„Filmová ulica“ s obchodom pre cinefilov

Pred desiatimi rokmi padla prvá klapka Klapky.sk. Predajne, ktorá sa udomácnila na Grösslingovej ulici oproti Slovenskému filmovému ústavu a do hlavného mesta priniesla špecializovanú ponuku filmov a publikácií pre cinefilov.

„Klapka sa zameriava prioritne na predaj a propagáciu edičných titulov Slovenského filmového ústavu. Celkovo však slúži ako platforma na predaj nových slovenských filmov a odbornej literatúry z oblasti kinematografie a audiovízie. Naším zámerom je, aby tu zákazníci, ktorí majú záujem o slovenský film, našli všetky vydané a dostupné tituly, teda staršie filmy aj tie najnovšie. Ponúkame napríklad aj produkciu Vysokej školy múzických umení či Ústavu pamäti národa,“ približuje zameranie predajne Klapka.sk jej vedúca Andrea Biskupičová. Zákazníci tu popri filmoch a literatúre nájdu i časopisy, soundtracky, plagáty, fotosky, pohľadnice či odznaky.

„Našich doterajších odberateľov upozorňujeme na novinky a zároveň hľadáme nových, ako sú internetové obchody či predajne podobného zamerania. Naše tituly ponúkame na filmových festivaloch, predovšetkým na Slovensku a v Česku, prípadne na knižných prehliadkach a veľtrhoch.“ Klapka.sk sa tak prezentovala napríklad na Art Film Feste, Fest Anči, 4 živloch, Letnej filmovej škole Uherské Hradiště, na Dobrom trhu či na BRaK-u. Súčasne organizuje v spolupráci s Kinom Lumière Vianočný filmový bazár, kde zákazníkom ponúka svoj tovar za zvýhodnené ceny. ,,Ide nám o čo najväčšiu cenovú dostupnosť titulov, keďže našimi hlavnými zákazníkmi sú okrem filmárov študenti a filmoví nadšenci,“poznamenáva Andrea Biskupičová.

Podľa nej narastá význam predaja publikácií od vydavateľov filmologickej literatúry a takisto filmov na DVD a blu-ray nosičoch od nezávislých producentov. „Nové tituly vyhľadávame predovšetkým u vydavateľov filmovej literatúry a často nám v tom pomáha knižnica Slovenského filmového ústavu. Pri filmoch je to zase mediatéka SFÚ. Veľa titulov dovážame z Česka od našich partnerských vydavateľstiev, špecializovaných na film a kinematografiu, ako sú Národní filmový archiv, Nakladatelství Akademie múzických umění Praha či Casablanca, a takisto od Filmexportu, distribučných spoločností a samotných producentov,“ pokračuje Biskupičová. 

Medzi digitálne nosiče, o ktoré je dlhodobo najväčší záujem, patria filmy Juraja Jakubiska, Ťapákova komédia Pacho, hybský zbojník a snímky Dušana Hanáka, špeciálne jeho Obrazy starého sveta. Vlani si zákazníci najčastejšie kupovali publikáciu Film a politika. Ideológia a propaganda v slovenskom filme 1939 – 1989 (M. Ciel), DVD Obrazy starého sveta a blu-ray kolekciu Slovenský film.

Len nedávno spustila predajňa rekonštruovanú internetovú stránku klapka.sks ambíciou ponúknuť väčší zákaznícky komfort. „Stránka umožňuje okrem iného aj online platbu a prehľadnejšiu orientáciu v našich i prevzatých tituloch. Radi by sme predaj rozšírili aj do Kina Lumière, pretože má skvelú návštevnosť a je to príležitosť dostať naše tituly, filmové časopisy a publikácie, bližšie k záujemcom,“ odkrýva plány Andrea Biskupičová. Ako ďalej hovorí, do ponuky predajne by chceli zaradiť aj významné archívne diela blízkych kinematografií, najmä z Maďarska, Poľska a Rakúska. Filmy českej kinematografie už v ponuke sú. 

A kto vlastne pôsobí v predajni, ktorá sídli v strede ulice s prezývkou „filmová“? „Klapka.sk má vlastne dvoch zamestnancov, ktorí zabezpečujú prevádzku predajne, internetový obchod a predaj v kamennom obchode, rovnako aj tovar na predaj v Kine Lumière, organizáciu predaja na festivaloch a podujatiach, propagačné aktivity, napríklad ceny do rôznych súťaží a na podujatia, ako sú Cineama, Febiofest, Týždeň slovenského filmu či Igric, propagáciu na webe a na facebooku, distribúciu časopisov, povinné výtlačky knižniciam a ďalšie činnosti,“uzatvára Andrea Biskupičová. 

Zuzana Sotáková