Animovaný koprodukčný film RTVS Websterovci vo filme zabodoval na 1. ročníku Medzinárodného festivalu detskej televíznej kreativity s názvom Let's Grow Together, ktorý sa uskutočnil v srbskom Belehrade v dňoch 22. – 24. 11. 2023. Film tak získal v poradí už niekoľké ocenenie. 

Štátny komorný orchester Žilina spolu so súborom Bashavel pod taktovkou uznávaného autora filmovej hudby a dirigenta Vladimíra Martinku predstavili svoj unikátny projekt živej hudby k prvému slovenskému filmu Jánošík (1921) vo Varšave a v Prahe. Tento zážitok umocnila nová filmová hudba skladateľa a huslistu Stanislava Palúcha, v ktorej sa klasická hudba spája s prvkami swingu a world music. V poľskej metropole premietanie nemého Jánošíka so živou hudbou slovenskí umelci uviedli na 5. ročníku Medzinárodného hudobného festivalu strednej a východnej Európy Euphonie v utorok 21. 11. vo varšavskom Divadle Palladium. O pár dní neskôr, v pondelok 27. 11. si toto filmovo-hudobné dielo vychutnali aj návštevníci Divadla Hybernia v Prahe.

V Kine Cirko Gejzír Budapešť a Slovenskom inštitúte v Budapešti sa 27. a 28. 11. konal 29. ročník filmového seminára a prehliadky slovenských filmov. Slovenský inštitút ich pripravil v spolupráci s Divadlom Vertigo. Premietali sa filmy Tak zle, ako sa len dáMimiInvalidTurnusHorský vodca, niektoré i za účasti tvorcov. Podujatie otvoril generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký, profesor Ondrej Šulaj tu predstavil možnosti štúdia na FTF VŠMU a diváci mali možnosť vidieť aj ukážky z prác študentov FTF VŠMU.

Na pôde Fakulty interdisciplinárnych štúdií Univerzity La Sapienza v Ríme sa 13. 12. konal Filmový seminár Evy Rosenbaumovej. Ide o pravidelné stretnutie slovenských a českých odborníkov z oblasti filmu a estetiky so študentmi Katedry českého a slovenského jazyka. Tohtoročné stretnutie bolo venované filmu Ivana Ostrochovského Služobníci. Po analýze filmu sa otvorila živá diskusia študentov s generálnym riaditeľom SFÚ Petrom Dubeckým, filozofom a estetikom Petrom Michalovičom a filmovým historikom Martinom Kaňuchom. Online sa diskusie zúčastnil aj režisér Ivan Ostrochovský. K diskusii prispeli aj zástupcovia Karlovej univerzity v Prahe Libuša Heczková a Josef Sikola. Na záver slovenskí hostia predstavili publikáciu SFÚ Rodinné filmové striebro.

Film režisérky Kláry Tasovskej o fotografke Libuši Jarcovjákovej s názvom Ešte nie som, kým chcem byť čaká svetová premiéra na 74. Berlinale v sekcii Panorama. Snímka vznikla v česko-slovensko-rakúskej koprodukcii Lukáša Kokeša a Tasovskej (Somatic Films), Jakuba Viktorína (nutprodukcia) a Ralpha Wiesera (Mischief Films). Dramaturgicky sa na ňom podieľala slovenská režisérka Viera Čákanyová. Film uvedie do slovenských kín distribučná spoločnosť Film Expanded. O predaj a festivalovú stratégiu sa bude starať rakúska spoločnosť Square Eyes. 

Pripravovaný celovečerný hraný debut Veroniky Liškovej s názvom Rok vdovy, ktorý vzniká v slovenskej koprodukcii kerekesfilm, je medzi 13 projektami vybranými na Works in Progress v rámci Industry programu Les Arcs Film Festival. Medzi vybranými projektami je aj Cowgirl Michala Blaška v produkcii nutprodukcie.

Gruzínsky režisér Otar Iosseliani zomrel 17. 12. vo veku 89 rokov. Iosselianiho filmy ako napríklad Ráno v BenátkachZimná pieseň, Keď padá lístie či Žil spievajúci drozd sú výnimočné fantáziou a ironickým odstupom. Väčšinu z nich nakrútil vo Francúzsku, kam v roku 1979 emigroval a kde prežil veľkú časť života. V roku 2016 navštívil aj Bratislavu počas festivalu Febiofest.

bar, red