PROJEKT 100 OSLAVUJE ŠTVRŤSTOROČIE (1995 – 2019)

Najväčšia putovná nekomerčná česko-slovenská prehliadka Projekt 100 má 25 rokov. Za jej existencie bolo v jej rámci na Slovensku uvedených 251 celovečerných a 59 krátkometrážnych filmov. Na 14 097 predstavení prišlo do slovenských filmových klubov a kín 440 410 divákov (32 divákov na predstavenie). Z celovečerných filmov bolo 22 slovenských a 13 starších československých (Jakubisko, Hanák, Havett a, Herz, Solan, ale zastúpenie mala aj mladšia generácia: Ostrochovský, Vojtek, Lehotský, Škop, Kuboš, Kollár etc.).

Do Projektu 100 boli zaradené filmy od roku 1920 (Kabinet doktora Caligariho, r. Robert Wiene) až po víťaza MFF Cannes 2019 (Parazit, r. Bong Joon-Ho), čiže významné diela zo zlatého fondu svetovej kinematografie i diela súčasné. Mnohé z tých starších neboli u nás dovtedy z rôznych príčin uvedené alebo sa premietali len v čase svojho vzniku, takže mladšia generácia nepoznala ani len ich názvy. A zaradené boli aj „kultové“ filmy, ktoré rezonujú na fi lmových festivaloch, ale do širokej siete kín sa nedostali, lebo bežná distribúcia má svoje limity...

Projekt 100 sa začal v roku 1995 z iniciatívy Asociácie českých filmových klubov a Národného filmového archívu, na Slovensku z iniciatívy Asociácie slovenských filmových klubov a Slovenského filmového ústavu. Iniciačným impulzom boli aktivity Jirku Králíka, ktorý na Letnej filmovej škole v roku 1994 urobil anketu k storočnici kinematografie. Jej „výsledkem byl seznam filmů, které by nejraději tehdejší účastníci viděli v klubové distribuci. Původní název byl na začátku poněkud krkolomný – Projekt 70+30 (70 zahraničních, 30 domácích filmů), ale nakonec se logicky změnil na kratší název Projekt 100. Současně byly upřesněny i hlavní cíle a strategie projektu:

▶ důstojné a smysluplné oslavy 100. výročí kinematografie,
▶ pravidelný přísun 10 významných celovečerních filmů do klubové distribuce,
▶ doplnění stejného počtu filmů krátkometrážních,
▶ výrazná propagace filmových klubů a kin pomocí organizace putovního festivalu těchto filmů ve svých městech.“

 

„Projekt 100 má za cíl rozšiřovat možnosti pro diváky, aby na malém území naší republiky mohli zhlédnout to, co jim komerční fi lmová distribuce může nabídnout jen v omezené míře – kvalitní inteligentní filmy.“

Jaromil Jireš
filmový režisér, iniciátor a podporovateľ projektu 100

 

Projekt 100 bol do roku 2008 koncipovaný na oboch stranách rieky Moravy rovnako (ako spomína Jirka Králík). V roku 2009 sa na českej strane začal znižovať počet uvádzaných filmov (najprv na osem, minulý rok už len štyri filmy); rozchádzať sa začala aj česká a slovenská dramaturgia a spolupráca na spoločných nákupoch, ktorá bolo do roku 2008 úplnou samozrejmosťou, sa stala ojedinelou. V tomto roku Rada AČFK rozhodla o ukončení Projektu 100; formálne sa to udialo projekciou filmu Pulp Fiction na tohtoročnej LFŠ.

A ako sa darilo a darí Projektu 100 u nás? Pri polovičnom počte filmových klubov a kín zapojených do Projektu 100 v porovnaní s Českom boli naše výsledky stále o polovicu vyššie ako u našich západných susedov. Napriek veľkým komplikáciám pri získavaní licencií predovšetkým na filmovú klasiku Asociácia slovenských filmových

klubov a Slovenský filmový ústav pripravili aj 25. ročník Projektu 100 – projektu, ktorý stále potvrdzuje svoju opodstatnenosť vo výchove a v kultivácii filmového diváka a v súčasnosti možno aj supluje chýbajúcu školskú výučbu jedného druhu umenia, a to práve filmu. Jeho návštevnosť v uplynulých rokoch svedčí o tom, že diváci majú potrebu a záujem oboznamovať sa s históriou i so súčasnosťou svetovej kinematografie.

Veľké poďakovanie patrí predovšetkým vám divákom, filmovým klubom a kinám, ktoré aj tohto roku prijali našu ponuku, všetkým podporovateľom a cinefilom, ktorí držia Projekt 100 pri živote, a v neposlednom rade donorom – Audiovizuálnemu fondu a programu Európskej únie na podporu audiovizuálneho priemyslu MEDIA.

Peter Dubecký
predseda rady ASFK