V májovom čísle Film.sk síce chýba rubrika Novinky, ale apríl bol pomerne bohatý na udalosti, takže je o čom hovoriť. V rubrike Ohlasy reflektujeme bilančnú prehliadku Týždeň slovenského filmu a informujeme aj o držiteľoch slovenských národných filmových cien Slnko v sieti. Na krátky rozhovor do rubriky Aktuálne sme oslovili režiséra Jana Hřebejka, tvorcu Učiteľky, ktorú členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie vybrali za najlepší domáci hraný film uplynulého roka. Na VŠMU sa koncom apríla konalo Visegrad Film Forum so zaujímavými hosťami a viacerí z nich majú svetové renomé, o čom sa takisto dočítate v rubrike Ohlasy. No a hneď niekoľko slovenských a koprodukčných snímok sa nachádza medzi recenziami: ide o tituly Hotel Úsvit (r. M. Rumanová), Cez kosti mŕtvych (r. A. Holland), Vlk z Královských Vinohrad (r. J. Němec), Cuky Luky film (r. K. Janák) a do zostavy patrí aj Český Alláh, ktorý v českej produkcii nakrútila slovenská autorka Zuzana Piussi.

Späť k Týždňu slovenského filmu, ktorý už tradične nepozostával len z projekcií, ale aj z diskusií: jedna z nich bola venovaná filmovej vede a celkom prirodzene sa na nej hovorilo aj o príprave študentov na Katedre audiovizuálnych štúdií FTF VŠMU. V Téme čísla sme sa rozhodli zistiť viac a autorka textu Simona Nôtová oslovila pedagógov, súčasných študentov i nedávnych absolventov v snahe vytvoriť obraz o tom, ako prebieha štúdium na tejto katedre, aká je jeho úroveň, kde sú jeho silné stránky a v čom jeho limity. No a aj o svojom prístupe k študentom hovorí herečka Emília Vášáryová, ktorú sme pri príležitosti jej májového jubilea požiadali o rozhovor.

Hoci sa teda na máj nechystá žiadna premiéra slovenského filmu, neznamená to, že v tunajšom filmovom dianí je ticho. A to je dobré znamenie.

Daniel Bernát