využívať príležitostne, predovšetkým na streamy prípadných špeciálnych podujatí prebiehajúcich v kine,“ ozrejmuje Hosszúová.

Od 27. 5. otvorili svoje sály aj najväčšie reťazce multiplexov a všetky miniplexy s výnimkou siete Star Century Cinemas, ktorá otvorila o deň neskôr. Postupne sa pridávali aj ďalšie kiná, viaceré otvorili alebo avizovali otvorenie po 1. júni. Prvý otvárací víkend z pohľadu distribúcie (27. – 30. 5.) priniesol do kín premiérové tituly vrátane troch, ktoré sú ovenčené Oscarmi – drámu Krajina nomádov (r. Chloé Zhao), čiernu komédiu Nádejná mladá žena (r. Emerald Fennell) a animovaný film Duša (r. Pete Docter, Kemp Powers) od spoločnosti Pixar. Duša sa zároveň stala druhým najnavštevovanejším filmom prvého víkendu, prišlo na ňu 2 095 divákov. Na prvom mieste skončil rodinný film Tom a Jerry (r. Tim Story) s 2 932 divákmi a tretím je reboot počítačovej hry Mortal Kombat, ktorý videlo 1 662 divákov. V top 20 sa umiestnili aj Služobníci Ivana Ostrochovského a dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta.

Filmy sú a stále pribúdajú. Ostáva len dúfať, že to tak bude aj s divákmi.

jj

Vyberú desať najzaujímavejších filmových adaptácií

Vo filmovom programe podujatia Litera Fest (23. – 25. 6.), ktoré organizujú vyhlasovatelia slovenskej literárnej ceny Anasoft litera, predstavia desiatku najzaujímavejších filmových adaptácií literárnych diel za uplynulých sto rokov slovenského filmu. Rozhodnú o nich filmová a literárna teoretička Jelena Paštéková, filmová kritička a teoretička, poetka a prekladateľka Mária Ferenčuhová, filmová publicistka Mariana Jaremková, filmový teoretik a kritik Martin Ciel a filmový publicista Peter Konečný. Do zoznamu filmov, z ktorého vyberajú, sa dostalo takmer 150 titulov. Je medzi nimi napríklad snímka 322 Dušana Hanáka, ktorá vznikla podľa poviedky Jána Johanidesa Potápača priťahujú pramene mora, aj jeden z najúspešnejších československých filmov Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klosa, ktorý vychádza z poviedky Pasca a novely Obchod na korze Ladislava Grosmana. Románovú novelu Dobroslava Chrobáka Drak sa vracia sfilmoval Eduard Grečner a novelu Dominika Tatarku Panna zázračnica zase Štefan Uher, tvorca filmu Slnko v sieti, inšpirovaného poviedkami Alfonza Bednára, ktorý sa takisto dostal do zoznamu. Sú v ňom aj Ľalie poľné Ela Havettu, ktoré vznikli podľa novely Vincenta Šikulu Nebýva na každom vŕšku hostinec, a z novších titulov napríklad Piata loď Ivety Grófovej podľa románu Moniky Kompaníkovej alebo Rivers of Babylon Vladimíra Balca, natočené podľa kultového románu Petra Pišťanka.

jj

Dušan Hanák v Nových Zámkoch

Filmový seminár spojený s prehliadkou filmov pod názvom Tiché radosti Dušana Hanáka uvedú 29. a 30. 6. v kine Mier v Nových Zámkoch v rámci cyklu Kino Nostalgia. Prehliadku otvorí dokument z kolekcie Zlatá šedesátá – Dušan Hanák (r. Martin Šulík) a v prvý deň sú naplánované projekcie filmov Obrazy starého sveta a Ja milujem, ty miluješ s lektorským úvodom profesora Petra Michaloviča. Ten predstaví Život a dielo režiséra aj v samostatnej prednáške. Krátke filmy z ranej Hanákovej tvorby UčenieArtisti a Prišiel k nám Old Shatterhand otvoria program druhého dňa. Samotný režisér sa zúčastní na besede pred projekciou filmu Ružové sny. Hostkou druhého dňa bude aj Iva Bittová, multiinštrumentalistka, skladateľka, speváčka a herečka, ktorá sa vo filme objavila v úlohe Jolanky po boku Juraja Nvotu. Na záver seminára odohrá akustický koncert. Počas celého podujatia bude pre návštevníkov prístupná výstava autorských fotografií Dušana Hanáka.

jj

Midnight Sun uvedie Dialóg 20 40 60

Do programu 36. ročníka filmového festivalu Midnight Sun v Sodankylä vo Fínsku, ktorý sa bude konať online od 17. do 21. 6., vybrali slovenskú klasiku Dialóg 20 40 60. Pod poviedkovým filmom sú podpísaní režiséri Peter Solan, Zbyněk Brynych a Jerzy Skolimowski. „Midnight Sun je síce veľkým festivalom čo do celosvetového renomé, no z kvantitatívneho hľadiska má obmedzený počet programových blokov, keďže sa koná v malej laponskej dedinke za polárnym kruhom. Každoročne uvedie v programe 20 až 30 filmov,“ približuje Rastislav Steranka, riaditeľ NKC SFÚ. Slovenské diela sa na festivale, ktorý založili fínski filmoví tvorcovia, medzi nimi aj bratia Kaurismäkiovci, prezentovali v roku 2015 aj minulý rok online.

jj

Slovenské krátke filmy v Číne

Online filmový festival MovieZone Short sprístupní výber zo súčasnej slovenskej krátkometrážnej tvorby s cieľom predstaviť čínskemu publiku originálne a zaujímavé medzinárodné krátke filmy. Od 1. do 30. 6. budú v rámci panorámy Europe-Asia Visions k dispozícii hrané filmy Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch (r. Michal Ďuriš), Nuda (r. Alica Bednáriková), Pre čisté svedomie (r. Matúš Ryšan) a Pura Vida (r. Martin Gonda). Do programu zaradili aj krátke dokumentárne tituly Cestujúcim do pozornosti a V plytkej vode (r. Marek Moučka), Mama. Gabriela. Televízia. (r. Lucia Kašová), O sestre (r. Barbora Sliepková) a nebudú chýbať ani animované filmy Journey (r. Marek Jasaň), Poetika Anima (r. Kriss Sagan) a Žltá (r. Ivana Šebestová). Výber festivalovej panorámy bol zostavený v spolupráci s NKC SFÚ a FTF VŠMU v Bratislave.

jj

Blu-ray Elo Havetta Collection súťaží v Bologni

Blu-ray nosič Elo Havetta Collection bude súťažiť o cenu DVD Awards na prestížnom festivale klasických filmov Il Cinema Ritrovato v Bologni. Nosič obsahuje kompletné dielo Ela Havettu, dva celovečerné filmy Slávnosť v botanickej záhrade a Ľalie poľné aj krátke študentské snímky z pražskej FAMU Svatá Jana34 dnů absolutního klidu a Předpověď: nula. Nachádza sa na ňom aj dokumentárny film Slávnosť osamelej palmy, ktorý v koprodukcii so SFÚ nakrútili Marko Škop a Juraj Johanides. Nosiče vydávané SFÚ súťažia v Bologni prakticky každoročne. „Je skvelé, že aj taká malá kinematografia ako naša stojí bok po boku s veľkými kinematografiami a ich velikánmi,“ hovorí Rastislav Steranka, riaditeľ NKC SFÚ. „Každý rok verím, že naše vydania majú šancu na ocenenie, inak by sme ich neprihlasovali. Keď sa pozriem na finálový výber roku 2021, konkurencia je opäť veľmi silná. Neviem, či blu-ray kolekcia Ela Havettu nakoniec získa cenu, no dúfam v to možno viac ako pri iných kolekciách v minulosti, keďže obsahuje kompletné dielo Ela Havettu, čo môže zohrať dôležitú úlohu pri rozhodovaní poroty,“ dodáva. Medzi finalistami, ktorí sa uchádzajú o rovnakú cenu, sú aj nosiče s dielami Federica Felliniho alebo Martina Scorseseho. Víťaza tento rok vyhlásia počas 35. ročníka festivalu klasických filmov Il Cinema Ritrovato, ktorý sa uskutoční od 20. do 27. 7. v Bologni.

jj