Jeden svet 2022 víta v inkluzívnom domove

Dvadsiaty tretí ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet uvedie tento rok od 5. do 11. novembra viac ako 50 filmov vo viacerých kinosálach v Bratislave i online. V slovenskej premiére premietne niekoľko nových slovenských a koprodukčných dokumentárnych titulov vrátane nového filmu Mareka Kuboša ± 90, ktorý má byť „kolektívnym portrétom duše slovenského dokumentaristu“. Publikum uvidí v slovenskej premiére aj kreatívny dokument Veroniky Liškovej Návštevníci, ktorý sa premietal v Karlových Varoch, Locarne a Jihlave.

V programe môžeme nájsť niekoľko dokumentárnych portrétov – slovenskú premiéru intímneho portrétu českej ikony lezectva Adam Ondra: Posunúť hranice režisérov Jana Šimánka a Petra Zárubu, ktorý následne vstúpi do slovenskej distribúcie. Ďalšími zástupcami dokumentárnych portrétov sú Dežo Hoffamann – fotograf Beatles (r. Patrik Lančarič) a Odpočítavanie – posledný film Ivana Palúcha (r. Martin Palúch), ktorý získal Cenu Literárneho fondu Cinematik.doc na MFF Cinematik. Na Jednom svete budú súťažiť v sekcii Slovensko a Česko za ľudské práva. 

Festival Jeden svet sa snaží byť inkluzívny v niekoľkých ohľadoch – napríklad ponúka možnosť kontaktovať organizátorov v prípade, že si niekto z finančných dôvodov nemôže dovoliť permanentku alebo vstupenky. Tie sú dostupné aj individuálne na jednotlivé premietania, ktoré budú v Bratislave v kine Klap na FTF VŠMU, v A4 – priestore súčasnej kultúry a v kine Mladosť. V spolupráci s občianskymi združeniami Proti prúdu a Vagus poskytne Jeden svet voľné vstupy pre ľudí bez domova a v Domci sa uskutoční komunitné premietanie filmu René – väzeň slobody za účasti režisérky Heleny Třeštíkovej. Voľný vstup na festival budú mať aj ľudia so zrakovým alebo sluchovým znevýhodnením. Nová aplikácia Earcatch, vyvinutá v Holandsku, navyše umožní publiku so zrakovým znevýhodnením sledovať filmy s audio komentárom cez aplikáciu vo vlastnom telefóne. Najnovším trendom v kultúrnej inklúzii sa bude venovať medzinárodná panelová diskusia, organizovaná v spolupráci s Katedrou translatológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre, menovite s Emíliou Perez, ktorá spolu so svojimi študentmi vytvára pre Jeden svet už tretí rok titulky pre nepočujúcich divákov.

„Odstraňovanie bariér je ako snehová guľa. Keď sa do toho raz pustíme, začneme vidieť množstvo ďalších bariér a s ich odstraňovaním už nevieme prestať. Bariéry sú totiž pre kultúrnu spoločnosť do očí bijúcim komunikačným smogom a úplne nepatričným signálom nedokonalej či nešikovnej ponuky,“ hovorí výkonná riaditeľka festivalu Eva Križková.

Filmy Shabu (r. Shamira Raphaëla, 2021) a Sami proti všetkým (r. Flore Vasseur, 2021) sú určené predovšetkým mládeži, ktorá má vstup na tieto projekcie v sprievode dospelého zadarmo. Navyše filmy sprístupnia aj publiku s poruchou autistického spektra a citlivejším zmyslovým vnímaním senzoricky prispôsobenou projekciou.

Hneď v prvý festivalový deň sa bude v A4 – priestore súčasnej kultúry konať diskusia na tému Dekonštrukcia kolonialistických naratívov v dokumentárnej kinematografii a priemysle, na ktorej sa okrem iných zúčastnia Viktorija Leščenko, programová riaditeľka Docudays UA, Irakli Chvadagiani z Fakulty sociálnych a politických vied Tbiliskej štátnej univerzity v Gruzínsku a ukrajinská režisérka a scenáristka Alina Gorlova. Práve jej film Dážď, čo sa nikdy nekončí tohtoročný Jeden svet otvorí. 

„Festival Jeden svet už viac ako dvadsať rokov otvára témy, ktoré nekompromisne sledujú zložitú súčasnú situáciu. Aj tento rok ponúkne diskusie a filmy ukrajinských autorov, ako aj dokumentárne snímky s témou LGBTQI+,“ hovorí PR manažérka festivalu Jeden svet Mária Hejtmánková.

Film Nelly a Nadine (r. Magnus Gertten) je príbehom lásky dvoch žien. „Operná speváčka Nelly Mousset-Vos a Nadine Hwang, dcéra čínskeho diplomata, sa zoznámili a zamilovali na Štedrý večer v roku 1944 v koncentračnom tábore Ravensbrück. Prežili druhú svetovú vojnu a vybudovali si spoločný život v Južnej Amerike. O desiatky rokov neskôr Nelline vnučky objavujú podrobnosti ich milostného vzťahu a sledujú ich životopisné stopy. Je to podľa mňa veľmi krásny a silný film,“ dopĺňa Mária Hejtmánková. 

V predposledný deň festivalu sa uskutoční diskusia venovaná ruskej vojenskej agresii proti Ukrajine. Ukrajinská kinematografia je v programe festivalu zastúpená aj filmami Vonku (r. Oľha Žurba), Pryvoz (r. Eva Neymann), Horský chodník (r. Eva Džyšyašvili), Medzi nebom a horami (r. Dmytro Hreško), ktoré budú uvedené k téme Politické režimy a konflikty. Krátkometrážna snímka Mier a pokoj, ktorý nakrútila režisérka Myro Kločko, absolventka réžie na FAMU, je súčasťou pásma Jeden svet v krátkosti.   

Barbora Nemčeková
foto: Jeden svet / Dážď, čo sa nikdy nekončí