Anjel Pána 2
(Bontonfilm)

Anjel Pána 2 je voľné pokračovanie úspešnej vianočnej rozprávky, ktoré tentoraz vzniklo v česko-slovenskej koprodukcii. Za slovenskú stranu sa na nej podieľala spoločnosť Attack Film, ktorá produkovala aj rozprávku Sedem zhavranelých bratov. Anjel Petronel stále pracuje pri nebeskej bráne, ale je presvedčený, že by si zaslúžil lepšie miesto. Jeho večný pokušiteľ čert Uriáš ho začne provokovať: stačí odtrhnúť jabĺčko zo stromu poznania a bude vedieť to, čo vie len sám Boh! Cesta k uznaniu a lepšiemu miestu tak bude voľná. Čo však ani čert nechcel, vzácne ovocie sa skotúľalo až na Zem a dvojica ho musí rýchlo nájsť a vrátiť. Majú šťastie v nešťastí, pretože je práve predvečer sviatku svätého Mikuláša, takže sú vďaka tomu nenápadní. Napriek tomu zažijú veľké dobrodružstvo a mnoho skúšok. Film režíroval opäť Jiří Strach s hviezdnym obsadením – Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Vica Kerekes, Jiří Bartoška, Bolek Polívka, Marián Labuda, Lucie Bílá, Jiřina Bohdalová, Vojtěch Dyk... Film je na DVD s obrazom vo formáte 1 : 2,35 a s českým dabingom DD2.0 a DD5.1 a s voliteľnými českými titulkami pre nepočujúcich aj s anglickými, ruskými a talianskymi titulkami. (Či vyjde i so slovenským kinodabingom, to sa nám do uzávierky nepodarilo zistiť.) Ako bonusy sú na nosiči trailer, ukážky, videoklip, film o filme a fotogaléria.

Nesmrteľný les
(Arolla Film)

Erik Baláž a spoločnosť Arolla Film sa dlhodobo a systematicky venujú mapovaniu miznúcej slovenskej divočiny. Po Strážcovi divočiny, Vlčích horách a Živote v oblakoch je tu ďalší stredometrážny dokumentárny film Nesmrteľný les (2017). Premiéru mal v marci na festivale Hory a mesto v Bratislave, kde získal Cenu Literárneho fondu pre slovenský film za novátorský prístup k tematike. Zakrátko vyšiel na DVD, no tvorcovia s ním napriek tomu cestujú po Slovensku a besedujú s divákmi. Baláž so svojím tímom nakrúcal pod tatranským Kriváňom, kde zo skalnatej pôdy vyrastá nesmrteľný les a jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večný sprievodca medveď. „Unikátne zábery zvyškov európskeho pralesa sú výsledkom stoviek hodín poctivého výskumu, enormného nasadenia a filmárskej práce v teréne. V slovenských podmienkach by bez podobného nasadenia a filmárskych skúseností prírodopisný film na tejto úrovni nemohol vzniknúť,“ odôvodnila svoje rozhodnutie udeliť snímke cenu porota festivalu Hory a mesto. Film je na DVD len v slovenskej verzii s obrazom vo formáte 16 : 9, bez bonusov a titulkovej podpory.

Para nad riekou
(atelier.doc)

Po púti festivalmi a kinami vychádza na DVD dokumentárna jam session o troch mimoriadnych slovenských hudobníkoch, ktorí vo filme žijú jeden príbeh a spája ich to, že majú radi džez. Para nad riekou je film o premenlivosti slávy a zabudnutí. Je poetický, ale aj melancholický, pretože tak ako para, ktorá sa nečujne objavuje nad tečúcou riekou a zase mizne, je prchavý život každého človeka, umelca zvlášť. Celovečerný hudobný alebo skôr existenciálny dokument na spôsob eseje nahliada v slede absurdných obrazov do životov trubkára Laca Decziho, saxofonistu Ľubomíra Tamaškoviča a kontrabasistu Jána Jankejeho, ktorí utiekli z Československa okupovaného Sovietmi na Západ, kde zažiarili po boku renomovaných svetových hudobníkov a pustili sa do džezovej vojny proti popu. Snímka Roberta Kirchhoffa a Filipa Remundu získala národnú filmovú cenu Slnko v sieti za najlepší dokumentárny film. Na DVD je s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.1 a s voliteľnými českými, slovenskými, anglickými, francúzskymi a poľskými titulkami. Ako bonusy (neuvedené na obale) na ňom nájdete trailer a 13 vystrihnutých scén.

Príbeh filmu: Odysea
(Film Europe)

Slovensko bolo jednou z mála krajín, kde sa 15-dielny seriál Marka Cousinsa Príbeh filmu: Odysea uvádzal v kinách. Tento 15-hodinový dokumentárny projekt vznikol na základe Cousinsovej rovnomennej knihy. Zaoberá sa vývojom filmu od jeho počiatkov až po začiatok 21. storočia – digitálnu éru s novými hviezdami, formami nakrúcania a sledovania filmov. Cousinsova Odysea opisuje vzrušenie z nemého filmu, vznik Hollywoodu a systému hviezd, umelecký rozvoj filmu v Rusku, Japonsku, Nemecku, vo Francúzsku, v Škandinávii, USA a ďalších teritóriách. Hovorí o priekopníkoch, o ľuďoch, ktorí film milovali, stvorili ho a neustále zdokonaľovali. Každá epizóda sa nakrúcala v inej krajine. Dokument prináša nielen ukážky z filmov, ale i profily skvelých hercov a rozhovory s nimi i s legendárnymi filmármi. Na štyroch DVD bude určite vítaným prírastkom v domácnostiach všetkých cinefilov či študentov filmu. Snímka je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD2.0 a s českými titulkami.

Miro Ulman