►  Pripravovaný dokument Dlhý deň (r. P. Pekarčík) zvíťazil na podujatí Industry Screening v rámci 22. MFF Kino Pavasaris vo Vilniuse (23. 3. – 6. 4.).

►  Vo veku nedožitých 87 rokov zomrel 30. 3. Ernest Stredňanský, televízny režisér a dlhoročný redaktor Hlasu Ameriky a Slobodnej Európy. Rodák z Čadce (4. 4. 1930) študoval herectvo na Štátnom konzervatóriu v Bratislave a v prvej fáze svojej kariéry pôsobil ako herec a režisér v divadle a rozhlase. Keď sa na Slovensku začalo televízne vysielanie, zaradil sa medzi prvých tvorcov TV inscenácií. Režíroval napríklad tituly Prípad Verony Tkáčovej, Pavilón 6, Knieža Rastic, Verejný žalobca. V roku 1968 Stredňanský emigroval do Rakúska. V Nemecku pôsobil v redakcii Slobodnej Európy, neskôr odišiel do USA, kde pracoval okrem iného v televízii aj v rozhlasovej stanici Hlas Ameriky. V roku 1981 mu udelili prestížne televízne ocenenie Emmy za produkciu a svetelný dizajn vianočného TV programu.

►  Film Učiteľka (r. J. Hřebejk) získal ocenenie poroty SIGNIS na 41. Medzinárodnom filmovom festivale v Hongkongu (11. – 25. 4.).

►  Slovenská minoritná koprodukcia Baba z ľadu (r. B. Sláma) získala cenu za najlepší scenár v kategórii zahraničných filmov na 16. ročníku festivalu Tribeca, ktorý sa konal od 16. do 30. 4. v New Yorku.

► Česko-francúzsko-poľsko-slovenská dráma Ja, Olga Hepnarová (r. T. Weinreb, P. Kazda) získala cenu Zlatý ledňáček pre najlepší celovečerný hraný alebo animovaný film na 30. ročníku festivalu Finále Plzeň (20. – 26. 4.) v Česku. V tejto súťažnej kategórii, ktorú posudzovala porota pod vedením macedónskej herečky a producentky Labiny Mitevskej, figurovalo 12 titulov a viaceré z nich vznikli v koprodukcii Slovenska, niektoré boli aj majoritne slovenské. Platí to i pre kategóriu dokumentárnych filmov, v ktorej takisto súťažilo 12 snímok a Zlatého ledňáčka získal slovenský film režiséra Martina Kollara 5 October. V ďalšej súťažnej kategórii Televízny a internetový projekt zvíťazili české tituly – v bloku cyklickej tvorby to bol projekt Kosmo – 2. diel Česká vesta, v bloku necyklickej tvorby zase Případ pro lyžaře.

zs