Creative Europe Desk Slovensko informuje

Už 11. ročník workshopu Dox In Vitro sa uskutoční 8. a 9. septembra 2020 v Piešťanoch. Je určený začínajúcim producentom a autorom dokumentárnych filmov a ich projektom vo fáze raného vývoja. Renomovaní experti (Ove Rishøj Jensen, Dánsko, Mila Turajlič, Srbsko, Tom Ernst, Nemecko a Ondrej Starinský, Slovensko) budú na workshope k dispozícii všetkým účastníkom na podrobné konzultácie ich pripravovaných projektov. Uzávierky sú 16. augusta pre účastníkov s projektom a 30. augusta pre účastníkov bez projektov. Viac informácií a prihlášku nájdete na www.doxinvitro.eu a na webovej stránke kancelárie Creative Europe Desk Slovensko www.cedslovakia.eu.

Najbližšia uzávierka programu Kreatívna Európa, podprogramu MEDIA, bude 8. septembra – Automatická podpora kinodistribúcie nenárodných európskych filmov (výzva EACEA/22/2019). Mechanizmus a štruktúra formulárov sa nemení: distribútori hlásia verifikované výsledky distribúcie nenárodných európskych filmov v roku 2019, na ich základe si vypočítajú potenciálny grant a zároveň podávajú rámcovú žiadosť o čerpanie finančných prostriedkov. 

vs

100 rokov československej animácie. Folklór, sci-fi, politika, osobnosti

Rakúske filmové múzeum pripravilo v spolupráci s českým Národným filmovým archívom (NFA) a so Slovenským filmovým ústavom prehliadku Animace/Animácia: Reanimated, venovanú storočnici československého, českého a slovenského animovaného filmu. Retrospektíva pozostáva z takmer 200 filmov, klasických aj nových, ktoré vybrali historička a teoretička animovaného filmu Eliška Děcká, programový manažér Martin Mazanec a Matěj Strnad z NFA v úlohe kurátorov. Retrospektíva má priniesť nový pohľad na dejiny československého animovaného filmu, ale má aj ambíciu predstaviť aktuálne trendy. Program retrospektívy bude mať viacero foriem, nebudú chýbať profily vybraných osobností ani kolekcie krátkych filmov. Retrospektívu rozdelia aj do tematických sekcií, ktoré budú venované napríklad bábkam či politike, a zaujímavé spojenia sľubuje sekcia nazvaná Folklór & sci-fi & legendy. Projekt sprístupnia v priestoroch Rakúskeho filmového múzea vo Viedni 3. 9. a potrvá do 19. 10. Kompletný program zverejnia v polovici augusta na stránke www.filmmuseum.at. Rezervovať si vstupenky bude možné od 24. 8.

jj

Deviate narodeniny Kina Lumière

Pred deviatimi rokmi, 5. 9. 2011, obnovil Slovenský filmový ústav prevádzku niekdajšieho bratislavského Charlie centra. Štvorica sál je dnes už mnohým známejšia pod názvom Kino Lumière a ako klubové repertoárové kino ponúka divákom alternatívne domáce, európske, svetové, ale aj archívne filmové tituly. Na oslavu deviatych narodením pripravuje Lumière pre svojich návštevníkov špeciálne premietanie.

jj

Kino na hranici s Formanom, Żuławským aj Ružovými snami

Dvadsiaty druhý ročník prehliadky filmov z Poľska, z Česka a zo Slovenska Kino na hranici sa uskutoční 21. až 26. 8. v Českom Těšíne a poľskom Cieszyne. Otvorí ho Šarlatán Agnieszky Holland, ktorý vznikol v česko-írsko-poľsko-slovenskej koprodukcii. Zo slovenských a z koprodukčných titulov na prehliadke premietnu napríklad aj dokumenty Skutok sa stal Barbory Berezňákovej, BATAstories Petra Kerekesa či Stratený domov Juraja Mravca. Zo slovenskej klasiky v programe uvedú Ružové snyDušana Hanáka, ktoré digitálne reštauroval Slovenský filmový ústav. Organizátori naplánovali aj veľkú retrospektívu filmov režiséra Miloša Formana. Premietať sa budú nielen snímky Černý PetrLásky jedné plavovlásky či Hoří, má panenko, ktoré natočil ešte v Československu, ale aj jeho americké tituly, medzi nimi Prelet nad kukučím hniezdomVlasyRagtimeAmadeusValmont či Ľud verzus Larry Flynt. Obraz režiséra doplní projekcia jeho dokumentárneho portrétu Forman vs. Forman, ktorý nakrútili a zostrihali Helena Třeštíková a Jakub Hejna, ako aj premietanie dokumentu Miloslava Šmídmajera Miloš Forman: Co tě nezabije... Profilovú sekciu venuje festival aj poľskému režisérovi Andrzejovi Żuławskému, ktorý tvoril najmä vo Francúzsku. Nakrútil tam snímky ako Dôležité je milovať s Romy Schneider a Klausom Kinským, Posadnutosť s Isabelle Adjani a Samom Neillom, Moje noci sú krajšie ako vaše dni a Vernosť so svojou manželkou Sophie Marceau. Retrospektívu uvedú jeho spolupracovníci a syn Xawery Żuławski, ktorý spolu s Piotrom Kielarom natočil podľa otcovho scenára film Reč vtákov (Mowa ptaków).

jj

Štyri projekty s prevahou filmárok v Dok.incubator

Workshop Dok.incubator, ktorý poskytuje podporu tvorcom dokumentov vo fáze dokončovania filmu, sa tento rok uskutoční 26. až 29. 8. v Banskej Štiavnici. Zúčastnia sa na ňom štyri slovenské projekty. Film Pozor, padá SNG! režisérok Jany Durajovej a Leny Kušnierikovej sa venuje inštitúcii aj budove Slovenskej národnej galérie, jej financovaniu a rekonštrukcii. Za projekt sa na workshope zúčastnia aj strihačka Alexandra Jonášová a producentka Ľubica Orechovská zo spoločnosti PubRes. Koproducentmi filmu sú RTVS a SFÚ. Urbanistická esej Čiary režisérky Barbory Sliepkovej zachytáva Bratislavu a jej premeny. Strihačom filmu je Máté Csuport a dramaturgičkou Ingrid Mayerová. Film produkuje Barbara Janišová Feglová zo spoločnosti Hitchhiker Cinema. Koproducentmi filmu sú RTVS a spoločnosti ToxPro a vidno. O cene slobody a živote starnúceho námorníka hovorí The Sailor Lucie Kašovej. Produkuje ho Nazarij Kľujev zo spoločnosti Toxpro. Strihačom filmu je Roman Kelemen. Najstaršej slovenskej autokrosovej pretekárke a jej životu sa zase venuje pripravovaný film Mira Rema Láska pod kapotou. Remo je zároveň producentom filmu (spoločnosť Arsy-Versy) spolu s Vítom Janečkom (spoločnosť D1 film) a Českou televíziou. Strih má na starosti Šimon Hájek. Cieľom intenzívneho workshopu Dok.incubator je nachádzanie nových riešení pri strihu, medzinárodných premiérach, distribúcii, marketingu a aktívnej práci s publikom.

jj

Hlavička na Kids Kino Industry

Pripravovaný slovensko-chorvátsko-slovinský film Hlavička režisérok Mariny Andree Škop a Vandy Raýmanovej, ktorá film zároveň produkuje (spoločnosť objectif), vybrali na fórum Kids Kino Industry medzi 22 európskych projektov vo fáze vývoja. Industry podujatie bolo predtým známe ako Warsaw Kids Film Forum. Zameriava sa na prezentáciu audiovizuálnej tvorby pre deti a mládež a koná sa v rámci Medzinárodného filmového festivalu Kids Kino. Ten na prelome septembra a októbra pozve divákov do zhruba dvadsiatky poľských kín. Samotný štvrtý ročník fóra sa však od 29. 9. do 2. 10. uskutoční iba v online priestore.

jj

Benátky budú aj festivalom Tildy Swinton

Svoj najnovší film nakrútil a zostrihal Pedro Almodóvar v rekordnom čase, hneď ako mu to uvoľnenie protikoronových opatrení dovolilo. Dvadsaťminútová snímka je Almodóvarova prvá v angličtine. Vychádza z divadelnej hry Jeana Cocteaua Ľudský hlas a je o žene, ktorá čaká na telefonát od milenca. Stvárňuje ju Tilda Swinton. Na festivale v Benátkach, kde bude mať film premiéru, jej odovzdajú Zlatého leva za celoživotné dielo. Podľa Almodóvara, ktorý získal čestnú cenu vlani, je film Ľudský hlas v skutočnosti „festivalom Tildy, prehliadkou jej nesmiernych a rôznorodých hereckých registrov“,citovali ho organizátori Benátok. Lev za prínos kinematografii čaká aj na predstaviteľku hongkonskej novej vlny, režisérku Ann Hui. V hlavnej súťaži sa na 77. ročníku festivalu v Benátkach, ktorý bude od 2. do 12. septembra, stretne 18 filmov (počet v čase uzávierky). Porota pod vedením herečky Cate Blanchett bude vyberať z diel filmárov ako Michel Franco, Chloé Zhao, Andrej Končalovskij, Jasmila Zbanić, Kornél Mundruczó, Kjoši Kurosawa, Gianfranco Rosi, Amos Gitai či tandem Małgorzata Szumowska a Michał Englert. V druhej súťažnej sekcii festivalu, ktorá predstavuje aktuálne estetické a výrazové trendy vo svetovej kinematografii, uvedú Benátky napríklad nový film filipínskeho režiséra Lava Diaza, známeho aj rekordnou dĺžkou filmov. V minulosti zvíťazil nielen v tejto sekcii: v roku 2016 triumfoval aj v hlavnej súťaži filmom Žena, ktorá odišla. V Horizontoch súťažia aj novinky vnučky Francisa Forda Coppolu Gie, synovca Luchina Viscontiho Uberta Pasoliniho, syna herca a režiséra Sergia Castelitta Pietra či dvojičiek Tarzana a Araba Nasserovcov z pásma Gazy. „Rodinný“ ráz festivalu podčiarkne aj pandémia a s ňou súvisiace obmedzenia. Benátky, kde sa aj zvyčajne premietajú „iba“ desiatky, nie stovky filmov, program ešte viac skresali a v jeho oficiálnej časti uvedú 50 až 55 filmov. Tradičná sekcia reštaurovaných klasických filmov Venice Classic sa napríklad výnimočne presunie do Bologne, kde bude v auguste súčasťou festivalu klasických filmov Il Cinema Ritrovato. Benátky budú spolupracovať aj s ďalšími festivalmi. Začiatkom júna vydali spoločne s festivalmi v Toronte, New Yorku a Telluride vyhlásenie, v ktorom oznámili, že v boji proti koronakríze nahradí ich tradičnú rivalitu spolupráca v prospech filmového ekosystému. 

mak

Šarlatán Agnieszky Holland v kinách aj v Telluride

Novinka Agnieszky Holland Šarlatán vznikla v koprodukcii Česka, Írska, Poľska a Slovenska. Po premiére na Berlinale, kde sa dočkala vrelého prijatia, ju čakala slovenská premiéra na Febiofeste a uvedenie do bežnej distribúcie. Prišla však pandémia. Šarlatán tak prichádza do slovenských kín až teraz, premiéru má 20. augusta. Hlavnú postavu Jana Mikoláška, liečiteľa bez medicínskeho vzdelania, zato s mimoriadnou schopnosťou diagnostikovať a liečiť, stvárňuje Ivan Trojan. Podľa jeho slov išlo o najťažšiu úlohu, akú doteraz hral. Do úlohy jeho asistenta a zároveň životného partnera obsadila režisérka Juraja Loja. „Mikolášek liečil podľa svojich slov viac ako päť miliónov pacientov, ľudia u neho denne stáli v rade. Zároveň sa však nemohol zmieriť s tým, kým je. Okrem jeho boja so silným egom je zaujímavé aj emotívne jadro príbehu, takisto veľmi vášnivé a bolestné,“ povedala režisérka. Na filme spolupracovala so scenáristom Markom Epsteinom, kameramanom snímky je Martin Štrba, kostymérkou Katarína Štrbová Bieliková a slovenskými koproducentmi Lívia Filusová (Furia Film) a RTVS. Šarlatána vybrali aj do programu amerického festivalu v Telluride. Ten patrí medzi prehliadky na konci leta, ktoré spúšťajú úvahy o oscarových nomináciách. Hoci sa festival tento rok nebude konať, organizátori zverejnili program, aby tak pomohli filmom, ktoré si podľa nich zaslúžia pozornosť. 

mak

Pop Up Kino v Lumièri

Augustovou rezidentkou programu Pop Up Film Residency bude scenáristka a režisérka Aline Fischer, ktorá pôsobí vo Francúzsku a v Nemecku. Na Slovensko príde s pripravovaným projektom The Entertainers o pouličných umelcoch aj politike. Jej hraný debut Meteorstrasse o mladom Palestíncovi, ktorý si hľadá miesto vo svete dospelých mužov, mal premiéru na Berlinale 2016. Projekcia filmu a diskusia s režisérkou bude v bratislavskom Kine Lumière 21. 8.

jj

Živelné úniky do sveta filmu, online aj z reality socializmu

Festival 4 živly bude od 6. do 9. 8. v Banskej Štiavnici písať svoj 22. ročník a ponúkne filmy a sprievodné podujatia na tému Exit. Okrem iného poukazuje na snahu organizátorov ponúknuť návštevníkom únik z kultúrnej izolácie. Program tvoria hrané, dokumentárne, animované aj experimentálne filmy. V Banskej Štiavnici premietnu napríklad snímky Mimo zákona Jima Jarmuscha, Vanishing Point Richarda C. Sarafiana alebo Lístok do nenávratna Ulrike Ottinger. Z novších titulov to bude napríklad Dlhaňa Kantemira Balagova, alebo dokument Kiruna – prekrásny nový svet Grety Stocklassa.

Režisér Robert Kirchhoff príde do Štiavnice uviesť svoj dokument Hej, Slováci! a snímku Punk je hned! režiséra Juraja Šlauku premietnu na 4 živloch so živým hudobným sprievodom gitaristu a skladateľa Davida Kollara. Festival uvedie aj blok krátkych filmov a jedného žurnálu z archívu Slovenského filmového ústavu, ktorý pripravila filmová historička Eva Filová. Poskladala ho z filmov

o rôznych formách únikov z reality socializmu, keď mohla väčšina ľudí o dovolenke pri mori len snívať. Blok tvoria snímky Cesta k slnku (r. Karol Skřipský, 1949), „...a siedmy deň v týždni“ (r. Vojtech Andreánsky, 1958), Malé rekreácie (r. Kazimír Barlík, 1965), Týždeň vo filme. 39/1968 (r. Štefan Kamenický), Dobrý deň Sorrento (r. Štefan Ondrkal, 1969) a Víkendy na druhom svete (r. Karol Floreán, 1980). Filmový program doplnia diskusie, výstavy, koncerty aj večerné párty.

Detské 4 živly uvedú v špeciálnej predpremiére animované tituly Cez palubu! (r. Filip Pošivač, Barbora Valecká) a Maškrtné medvedie príbehy (r. Kateřina Karhánková, Alexandra Májová).Premietať sa bude aj víťazná snímka detskej ceny Európskej filmovej akadémie Môj brat naháňa dinosaury (r. Stefano Cipani) a film Fany a pes (r. Matthias Bruhn, Ralf Kukula), ktorý približuje revolučné udalosti roku 1989 pohľadom detskej hrdinky. V programe nechýba ani divadelné predstavenie či výtvarná a komiksová tvorivá dielňa.

V spolupráci so slovenskou streamovacou službou DAFilms.sk ponúknu 4 živly aj desať online hraných, dokumentárnych a animovaných filmov k téme festivalu. Kolekciu tvoria tituly o únikoch v rôznych významoch, či už ide o hranice fyzické (Holka Ferrari Dino režiséra Jana Němca, UntravelAny Nedeljković a Nikolu Majdaka ml., Posledný autobus Ivany Laučíkovej a Martina Snopeka), hranice predsudkov (Cesta von režiséra Petra Václava, Až do mesta Aš Ivety Grófovej), alebo hranice fantázie (Mars Benjamina Tučeka, 100 dní Viery Čákanyovej). Filmy programového špeciálu 4 živly – Exit budú na DAFilms.sk prístupné od 27. 7. do 9. 8.

jj

Filmová škola ukáže Žaby bez jazyka aj Bebjakovho Herca

Letná filmová škola (LFŠ) v Uherskom Hradišti (7. – 12. 8.) premietne viacero slovenských a koprodukčných titulov. V sekcii České a slovenské novinky to budú divácky overené tituly, ako Amnestie (r. Jonáš Karásek), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul), V sieti (r. Vít Klusák, Barbora Chalupová) a Meky (r. Šimon Šafránek), ale aj snímky, ktoré na distribučné uvedenie ešte len čakajú, medzi nimi česko-slovensko-slovinský Modelár (r. Petr Zelenka) a česko-slovenské Žaby bez jazyka(r. Mira Fornay). Viaceré snímky prídu uviesť tvorcovia osobne. Sekciu aj festival uzavrie premiéra česko-slovenskej Krajiny ve stínu režiséra Bohdana Slámu. Sekcia Letné kino ponúkne slovenské a koprodukčné filmy Bourák (r. Ondřej Trojan), Posledná aristokratka (r. Jiří Vejdělek), Sviňa (r. Mariana Čengel Solčanská, Rudolf Biermann) a Vlastníci (r. Jiří Havelka) a v kolekcii študentských filmov uvedú snímky Anežka (r. Adam Šoltés), Nič sa nestalo (r. Monika Mahútová) a oceňovaný animák Sh_t Happens (r. David Štumpf, Michaela Mihályi).

Výročnou cenou Asociácie českých filmových klubov vyzdvihnú v Hradišti tvorbu scenáristu Vladimíra Körnera, ktorú okrem iných pripomenie aj 3. časť seriálu Lekár umierajúceho časus názvom Stellis vinctus režiséra Miloslava Luthera. Súčasťou zostavy Program České televize bude aj prednáška Krimi z Bratislavy. Predstaví tvorbu kriminálneho žánru, ktorá vznikala v bratislavskom televíznom štúdiu do roku 1992, a uvedie ukážky zo seriálu V službách zákona (r. Karol Spišák, Juraj Svoboda, Franek Chmiel, Peter Opálený). LFŠ ponúkne aj novú českú televíznu minisériu Herecslovenského režiséra Petra Bebjaka. Rozpráva o temnom období 50. rokov v Československu a účinkuje v nej aj Emília Vášáryová. 

Letná filmová škola privíta viacero domácich aj zahraničných hostí, napríklad nemeckú herečku a šansónovú speváčku Hannu Schygulla, izraelského divadelného režiséra, dramatika a spisovateľa Tuviu Tenenboma, poľského filmového historika Rafała Sysku a poľskú scénografku Krystynu Zachwatowicz-Wajda. Vdova po režisérovi Andrzejovi Wajdovi zostavila pre festival výber z jeho tvorby. 

jj