Martina Mlichová

koordinátorka projektu Filmový kabinet deťom

Začali sa prázdniny a moje dcéry sa na týždeň premiestnili k starej mame. Byt stíchol a ja v ňom hľadám akékoľvek stopy ich prítomnosti, aby mi nebolo smutno. V tej samote si uvedomujem, aké dôležité je nájsť si čas na rozhovory, pretože práve ony podporujú nenahraditeľné stmeľujúce väzby v rodine.

V rámci svojej práce sa už päť rokov venujem interaktívnemu vzdelávaciemu projektu Filmový kabinet deťom. Deti z materských a zo základných škôl v ňom učíme nazerať na svet vôkol nás prostredníctvom fantázie a príbehov. Príbeh – to najdôležitejšie, čo nás aj deti obklopuje a prináša nám do života zážitky, ktoré sa spoločne snažíme objavovať, rozkrývať a spracúvať. Uvedomujem si, ako veľmi sa spôsob komunikácie od mojich detských čias zmenil. V hľadaní tém, ktorými by sme mohli deti zaujať, sme sa posunuli na územia v mojom detskom svete ešte neprebádané. Deti sú dnes viac našimi partnermi a my do umenia, ktoré je určené pre ne, prinášame aj tabuizované témy, ako inakosť, smrť, šikana alebo sex.

Filmový kabinet deťom prostredníctvom špecifického rukopisu slovenských tvorcov a ich osobitej poetiky rozvíja v deťoch schopnosť rozoznávať a prijímať pocity. Pozitívne aj negatívne. Prežívaním príbehov spolu s hrdinami získavajú schopnosť konať v súlade s hodnotovým systémom, ktorý si vďaka nim utvárajú. Pestrosť pocitov prináša schopnosť zorientovať sa aj v neprehľadných životných situáciách, čo na deti čakajú v budúcnosti. Filmové príbehy zvyšujú ich úroveň empatie a pomáhajú budovať sociálnu a emocionálnu gramotnosť. Možnosť vzájomnej komunikácie vo Filmovom kabinete prispieva k citovému rozvoju detí, učí ich vyjadrovať vlastný názor, konfrontovať ho s pocitmi iných detí. Malí diváci sa učia navzájom spolupracovať, tolerovať rozdielnosť a práve vďaka tomu obohacovať a rozširovať svoj pohľad na premietané témy.

Ale je naozaj až také podstatné hľadať vo filme pre deti edukačný potenciál? Nie je prioritou skôr čas, ktorý si na seba vedia nájsť deti a rodičia? Myslím si, že odmenou, ktorá vydá za všetky hviezdičky na filmových portáloch, je túžba detí podeliť sa s rodičmi o zážitok. Či už je témou priateľstvo, láska, odvaha, nespútanosť, alebo rebélia proti pokryteckému svetu, každá diskusia má zmysel. Vytvorenie priestoru na všetky otázky a odpovede pomáha deťom udržiavať fungujúce vzťahy s blízkymi. Ešte viac získa rodič – stane sa zdrojom stabilného, pevného citu a emocionálneho puta s dieťaťom.

Porozumieť sebe a porozumieť deťom, to je prvý rozhodný krok na ceste k harmonickým spojeniam v rodine. Prítomnosť a blízkosť spoločného prežívania pocitov, napríklad pri spoločnom večernom čítaní knihy, v prítmí blikajúcich magických obrázkov v kinosále alebo na prechádzke mestom, nikdy nebude len efemérnym okamihom. Stane sa miestom, kam sa dá vrátiť, aj keď budú deti už dospelé.