Creative Europe Desk Slovensko informuje

Posledné výsledky výzev podprogramu Kreatívnej Európy MEDIA potešili slovenské spoločnosti pripravujúce projekty animovaných filmov: v rámci výzvy EACEA 18/2015, Podpora vývoja jednotlivých projektov, získala spoločnosť Bfilm na projekt Srdce veže podporu 60 000 eur a v rámci výzvy EACEA 21/2015, Podpora TV vysielania, spoločnosť FOOL MOON na projekt Websterovci 145 000 eur (projekt už bol podporený aj v rámci podpory vývoja jednotlivých projektov). Úspech FOOL MOON je o to väčší, že ide o vôbec prvú podporu, ktorú dostala slovenská spoločnosť v rámci tejto schémy. Všetkým úspešným spoločnostiam gratulujeme.

V mesiacoch júl a august bude jediná uzávierka v rámci podprogramu MEDIA – 2. augusta je posledný termín na predkladanie reinvestičných projektov v rámci výzvy EACEA 27/2014, Automatická podpora kinodistribúcie.

vs

Bažant Kinematograf sa vydal na cestu

Štrnástu sezónu odštartovali 1. júla dva premietajúce retroautobusy Bažant Kinematografu, ktoré do 6. septembra navštívia 31 slovenských miest. Už tradične ponúknu pod letným nebom slovenské a české filmy, tentoraz Evu Novú (r. M. Škop), Wilsonov (r. T. Mašín), Kobry a užovky (r. J. Prušinský), titul Stratení v Mníchove (r. P. Zelenka) a obľúbené Pelíšky (r. J. Hřebejk). Od 13. júla do 16. augusta bude zároveň premietať Letné kino Bažant Kinematograf na Magio pláži v Bratislave, ktoré ponúkne výber z domácich a zahraničných titulov posledného obdobia, kultové diela, hudobné snímky a filmové premiéry za účasti tvorcov. V programe má aj francúzsko-nemecko-tureckú snímku Mustang (r. D. G. Ergüven), ktorá získala cenu LUX, alebo prehliadku filmov Woodyho Allena. Do svojej piatej sezóny vstúpi letné kino slovenskou premiérou novinky Jana Hřebejka Učiteľka.

zs

Poľských divákov pritiahli československé filmy

V Poľsku sa 30. júna skončila rozsiahla prehliadka filmov československej novej vlny Rebeli za kamerou (Buntownicy Kamery), ktorá odštartovala už koncom februára a konala sa vo Varšave a Vroclave. Na podujatí sa zúčastnilo aj viacero slovenských tvorcov a zástupcov audiovízie. Bol medzi nimi aj režisér Dušan Hanák, ktorý na otvorení prehliadky vo Varšave uviedol svoj film 322 a na jej ukončení vo Vroclave Obrazy starého sveta. „Vďaka angažovanej a erudovanej spolupráci organizátorov z troch krajín uvedenie najlepších českých a slovenských filmov 60. rokov nebolo prehliadkou archívnych filmov, ale živou súčasťou kultúry. Potvrdil to aj veľký záujem diváckej verejnosti vrátane účasti mladých ľudí,“ povedal Dušan Hanák. „Projekt mal dobrú publicitu, filmy boli premietané dvakrát do týždňa v kinách filmového umenia a mali vysokú návštevnosť. Atmosféra festivalu mi pripomenula 60. roky, keď bola kultúra dôležitou súčasťou života našej spoločnosti. Čo keby Slovenský filmový ústav inicioval podobne koncipované prehliadky aj v ďalších krajinách?“

Varšavská časť prehliadky sa skončila už začiatkom júna a pri príležitosti uvedenia filmu Vtáčkovia, siroty a blázni privítala aj Juraja Jakubiska a Magdu Vášáryovú. Celkovo počas podujatia premietli varšavské kiná Iluzjon a Muranów 48 filmov významných slovenských a českých režisérov. Projekcie dopĺňali prednášky, prezentácie a panelové diskusie s filmovými tvorcami, umeleckými kritikmi a historikmi, zamerané na kultúrny, historický a spoločenský kontext 60. rokov v bývalom Československu. Súčasťou programu bola aj výstava Nová vlna na slovenskom filmovom plagáte, ktorú zabezpečil Slovenský inštitút vo Varšave vďaka ústretovosti Slovenského filmového ústavu. Rozsiahlu prehliadku organizačne pripravili Slovenský inštitút vo Varšave, České centrum vo Varšave, Filmoteka Narodowa, Fundacja RAW a asociácia Nowe Horyzonty s partnerskou podporou SFÚ, Národného filmového archívu v Prahe, Gutek Film, HB Reavis, Metrostav, Honorárneho konzulátu SR vo Vroclave a Honorárneho konzulátu SR v Rzeszowe.

Milan Novotný (riaditeľ Slovenského inštitútu vo Varšave), red