Filmy, ktoré máme radi

Projekt 100 je podujatie, ktoré obľubujú nielen dramaturgovia klubových kín (môže byť krajší zážitok, ako vidieť film na veľkom plátne?), ale aj ich diváci. Projekt 100 sa stal pre filmového  nadšenca sviatkom. Prináša pohyblivé obrazy, ktoré nepatria do kategórie mainstreamu a ocení  ich každý, kto počas roka navštevuje svoj obľúbený filmový klub, ale aj ten, kto sa na projekciu  náhodne zatúla (zaručujem, že už neodíde sklamaný). Po jarnom Febiofeste je práve jesenné  načasovanie desiatich výnimočných snímok tým najlepším dôvodom stráviť večery v prítmí  kinosály. Tohtoročný Projekt 100 tvoria snímky uvádzané na úspešných svetových filmových  festivaloch, ale aj tie, ktoré sú rokmi overené a môžeme ich hrdo označiť nálepkou „kultové“.

Neuveriteľný 21. ročník prinesie nielen do filmových klubov, ale aj do multiplexov desať snímok významných filmových tvorcov. Stalo sa nepísaným pravidlom, že prehliadku otvára slovenský  film. Chvalabohu, posledné roky prajú domácej kinematografii, a preto sa film Koza Ivana  Ostrochovského môže pýšiť zaradením medzi snímky takých autorov, akými sú Julio Medem s  jeho najnovšou snímkou Ma ma či najkontroverznejší z nich Gaspar Noé a jeho ďalší „uletený“  počin Love. Belgičan Jaco Van Dormael nám predvedie svoj cit pre skvelé zápletky v komédii  Zbrusu Nový zákon a Christian Petzold zas snímkou Fénix potvrdí, že téma holokaustu vo filme  ešte nebola vyčerpaná. Miláčikom publika sa v posledných rokoch stal Talian Paolo Sorrentino a jeho Mladosť bude určite vysoko navštevovanou snímkou. Prajem jej to! Žánrový mix ponúkne  historický western s prvkami komédie Aferim!, zasadený na začiatok 19. storočia v Rumunsku,  kde stále pretrvávalo rómske otroctvo. Projekt 100 sa rád vracia do minulosti, za čo mu patrí  veľká poklona. Diváci si tak po rokoch môžu v kine užiť naozajstné klasiky z dejín kinematografie, učebnicové príklady (zaručene nie nudné!), odzrkadľujúce režisérsky um svojich tvorcov – nemý film nemeckého režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua Východ slnka a Okno do dvora Alfreda  Hitchcocka. Na záver je tu lahôdka pre všetkých milovníkov kníh a ich adaptácií, fanúšikov deväťdesiatych rokov a Davida Finchera – Klub bitkárov.

Teší ma, že naši diváci budú mať možnosť vidieť tieto príbehy, rozmýšľať o nich, porovnávať ich, ponárať sa do nich, sledovať umenie réžie, strihu, scenára či kamery a oceniť herecké kvality, prirodzenosť, drámu i humor. Pretože práve tieto ingrediencie tvoria filmy, ktoré máme radi, a nech je hrdý ten, kto ich počas tejto jesene bude vidieť všetky!

Nina Šilanová,
dramaturgička filmového klubu Pocity v Prešove, podpredsedníčka výkonného výboru ASFK