Cinematik – slovenské premiéry, noví Noé, Garland aj retrospektíva Lucile Hadžihalilović

Viac ako stovku filmov ponúkne svojim návštevníkom 17. ročník MFF Cinematik, ktorý sa uskutoční v Piešťanoch 13. až 18. septembra. Festival slávnostne otvorí film Obeť, celovečerný debut Michala Blaška, ktorý bude mať krátko predtým premiéru na festivale v Benátkach. Záverečným filmom Cinematiku bude takisto domáca novinka, film Piargy režiséra Iva Trajkova, ktorý v Piešťanoch uvedú vo svetovej premiére.  

Okrem filmov Obeť a Piargy sa v exkluzívnej slovenskej premiére predstaví film Svetlonoc režisérky Terezy Nvotovej, ktorý získal Zlatého leoparda na Medzinárodnom filmovom festivale v Locarne v súťažnej sekcii Filmári súčasnosti. 

Hlavná súťaž MFF Cinematik Meeting Point Europe predstaví výnimočné európske filmy, z ktorých si svojho favorita bude okrem divákov vyberať aj odborná porota zložená z filmových kritikov a členov federácie FIPRESCI.

Druhou súťažnou sekciou je Cinematik.doc. V nej dostávajú priestor slovenskí autori dokumentárnych filmov. Vo výbere jedenástich filmov prevládajú portréty významných mužov – Trančík (r. Erik Praus, 2022) sa venuje osobnosti režiséra Dušana Trančíka, Svetlo na konci dňa (r. Alena Čermáková, 2021) básnikovi a prozaikovi Rudolfovi Dobiášovi, Dežo Hoffmann – fotograf Beatles (r. Patrik Lančarič, 2022) legendárnemu fotografovi pochádzajúcemu z Banskej Štiavnice, Slobodní (r. Slavomír Zrebný, 2022) priateľstvu významných členov odboja proti totalitnému režimu Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla a Odpočítavanie, posledný film Ivana Palúcha (2022) je portrétom herca Ivana Palúcha, ktorý režíroval jeho syn Martin Palúch. Režisér Pavol Barabáš bude mať v sekcii svoj najnovší film Dhaulágirí je môj Everest (2021), ktorý je takisto čiastočne portrétom legendy horolezectva Zoltána Demjána, a od režisérky Anny Gruskovej, programovo sa venujúcej ženským osobnostiam, uvedie Cinematik.doc film Žena novej doby (2021), portrét Dr. Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej, hrdinky SNP a priekopníčky demokracie na Slovensku. 

Sekcia Zjazvené krajiny je výberom piatich filmov reflektujúcich vzťah ku krajine, ktorú si v rámci kolonialistických tendencií nárokuje niekto iný. V sekcii uvedú napríklad film Krajiny odboja (Landscapes of Resistance, 2021) režisérky Marty Popivoda. Zhmotňuje pamäťové stopy postaršej Sonje, ktorá sa pred rokmi ako partizánka zapojila do protinacistického odboja. Vo filme Eami (2022) zase paraguajská režisérka Paz Encina v minimalistickom príbehu zoznamuje publikum s miestnou kozmológiou, filozofiou i mýtmi, ktoré prelína s rozprávaním pôvodného obyvateľstva o násilnom vysťahovaní. „Aj keď sa filmy odohrávajú na rôznych kontinentoch na miestach vzdialených tisíce kilometrov od seba, ľudí na týchto územiach spája zápas proti rôznym formám kolonializmu. Musia brániť svoje historické väzby k územiu i vlastnú pamäť, pretože na ich život si robí nárok niekto iný. Niekto, kto chce ich krajinu zjazviť,“ vysvetľuje Tomáš Hudák, člen programového tímu Cinematiku a kurátor sekcie Zjazvené krajiny.

Výnimočnou súčasťou programu je retrospektíva francúzsko-bosnianskej režisérky, scenáristky a producentky Lucile Hadžihalilović. Uvedie takmer všetky filmy z jej tvorby vrátane režijného debutu Jeanove-Pierrove ústa (La bouche de Jean-Pierre, 1996) a posledného filmu Ucholak (Earwig, 2021), ktorý mal premiéru na minuloročnom festivale v Toronte. Novinky z dielne oceňovaných režisérov, ako sú Gaspar Noé, Park Chan-wook, Roger Michell alebo Felix van Groeningen, sa predstavia v sekciách Cesty slávy, ktorej kurátorom je člen programovej rady festivalu Peter Konečný, a Výber umeleckého riaditeľa, ktorú dramaturgicky zastrešuje Vladimír Štric. V slovenskej premiére festival uvedie film Vortex (Gaspar Noé, 2021), horor Men (Alex Garland, 2022) a film Korzet (Corsage, 2022), životopisnú historickú drámu rakúskej režisérky Marie Kreutzer o cisárovnej Alžbete Bavorskej, ale aj posledný film francúzskej režisérky Claire Denis Neverná (Avec amour et acharnement, 2022). Na festivale Berlinale zaň získala Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu. 

Divácky obľúbená sekcia Za hranicami kultu, tradične programovaná na neskoré nočné hodiny, prinesie v tomto ročníku festivalu Cinematik šesticu filmov prepojených témou rodiny. V oceňovanom dánskom filme Christiana Tafdrupa Neprivolávaj nič zlé (Gæsterne, 2022), uvedenom aj na festivale Sundance, vyústi stretnutie dvoch rodín, ktoré sa náhodne spriatelili počas dovolenky, do pekelne nepríjemnej skúsenosti.

Okrem toho, že je MFF Cinematik najväčším tohtoročným domácim filmovým festivalom, môže sa pýšiť aj ďalším prvenstvom – má prvú reklamnú kampaň na Slovensku vygenerovanú umelou inteligenciou. Silnejúca fascinácia takto vygenerovanými obrazmi sa pretavila aj do propagačnej kampane festivalu. Séria vygenerovaných festivalových plagátov, spotov a postov zobrazuje emócie, ktoré prežívajú návštevníci Cinematiku sediaci v kinosálach. „Zdanlivo jednoduché vizuály sú na druhý pohľad trochu zvláštne, miestami až desivé. Keď nám ich agentúra prezentovala, trochu nás zaskočili. Ale v dobrom. Aj festivalové filmy sa často hrajú s diváckymi očakávaniami a končia sa inak, ako sa zdalo na začiatku,“opísal svoje pocity Peter Konečný. 

Barbora Nemčeková
foto: Cienmatik/Marek Szold