FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

#spolusami
od 1. júna
(BRATISLAVA – KINO FILM EUROPE)
Kino Film Europe aj v auguste pokračuje vo formáte súkromných projekcií #spolusami. Záujemcovia si môžu objednať akýkoľvek film z portfólia distribučnej spoločnosti Film Europe a zarezervovať si kinosálu.
www.kino.filmeurope.sk


Letné kino na amfiteátri
1. jún – 30. august         20.30/21.00/20.30
(BANSKÁ BYSTRICA – AMFITEÁTER)
Premietania sa konajú niekoľkokrát do týždňa.
www.bbamfiteater.sk


EURÓPSKE FILMY ZA EURO
15. jún – 31. august
(SLOVENSKO – VYBRANÉ MESTÁ)
Počas celého leta sa koná prehliadka Európske filmy za euro. Výber tvoria tituly rôznych žánrov a tém, ktoré boli ocenené na medzinárodných filmových festivaloch a/alebo zaujali publikum. Za symbolické vstupné uvidia diváci nielen novšie filmy, ale aj staršie distribučné tituly, čo ocenia najmä tí, ktorí ich v kinách nestihli. Najstarší vo výbere je Bohémsky život (1992) fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho. Príbeh trojice umelcov vznikol na motívy románu Zo života parížskej bohémy francúzskeho spisovateľa Henriho Murgera. Vo výbere sú aj dva filmy maďarského režiséra Kornéla Mundruczóa Biely boh (2014) a Mesiac Jupitera (2017), film rumunského režiséra Radua Judeho „Je mi jedno, že sa do dejín zapíšeme ako barbari“ (2018) i ďalšie snímky, ktoré vstúpili do distribúcie len minulý rok, ako Dievča (2018) belgického režiséra Lukasa Dhonta, A dýchajte pokojne (2018) islandskej režisérky Ísold Uggadóttir alebo britský dokument o jednom z najkreatívnejších módnych návrhárov 20. storočia McQueen (2018) režisérskej dvojice Ian Bonhôte a Peter Ettedgui.V tridsiatke vybraných titulov nechýbajú ani diela takých zvučných režisérskych mien, ako sú Andrzej Wajda, Michael Haneke, Paolo Sorrentino, Lars von Trier a ďalší. Prehliadku organizujú Slovenský filmový ústav a Asociácia slovenských filmových klubov.
www.asfk.sk


Letné kino na Kuchajde
24. jún – 29. august       21.30/21.00
(BRATISLAVA – AMFITEÁTER KUCHAJDA)
Program letného kina je výsledkom diváckeho hlasovania, ktoré prebieha niekoľko dní pred každou projekciou. Organizátori zverejnia filmy, za ktoré môžu diváci hlasovať. Titul, ktorý získal najviac hlasov sa následne premieta.
www.kino.nakuchajde.sk


Letné kino Rača
26. jún – 28. august       20.15/21.00
(BRATISLAVA – AMFITEÁTER RAČA)
Premietania sa konajú každý piatok.


HOMMAGE: IGOR LUTHER
30. jún – 20. august       18.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Vo veku nedožitých 78 rokov zomrel začiatkom júna slovenský kameraman Igor Luther. Svojím talentom a dielom presiahol hranice rodnej krajiny. Cyklus, ktorý vznikol v spolupráci s Filmotékou Kina Lumière, divákom pripomenie jeho tvorbu. Po absolvovaní pražskej FAMU sa Igor Luther ako kameraman výrazne podpísal pod filmy Kristove roky (1967) a Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) režiséra Juraja Jakubiska aj pod snímky Muž, ktorý luže (1968) a Eden a potom... (1970) Alaina Robba-Grilleta. V 70. rokoch Luther emigroval do Nemecka. Tam spolupracoval s predstaviteľmi mladého nemeckého filmu. Z tohto obdobia cyklus uvedie snímky, ktoré nakrútil s Michaelom Verhoevenom, O. K. (1970) a Skrinka s jedom (1976) a film Otrokári (1978) režiséra Jürgena Goslara. Mimoriadny úspech priniesla Lutherovi spolupráca s režisérom Volkerom Schlöndorffom na Plechovom bubienku (1979). Okrem Zlatej palmy z Cannes s ním získali aj Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Kino Lumière ho uvedie v režisérskom zostrihu a premietať sa bude aj ich ďalší slávny spoločný film Služobníčkin príbeh (1990). V 90. rokoch sa Igor Luther vrátil do Prahy, kde natočil film Postel (1998) s režisérom Oskarom Reifom a poviedku režiséra Artemia Benkiho Riziko z filmu Praha očima... (1999). Spolupracoval aj na filme Nočné hovory s matkou (2001) režiséra Jana Němca a neskôr so svojím bratom režisérom Miloslavom Lutherom nakrútil filmy Tango s komármi (2009) a Krok do tmy (2014). Igora Luthera na záver cyklu predstaví dokumentárny portrét Martina Šulíka z projektu Zlatá šedesátá z roku 2009 a premietnu sa tiež Lutherove študentské filmy z FAMU, ktoré nakrútil s Elom Havettom a Jurajom Jakubiskom.
www.kino-lumiere.sk


CINEVITAJ
1. júl – 12. august
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
15. júl – 5. august
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Pravidelnou súčasťou festivalu talianskej kultúry Dolce Vitaj je aj filmová prehliadka Cinevitaj. Tento rok má tri tematické línie. Dokumenty o talianskom dizajne a architektúre videli diváci prostredníctvom online služby Kino doma ešte v júni. Júlové a augustové projekcie sa už uskutočnia v kinosále. Festival ponúkne úspešné talianske komédie na aktuálne spoločenské témy a výber z tvorby Federica Felliniho, ktorého sté výročie narodenia si tento rok pripomíname. V rodinnej komédii Takmer obyčajné leto (r. Simone Godano) sa starnúci obchodník s umením Toni rozhodol uzavrieť manželstvo so svojím priateľom Carlom. Niektorí členovia jeho rodiny sa tak musia popasovať s vlastnou dobre skrytou homofóbiou. V slovenskej premiére uvedie prehliadka film talianskeho herca, speváka a komika Checca Zaloneho (vlastným menom Luca Medici) Tolo Tolo. Ide o hudobnú komédiu, ktorá je Mediciho režijným debutom. Skrachovaný podnikateľ sa presťahuje do Afriky, kde pracuje ako čašník v turistickom stredisku. Keď v oblasti vypuknú nepokoje, musí sa vrátiť do vlasti a absolvovať strastiplnú cestu utečenca. V digitálne reštaurovaných verziách festival ponúkne Felliniho filmy Sladký životGiulietta a duchovia a Amarcord. Filmové kópie pochádzajú z filmových archívov v Bologni a Ríme. Snímky budú uvedené chronologicky, tak ako ich Fellini tvoril od roku 1960 do roku 1973 a diváci sa v nich stretnú s hviezdami nielen talianskeho filmu, ako sú Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimée, Claudia Cardinale, Giulietta Masina, a s hudbou Nina Rotu. Festival Dolce Vitaj organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Veľvyslanectvo Talianskej republiky a Taliansko-slovenská obchodná komora.
www.kino-lumiere.sk
www.kinousmev.sk
www.dolcevitaj.eu
www.iicbratislava.esteri.it


LETNÉ KINO FILM EUROPE V BERLINKE SNG
1. júl – 26. august          20.30
(BRATISLAVA – BERLINKA SNG)
Slovenská národná galéria a Film Europe Media Company uvádzajú v Berlinke SNG žánrovo rôznorodé filmy od kvalitných predovšetkým európskych režisérov, mnohé s oceneniami či nomináciami z významných filmových festivalov. Prvým filmom bude francúzska dráma Bedári (r. Ladj Ly), inšpirovaná parížskymi nepokojmi v roku 2005. Dej sa odohráva v prostredí súčasného Montfermeilu, kde je situovaný aj príbeh slávnych Bedárov Victora Huga. V predpremiére tu premietnu francúzsku komédiu Rebelky (r. Allan Mauduit) o troch smoliarkach, ktoré sa snažia zobrať svoj život do vlastných rúk po tom, čo za zvláštnych okolností objavia tašku plnú peňazí. Francúzska dramédia Bezstarostné dievča (r. Rebecca Zlotowski) o dospievaní dvoch dievčat, jedného neskúseného, druhého skúseného až príliš, sa odohráva v slnečnom prostredí Francúzskej riviéry a Berlinka ju uvedie takisto v predpremiére. Premietať sa bude aj dánska dráma Srdcová kráľovná (r. May el-Toukhy) so známou dánskou herečkou Trine Dyrholm v hlavnej úlohe či životopisný film Brankár (r. Marcus H. Rosenmüller), ktorý vznikol v britsko-nemeckej koprodukcii. V programe je aj nemecká dráma Narušiteľ systému (r. Nora Fingscheidt) o deväťročnom problémovom dievčati, ktoré zo všetkého najviac túži po láske svojej mamy. Komédia To musí byť nebo (r. Elia Suleiman) zase rozpráva o hľadaní identity a miesta vo svete. Vznikla v koprodukcii Francúzska, Kanady a Turecka. Náhodné stretnutie oživí zabudnuté spomienky hlavného hrdinu v nórskej dráme Poďme kradnúť kone (r. Hans Petter Moland) a žánrový mix mysterióznej drámy, komédie a krimitrileru z prostredia Los Angeles a Hollywoodu prinesie americký film Záhada Silver Lake (r. David Robert Mitchell).
www.sng.sk
www.filmeurope.sk


BAŽANT KINEMATOGRAF 2020
1. júl – 15. september
(17 SLOVENSKÝCH MIEST)
Putovné kino Bažant Kinematograf prichádza do slovenských miest aj toto leto. Jeho aktuálna dramaturgia ponúkne štyri české a slovenské filmy. Romantická tragikomédia z východného Slovenska Loli paradička (r. Richard Staviarsky, Víťo Staviarsky) o láske dvoch „nešťastníkov“ – predavača cukroviniek a mladej Rómky zavedie divákov do prostredia jarmočníkov. Film vznikol v malej produkčnej spoločnosti otca a súrodencov Staviarskych. Komédia Posledná aristokratka (r. Jiří Vejdělek) vznikla v česko-slovenskej koprodukcii podľa rovnomenného knižného bestselleru Evžena Bočka. Dedičstvo po šľachtických predkoch privedie rodeného Newyorčana s rodinou na zámok v Čechách. Konfrontácia s českou realitou čerstvých aristokratov zaskočí. Na domovú schôdzu zas divákov zavedie filmový debut divadelného režiséra, dramatika a herca Jiřího Havelku Vlastníci. Film vznikol v česko-slovenskej koprodukcii a jeho hrdinami sú vlastníci bytov, ktorí sa na schôdzi pokúšajú dohodnúť. Štvoricu filmov uzatvára česká komédia z prostredia plážového volejbalu Cez prsty, ktorá vznikla takisto ako režisérsky debut scenáristu Petra Kolečka. „Tešíme sa, že sa môžeme i tento rok vrátiť medzi svojich divákov. Usilovali sme sa pokryť väčšinu regiónov Slovenska, navštíviť predovšetkým okresné a spádové mestá a pripraviť trasu, ktorú náš premietací retroautobus bezpečne zvládne. Veríme, že obyvatelia miest, ktoré sa tento rok na našu trasu nezmestili, nám to odpustia a prípadne za Bažant Kinematografom vo svojom regióne vycestujú, hovorí koordinátorka projektu Ľubica Orechovská. Bažant Kinematograf zavíta do sedemnástich slovenských miest. Prvé projekcie budú v Trnave, potom sa postupne presunie do Piešťan, Trenčína, Púchova, Žiliny, Martina, Ružomberka, Liptovského Mikuláša, Kežmarku, Spišskej Novej Vsi, Košíc, Prešova, Rimavskej Soboty, Banskej Bystrice, Nitry, Nových Zámkov, Hlohovca a svoju trasu zavŕši na festivale MFF Cinematik v Piešťanoch, kde bude aj tento rok premietať výber filmov.
www.kinematograf.sk


Leto pod Palmou
3. júl – 31. august
(BRATISLAVA – NOVÁ CVERNOVKA)
Séria podujatí, ktorého súčasťou budú aj filmové projekcie hraných a dokumentárnych filmov.
www.novacvernovka.eu


Video Art Academy
5., 11. august       13.00
(BRATISLAVA – DOM KULTÚRY LÚKY)
Workshop zameraný na tvorbu videí.
www.kzp.sk


Ozveny Ji.hlavy
7. júl – 18. august
(BRATISLAVA – NOVÁ CVERNOVKA)
Podujatie zaháji predpremiéra snímky FREM Viery Čákanyovej, ktorej bude predchádzať diskusia s režisérkou, environmentálnym filozofom Lukášom Likavčanom, poetkou a filmovou teoretičkou Máriou Ferenčuhovou a kognitívnym vedcom a informatikom Martinom Takáčom. Ozveny budú pokračovať projekciami filmov Searching Eva (r. Pia Hellenthal), Sólo (r. Artemio Benki), Efekt Vašulka (r. Hrafnhildur Gunnarsdóttir), Kiruna – prekrásny nový svet (r. Greta Stocklassa) a uvedú aj víťazný film minuloročnej Jihlavy Fonja (r. Lina Zacher) i pásmo experimentálnych krátkych filmov. Jednotlivé projekcie doplnia masterclassy a diskusie s tvorcami a odborníkmi na témy, ktoré filmy otvárajú. Hlavnými organizátormi podujatia sú MFDF Ji.hlava, distribučná platforma Film Expanded a kultúrno-kreatívne centrum Nová Cvernovka, spoluorganizátorom je časopis Kapitál.
www.novacvernovka.eu
www.filmexpadned.com


Letné kino v Ružinove
5. júl – 25. august          21.00
(BRATISLAVA – AMFITEÁTER PRI ŠTRKOVECKOM JAZERE)
100 vecí (r. Florian David Fitz), Sviňa (r. Mariana Čengel Solčanská, Rudolf Biermann), Nedotknuteľní (r. Neil Burger), Amnestie (r. Jonáš Karásek), Aj dvaja sú rodina (r. Hugo Gélin), Úsmevy smutných mužov (r. Dan Svátek), Vlastníci (r. Jiří Havelka) a Amundsen (r. Espen Sandberg).
www.cultusruzinov.sk


Art kino v Ružinove
12. júl – 30. august        21.00
(BRATISLAVA – AMFITEÁTER PRI ŠTRKOVECKOM JAZERE)
Nehanební bastardi (r. Quentin Tarantino), S láskou Vincent (r. Dorota Kobiela, Hugh Welchman), Casablanca (r. Michael Curtiz), Polnoc v Paríži (r. Woody Allen), Big Lebowski (r. Joel Coen, Ethan Coen), Edit Piaf (r. Olivier Dahan), Malý Princ (r. Mark Osborne), Piata loď (r. Iveta Grófová).
www.cultusruzinov.sk


Federico Fellini: Kniha snov
15. júl – 5. august
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Výstavu vo foyeri Kina Lumière tvorí devätnásť reprodukcií kreslených obrázkov z Felliniho denníka. Viedol si ho na radu psychoanalytika Ernsta Bernharda od 60. do 90. rokov minulého storočia, keď rôznou formou dôsledne zaznamenával svoje sny vrátane nočných môr.
www.kino-lumiere.sk


Vesmír na dosah v Kine Lumière
21. júl – 31. august
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
2001: Vesmírna odysea (r. Stanley Kubrick), Gravitácia (r. Alfonso Cuarón), High Life (r. Claire Denis), Interstellar (r. Christopher Nolan), Lajka (r. Aurel Klimt), Proxima (r. Alice Winocour).
www.kino-lumiere.sk


FELLINI A SLADKÝ ŽIVOT TALIANSKA
22. júl – 30. november
(BRATISLAVA – SLOVENSKÉ NÁRODNÉ MÚZEUM V BRATISLAVE)
Jedným z podujatí 13. ročníka Festivalu talianskej kultúry Dolce Vitaj je výstava Fellini a sladký život Talianska, ktorá sa v rozšírenej podobe presunula z Považskej galérie umenia v Žiline (22. 5. – 12. 7.) do Slovenského národného múzea v Bratislave. Expozícia pozostáva z originálnych filmových plagátov, letákov, fotosiek a diel vizuálnych umelcov, ktoré súvisia so životom a s tvorbou Federica Felliniho. Súčasťou výstavy sú aj dekoláže významného výtvarníka a režisérovho generačného spolupútnika Mimma Rotellu, ktoré poskytla galéria Frittelli arte contemporanea z Florencie a grafické listy ďalšieho talianskeho výtvarníka, považovaného za legendu erotického komiksu, Mila Manaru, ktorý bol aj Felliniho priateľom. Spolu s materiálmi k Felliniho filmom sú súčasťou výstavy aj ďalšie, týkajúce sa obdobia, v ktorom svoje filmy natáčal. Výstava približuje štyridsať rokov talianskej kinematografie od roku 1950 do roku 1990 a dotýka sa aj tvorby Luchina Viscontiho, Dina Risiho, Vittoria De Sicu, Piera Paola Pasoliniho, Ettoreho Scolu, Maria Monicelliho, Marca Bellocchia a ďalších talianskych režisérov. Majiteľom vystavovanej zbierky je Enrico Minisini, ktorého archív obsahuje desiatky tisíc originálnych propagačných materiálov talianskeho filmu. Pri príležitosti Felliniho storočnice pripravil Taliansky kultúrny inštitút viacero podujatí, o ktorých sme vo Film.sk informovali.
www.snm.sk
www.dolcevitaj.eu
www.iicbratislava.esteri.it


Americké nezávislé leto v Kine Lumière
1. – 31. august
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Flákači (r. Eliza Hittmanová), James White (r. Josh Mond), Moonlight (r. Barry Jenkins), Paterson (r. Jim Jarmusch), The Beach Bum (r. Harmony Korine), The Florida Project (r. Sean Baker).
www.kino-lumiere.sk


Kino inak: Europe in 8 Bits
3. august     20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Dokumentárny film o čipovej hudbe Europe in 8 Bits (r. Javier Polo) ukazuje nové využitie hardvérov starých videohier (GameBoy, NES, Atari ST, Amiga alebo Commodore 64) pri výrobe hudobných nástrojov s novým zvukom.
www.a4.sk


4 ŽIVLY
6. – 8. august
(BANSKÁ ŠTIAVNICA)
Festival v rámci svojho 22. ročníka ponúkne filmy a sprievodné podujatia na tému Exit, ktorá okrem iného poukazuje na snahu organizátorov poskytnúť návštevníkom únik z kultúrnej izolácie. Program tvoria hrané, dokumentárne, animované aj experimentálne filmy. V Banskej Štiavnici premietnunapríklad snímky Mimo zákona Jima Jarmuscha, Vanishing Point Richarda C. Sarafiana alebo Lístok do nenávratna Ulrike Ottinger. Z novších titulov to bude napríklad Dlhaňa Kantemira Balagova, alebo dokument Kiruna – prekrásny nový svet Grety Stocklassa. Režisér Robert Kirchhoff príde do Štiavnice uviesť svoj dokument Hej, Slováci! a snímku Punk je hned! režiséra Juraja Šlauku premietnu na 4 živloch so živým hudobným sprievodom gitaristu a skladateľa Davida Kollara. Festival uvedie aj blok krátkych filmov a jedného žurnálu z archívu Slovenského filmového ústavu, ktorý pripravila filmová historička Eva Filová. Poskladala ho z filmov o rôznych formách únikov z reality socializmu, keď mohla väčšina ľudí o dovolenke pri mori len snívať. Blok tvoria snímky Cesta k slnku (r. Karol Skřipský, 1949), „...a siedmy deň v týždni“ (r. Vojtech Andreánsky, 1958), Malé rekreácie (r. Kazimír Barlík, 1965), Týždeň vo filme. 39/1968 (r. Štefan Kamenický), Dobrý deň Sorrento (r. Štefan Ondrkal, 1969) a Víkendy na druhom svete (r. Karol Floreán, 1980). Filmový program doplnia diskusie, výstavy, koncerty aj večerné párty. Detské 4 živly uvedú v špeciálnej predpremiére animované tituly Cez palubu! (r. Filip Pošivač, Barbora Valecká) a Maškrtné medvedie príbehy (r. Kateřina Karhánková, Alexandra Májová). Premietať sa bude aj víťazná snímka detskej ceny Európskej filmovej akadémie Môj brat naháňa dinosaury (r. Stefano Cipani) a film Fany a pes (r. Matthias Bruhn, Ralf Kukula), ktorý približuje revolučné udalosti roku 1989 pohľadom detskej hrdinky. V programe nechýba anidivadelné predstavenie či výtvarná a komiksová tvorivá dielňa.
V spolupráci so slovenskou streamovacou službou DAFilms.sk ponúknu 4 živly aj desať online hraných, dokumentárnych a animovaných filmov k téme festivalu. Kolekciu tvoria tituly o únikoch v rôznych významoch, či už ide o hranice fyzické (Holka Ferrari Dino režiséra Jana Němca, UntravelAny Nedeljković a Nikolu Majdaka ml., Posledný autobus Ivany Laučíkovej a Martina Snopeka), hranice predsudkov (Cesta von režiséra Petra Václava, Až do mesta Aš Ivety Grófovej), alebo hranice fantázie (Mars Benjamina Tučeka, 100 dní Viery Čákanyovej). Filmy programového špeciálu 4 živly – Exit budú na DAFilms.sk prístupné od 27. 7. do 9. 8.
Vybrané tituly z programu aktuálneho ročníka 4 živlov v auguste uvedie aj Kino Lumière v rámci festivalových ozvien.
www.4zivly.sk


DIGITÁLNE KINO 1955 – 1975
10., 24. august      18.40/18.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Posledné dve projekcie čakajú dlhodobý projekt prehliadky Digitálne kino 1955 – 1975. Tvoria ju krátkometrážne snímky, ktoré digitálne reštauroval Slovenský filmový ústav. V auguste uvedie filmy z rokov 1970 – 1972: Lilli Marlen (r. Peter Mihálik), Gran Canaria (r. Karol Skřipský), Majstrovstvá sveta (r. Milan Černák), Kým sa ucho neodbije (r. Jaroslava Havettová), Sobotienka ide (r. Vlastimil Herold) a upútavku na film Ela Havettu Ľalie poľné. Ďalšie pásmo filmov z rokov 1973 – 1975 zahŕňa tituly Tandemista (r. Vladimír Lehký), Janko Hraško u kúzelníka (r. Viktor Kubal), Vystrúhať znovu dreveného koníka detstva (r. Vlado Kubenko), Kalište (r. Vlado Kubenko), Nemecká (r. Peter Solan), Panpulóni (r. Ivan Popovič) a Miliardy kvapiek života (r. Milan Černák). Projekt Digitálne kino 1955 – 1975 bol v programe Filmotéky Kina Lumière od septembra 2019. Každý mesiac sa premietalo pásmo digitálnych kópií najmä dokumentárnych, ale aj animovaných a reklamných slovenských filmov.
www.kino-lumiere.sk


Literatúra a film
11. august            18.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Autorské čítanie poetky, prozaičky a esejistky Dominiky Moravčíkovej a premietanie filmu podľa jeho výberu – Noční jazdci (r. Martin Hollý, ml.).
www.kinousmev.sk


Digitálne reštaurovaný nemý film Šialenci
18. august   18.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Poľský nemý film Šialenci režiséra Leonarda Buczkowského z 1928 zachytáva udalosti, ktoré smerovali k získaniu nezávislosti Poľska a formovaniu jeho hraníc po prvej svetovej voje. Snímka patrí medzi filmové superprodukcie danej doby s novátorskými zachytením veľkých bojových scén pomocou najnovších technických výdobytkov.
www.kino-lumiere.sk


Filmotéka deťom
19., 22. august               10.20/16.10
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Špeciálne uvedenie filmu Nekonečný príbeh Wolfganga Petersena z roku 1984.
www.kino-lumiere.sk


Kino inak: Mini zoom Sergio Oksman
19. august   20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Projekcia dokumentárnych filmov Notes on the Other a A Story for the Modlins Sergia Oksmana.
www.a4.sk


MUSIC & FILM
19. august   20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Jedného z najvýznamnejších džezových hudobníkov 20. storočia, amerického trubkára a skladateľa Milesa Davisa predstaví film Miles Davis: Birth of the Cool režiséra Stanleyho Nelsona. „Film prostredníctvom archívnych záberov i nových rozhovorov s významnými hudobnými historikmi a Davisovými osobnými priateľmi zobrazuje jednotlivé časti jeho tvorivého života a spája ich do celku,“ozrejmuje zostavovateľ cyklu Miro Ulman. Okrem vzácnych archívnych záberov, fotografií, štúdiových kreácií Milesa Davisa uvidia diváci aj ďalších umelcov a osobnosti, ktoré súvisia s jeho životom, ako napríklad herečka a šansoniérka Juliette Gréco, hudobníci Quincy Jones, Herbie Hancock, Carlos Santana, Ron Carter, Wayne Shorter alebo hudobný producent Clive Davis. Miles Davis bol vizionár a inovátor, a to nielen v oblasti inštrumentálneho džezu; jeho hudba ovplyvnila viaceré žánre vrátane rokenrolu a hiphopu. Film o jeho živote a tvorbe mal premiéru na minuloročnom festivale Sundance.
www.kino-lumiere.sk


Hory a mesto Žilina 2020
19. – 21. august
(ŽILINA – STANICA ŽILINA-ZÁRIEČIE)
Program ponúka výber outdoorových celovečerných aj krátkych filmov z celého sveta.
www.stanica.sk


Pop Up Kino
21. august   19.50
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Augustovou rezidentkou programu Pop Up Film Residency bude scenáristka a režisérka Aline Fischer, ktorá pôsobí vo Francúzsku a v Nemecku. Na Slovensko príde s pripravovaným projektom The Entertainers o pouličných umelcoch aj politike. Jej hraný debut Meteorstrasse o mladom Palestíncovi, ktorý si hľadá miesto vo svete dospelých mužov, mal premiéru na Berlinale 2016. Projekcia filmu a diskusia s režisérkou bude v bratislavskom Kine Lumière.
www.kino-lumiere.sk


Krvavá pani v letnom kine
21. august            21.30
(BRATISLAVA – DOM KULTÚRY LÚKY)
Projekcia celovečerného animovaného filmu Krvavá pani (r. Viktor Kubal, 1980) v rámci Letných dní Petržalky.
www.kzp.sk


Enter Achilles
22. august   21.00
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Premietanie tanečného filmu Enter Achilles (r. Clara van Gool) v rámci festivalu súčasného tanca, nového cirkusu a fyzického divadla Move Fest Košice.
www.tabacka.sk


Krajina medu v Parku pod Palmou
24. august            16.30/20.30 (projekcia)
(BRATISLAVA – NOVÁ CVERNOVKA)
Slovenská premiéra dokumentu Krajina medu (r. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov) a bohatý sprievodný program venovaný včelárstvu, včelám a medu (vrátane medových špecialít).
www.novacvernovka.eu


Jeden svet: O otcoch a synoch
24. august   19.30
(BRATISLAVA – NOVÁ CVERNOVKA)
Štúdiu islamskej radikalizácie vo filme O otcoch a synoch (r. Talal Derki), jedného z najúspešnejších titulov minulého ročníka festivalu Jeden svet, doplní diskusia s maďarským reportérom Andrásom Földesom.
www.novacvernovka.eu


KineDok
26. august   20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Dokumentárny film Palác ľuďom (r. Georgi Bogdanov, Boris Missirkov) o monumentálnych stavbách (Lomonosovova univerzita v Moskve, Palác Srbska v Belehrade, Palác republiky v Berlíne, Národný palác kultúry v Sofii a Palác ľudu v Bukurešti), ktoré boli postavené v čase socializmu hovorí nie len o architektúre.
www.a4.sk
www.kinedok.net/sk


Fellini východu
26.  27. august   
(NOVÉ ZÁMKY – KINO MIER)
Filmový seminár Fellini východu predstaví život a tvorbu režiséra Juraja Jakubiska, ktorý sa podujatia osobne zúčastní.
www.vzdusnezamky.sk
www.kinomier.sk


 

Fest Anča
27. – 30. august
(ŽILINA)
Viac v rubrike Aktuálne.
www.festanca.sk

REDAKCIA NEZODPOVEDÁ ZA ZMENY V PROGRAME PODUJATÍ.
Podujatia sa uskutočnia podľa aktuálnych pokynov, ktoré sa môžu meniť v závislosti od nariadení vlády Slovenskej republiky.

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

46. Telluride Film Festival, Colorado (USA)
30. 8. – 2. 9. (ZRUŠENÉ – ale organizátori zverejnili program, aby tak pomohli filmom, ktoré si podľa nich zaslúžia pozornosť)
Šarlatán (r. Agnieszka Holland)
www.telluridefilmfestival.org


46. Letná filmová škola Uherské Hradiště, Uherské Hradiště (ČESKO)
7. – 12. 8.
Amnestie (r. Jonáš Karásek), Krajiny ve stínu (r. Bohdan Sláma), Meky (r. Šimon Šafránek), Modelár(r. Petr Zelenka), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul), V sieti (r. Vít Klusák, Barbora Chalupová), Žaby bez jazyka (r. Mira Fornay), Bourák (r. Ondřej Trojan), Posledná aristokratka (r. Jiří Vejdělek), Sviňa (r. Mariana Čengel Solčanská, Rudolf Biermann), Vlastníci (r. Jiří Havelka), Anežka (r. Adam Šoltés), Nič sa nestalo (r. Monika Mahútová), Sh_t Happens (r. David Štumpf, Michaela Mihályi),Lekár umierajúceho času – Stellis vinctus (r. Miloslav Luther, 1983), V službách zákona (r. Karol Spišák, Juraj Svoboda, Franek Chmiel, Peter Opálený, 1983)
www.lfs.cz


19. Medzinárodný filmový festival Transilvania TIFF, Cluj-Napoca (RUMUNSKO)
31. 7. – 9. 8.
Šarlatán (r. Agnieszka Holland), Služobníci (r. Ivan Ostrochovský), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul)
www.tiff.ro/en


16. FEST – New Directors | New Films Festival, Espinho (PORTUGALSKO)
2. – 9. 8.
Sh_t Happens (r. David Štumpf, Michaela Mihályi), Kráčať dole (r. Kateřina Hroníková), Cez palubu!(r. Filip Pošivač, Barbora Valecká), Šarkan (r. Martin Smatana)
www.site.fest.pt/en


7. Noir Film Festival, Hrad Křivoklát (ČESKO)
20. – 23. 8.
Námestie svätej Alžbety (r. Vladimír Bahna, 1965), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul)
www.noirfilmfestival.cz/cz


22. Kino na hranici, Český Těšín, Cieszyn (ČESKO, POĽSKO)
21. – 26. 8. (ZRUŠENÉ)
Amnestie (r. Jonáš Karásek), BATAstories (r. Peter Kerekes), Hluché dni (r. Pavol Pekarčík), Kto je ďalší? (r. Miro Drobný), Music Box (r. Joanna Kozuch), Nech je svetlo (r. Marko Škop), Osamelí bežci: Ideme ďalej! (r. Martin Repka), Raj na zemi (r. Jaro Vojtek), Ružové sny (r. Dušan Hanák), Skutok sa stal (r. Barbora Berezňáková), Stratený domov (r. Juraj Mravec), Šarkan (r. Martin Smatana), Šarlatán (r. Agnieszka Holland)
www.kinonahranici.cz


17. Indielisboa, Lisabon (PORTUGALSKO)
25. 8. – 5. 9.
Cez palubu! (r. Filip Pošivač, Barbora Valecká)
www.indielisboa.com/en


49. Lubušské filmové letoLagow, (POĽSKO)
30. 8. – 6. 9.
Amnestie (r. Jonáš Karásek), Nech je svetlo (r. Marko Škop), Služobníci (r. Ivan Ostrochovský), Hluché dni (r. Pavol Pekarčík), Skutok sa stal (r. Barbora Berezňáková), Ukradnutý štát (r. Zuzana Piussi), Manifest pohŕdania (r. Kristián Grupač), Music Box (r. Joanna Kozuch), Pochod (r. Michal Blaško), Požiarne hlásenie (r. Katarína Jonisová), R+J (r. Martina Buchelová), Ver mi (r. Zlata Golecová),Pražské orgie (r. Irena Pavlásková)
www.llf.pl


26. Filmový Festival Sarajevo, Sarajevo (BOSNA A HERCEGOVINA)
14. – 21. 8. (ONLINE)
Komúna (r. Jakub Julény) – CineLink Industry Days
www.sff.ba