Výlet do Talianska

Prehliadka talianskej kinematografie Cinevitaj ponúkne dokumenty o tvorbe veľkých talianskych architektov a sochárov, aj komédie. Film režiséra Giacoma Gattiho predstaví benátskeho renesančného architekta Palladia, ktorého štýl ovplyvnil architektúru celej západnej Európy. Dokumenty Francesca Invernizziho zaostria na barokového sochára, architekta a maliara Berniniho a sochára Canovu, hlavného predstaviteľa talianskeho klasicizmu. Dokumenty obsahujú množstvo výnimočných záberov, kde kamera oblieha sochy zo všetkých strán. Cinevitaj uvedie aj digitálne reštaurované komédie Chlieb, láska a... a V znamení Venuše Dina Risiho. Obe sú z roku 1955 a hlavné úlohy v nich stvárnili Sophia Loren a Vittorio De Sica. 

CINEVITAJ 2021
15. jún – 13. júl
Bratislava – Kino Lumière
www.dolcevitaj.eu
www.iicbratislava.esteri.it
www.kino-lumiere.sk

 

Leto s európskymi filmami

Letný projekt Európske filmy za euro pokračuje aj tento rok. Ponúkne divácky aj festivalovo úspešné tituly európskych tvorcov, ako sú Aki Kaurismäki, Gaspar Noé, François Ozon, Michael Haneke, Lars von Trier, Julio Medem, Kornél Mundruczó, Paolo Sorrentino, Paweł Pawlikowski, Céline Sciamma a ďalší. Prehliadku organizujú Slovenský filmový ústav a Asociácia slovenských filmových klubov.Okrem kinosál sa vybrané tituly rozhodli sprístupniť aj na platforme Kino doma, ktorá počas leta uvedie každý utorok jeden európsky film.

EURÓPSKE FILMY ZA EURO
15. jún – 31. august
Kino Lumiére a ďalšie slovenské kiná
EURO FILMY ONLINE / 1. 6. – 31. 8. / Kino doma – virtuálna kinosála Kina Lumière a zapojených kín
www.asfk.sk
www.kino-doma.sk

 

FFi pozýva do kina

Letné stredy ponúknu filmy z Filmového festivalu inakosti 2020. Dokument Dievčatko (r. Sébastien Lifshitz) rozpráva o sedemročnej Sashi, ktorá vždy vedela, že je dievča, aj keď sa tak nenarodila. Dráme Ema Pabla Larraína nechýbajú nečakané zvraty ani humor a zaujme aj hudbou Nicolasa Jaara. Hudba Rjúičiho Sakamota zase dokresľuje vnútorný svet maliara Francisa Bacona (Derek Jacobi) v Prekliatej láske Johna Mayburyho, ktorý ako jeho milenca obsadil Daniela Craiga a pánom „sekunduje“ Tilda Swinton.

FFi UVÁDZA: FILMY STRATENÉ V COVIDE
9. jún – 14. júl
Bratislava – Kino Lumière
www.kino-lumiere.sk

 

Nolan, Jagger, Tarantino aj panoráma Banskej Bystrice

V banskobystrickom amfiteátri s najväčšou premietacou plochou na Slovensku uvedú filmy v klasickom 70 mm formáte. Ponúknu špionážny sci-fi triler Tenet Christophera Nolana, filmovú udalosť minuloročnej sezóny. Z roku 1982 je koncertný dokument The Rolling Stones: Let’s Spend The Night Together Hala Ashbyho, ktorý zachytáva turné kapely po severnej Amerike. Zároveň ide o jedinečný záznam živého vystúpenia v takomto formáte. Prehliadku panoramatických filmov uzavrie film Osem hrozných Quentina Tarantina, ktorý zároveň otvorí ďalšiu prehliadku, venovanú tvorbe tohto režiséra. „Tarantino ako obdivovateľ westernových legiend a klasického filmu si s filmom Osem hrozných splnil hneď niekoľko túžob. Presadil si výrobu 70 mm distribučných kópií, čím v roku 2015 rozbehol reťazovú reakciu výroby nových 70 mm filmov, ktoré aj napriek vysokým nákladom žnú úspechy na festivaloch a prehliadkach,“ píšu organizátori na webovej stránke. Film je výnimočný aj tým, že sa použila anamorfotická optika Ultra Panavision, a tým, že táto verzia obsahuje tak ako kedysi klasické veľkofilmy úvodnú hudbu, prestávku a záverečnú hudbu. Niektoré scény sú inak postrihané a pribudli v nej zábery. Počas leta uvedú aj Tarantinove ďalšie filmy: GauneriPulp Fiction: Historky z podsvetiaJackie BrownováKill BillKill Bill 2Grindhouse: Auto zabijakNehanební bastardiDivoký Django a Vtedy v Hollywoode.

6. PREHLIADKA PANORAMATICKÝCH FILMOV
18. – 20. jún
NEDEĽA S QUENTINOM
20. jún – 22. august
Banská Bystrica – Amfiteáter Paľa Bielika
hwww.bbamfiteater.sk

REDAKCIA NEZODPOVEDÁ ZA ZMENY V PROGRAME PODUJATÍ.
PODUJATIA SA USKUTOČNIA PODĽA AKTUÁLNYCH POKYNOV, KTORÉ SA MÔŽU MENIŤ V ZÁVISLOSTI OD NARIADENÍ VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY.