Príbeh vzdorujúceho štvanca

V rubrike TV tip predstavujeme archívne slovenské filmy zaradené do aktuálneho televízneho vysielania. Tentoraz priblížime snímku Život na úteku (1975), ktorú v auguste odvysiela RTVS. 

V roku 1975 doznievalo tridsiate výročie Slovenského národného povstania a do kín pri tej príležitosti vstúpil film Život na úteku. Režisér Jozef Režucha ho nakrútil s kameramanom Vincentom Rosincom, hudbu zložil Svetozár Stračina a kostýmy navrhol Milan Čorba. Scenár napísal podľa svojej rovnomennej poviedky prozaik Emil Kadnár. Predlohu vybrali z niekoľkých desiatok textov, ktorými autori zareagovali na výzvu Koliby k spomínanému výročiu. Život na úteku možno aj preto zaradiť k filmom, v ktorých sa preceňoval význam komunistickej ideológie v protifašistickom odboji. 

V centre filmového aj literárneho príbehu stojí reálna postava slovenských dejín – dôstojník letectva Ľudovít Kukorelli. Počas druhej svetovej vojny bol organizátorom a veliteľom partizánskych jednotiek na východe Slovenska. Do protifašistického odboja sa zapájal od roku 1939 – pre skupinu piešťanských letcov zorganizoval útek do Juhoslávie (ktorý bol však odhalený), iným vlastencom zase pomáhal prebehnúť do Maďarska. Za jeho činy ho mnohokrát súdili, ale trestu sa vždy vyhol (raz ho amnestovali a viackrát utiekol). V roku 1943 sa stal náčelníkom štábu partizánskej brigády Čapajev. Na starosti mal zaobstarávanie munície, jedla a liekov. Pre príslušníkov skupiny vybavoval občianske preukazy na falošné mená a zaisťoval kontakt s vojenskými posádkami. Život na úteku mapuje Kukorelliho dôstojnícky život, zatiaľ čo časť jeho života, keď sa pridal k partizánom, sfilmovali o štyri roky neskôr v snímke Choď a nelúč sa (1979), takisto pod taktovkou Jozefa Režuchu a podľa scenára Emila Kadnára.

„Príbeh, ktorý som nakrútil, zobrazuje akési zodvihnutie opony pred tými dejstvami života Kukorelliho, ktoré čitateľ ani divák dosiaľ nepoznal. Nenafilmovali sme hrdinu ako náčelníka partizánskej brigády Čapajev, ba ani ako účastníka bojov, ktoré sa odohrávali v našich horách. Zaoberali sme sa asi trojročným výsekom života predtým. Pokúsili sme sa verne preniesť na plátno život letca-dôstojníka, ktorý bol nadchnutý pre československú politickú orientáciu už na prelome prvej československej republiky a tzv. slovenského štátu. Nechcel však prisluhovať českým ani slovenským nacionalistom, a tak volil cestu politického štvanca,“ vysvetľoval režisér filmu v časopise Život. Režucha zobrazuje Kukorelliho cielene bez pátosu, bez veľkých explózií či vyhadzovania mostov do vzduchu. Zobrazuje príbeh nenápadného hrdinu, ktorý splýva s ostatnými. 

V hlavnej úlohe sa predstavil Milan Kňažko. Hercovi, ktorý 28. augusta oslávi 75 rokov, chýbalo v čase distribučnej premiéry filmu, čo bolo 22. 8. 1975, iba niekoľko dní do tridsiatky. Na 14. festivale českých a slovenských filmov v Brne v roku 1976 ho vďaka výraznému a presvedčivému vykresleniu hlavnej postavy vyznamenali cenou za mužský herecký výkon. V časopise Film a dobacharakterizovali Kňažka v súvislosti s Kukorellim ako herca, ktorý „má všetky herecké i fyzické predpoklady na stvárnenie vskutku hrdinských postáv i rolí, vyžadujúcich od ich predstaviteľa značnú fyzickú výkonnosť.“ Okrem Kňažka si vo filme zahrali Oľga Borodáčová (Kukorelliho domáca), Ivan Mistrík (nadporučík Andrejko), Elo Romančík (major Zvara) aj český herec Jan Tříska (Vašek).

Recenzent Slavo Rosenberg v texte Príbeh o túžbe vzdorovať v denníku Pravda píše, že na rozdiel od iných filmov o Povstaní, pri ktorých sa tvorcovia inšpirovali témou a potom často vytvorili svoj vlastný príbeh, Režuchova snímka hovorí o reálne žijúcom človeku. Rosenberg charakterizuje jeho film ako nenápadný. Vyzdvihuje snahu režiséra o vyváženosť formy a obsahu aj to, že v konečnom dôsledku tvorcovia nepodľahli pokušeniu prezentovať seba samých vlastnými vylepšeniami príbehu. 

V čiernobielej snímke Život na úteku sa okrem slovenčiny hovorí nemecky a česky, avšak slovenský preklad cudzojazyčných dialógov vo filme chýba. Vojenskú techniku si slovenskí filmári zapožičali od poľských susedov, ktorí ju v danom čase používali na cvičné účely. 

Život na úteku (r. Jozef Režucha, 1975) Jednotka RTVS 16. 8. 

Barbora Gvozdjáková, filmová publicistka
foto: archív SFÚ/Vladimír Vavrek