Viktor Csudai

režisér a producent

V mojej mladosti a aj neskôr sa vždy bilo moje mainstreamové ja s tým artovejším. Už od svojich dvanástich rokov som mal rád komédie ako Žandár zo Saint Tropez, Maléry pána účtovníka, Inšpektor Clouseau, ale prepadol som aj hororom, ktoré sme u kamoša pozerali na VHS so „socíkovským“ simultánnym dabingom. Boli to hlavne Evil Dead 1 a 2, Démoni. Pecka bola pre mňa sci-fi séria Návrat do budúcnosti. Pubertiak za socializmu nemal veľa možností, kde si mohol pozrieť aj iné ako stranou a vládou schválené filmy. Ja som mal to šťastie, že sme chytili aj rakúsku televíziu ORF, na ktorej bežal program kunst-stücke, kde dávali artové filmy. Tam som videl Veľkú žranicu v réžii Marca Ferreriho. Dialógom som veľmi nerozumel, ale film na mňa urobil dojem, tak ako neskôr filmy od Věry Chytilovej – Panelstory, Vlčí bouda, alebo Černý Petr a Lásky jedné plavovlásky Miloša Formana. V televízii som takisto videl film od Jana Švankmajera Něco z Alenky. Toto všetko sa vo mne miešalo a neskôr som začal chodiť aj do filmových klubov. To už sme mali demokraciu a hralo sa tu všeličo, napríklad Saló a 120 dní Sodomy. Hrali ho v Klube 901 a do konca sme vydržali iba dvaja. Neviem, či by som si dokázal tento film pozrieť ešte raz, ale zanechal vo mne silný dojem. A, samozrejme, Jim Jarmusch a jeho Ghost Dog – Cesta Samuraja, Noc na zemi a Prežijú len milenci.

V mojej tvorbe sa zameriavam na komédiu. Mám ju veľmi rád, aj keď dobrých komédií je veľmi málo a je ťažké trafiť sa do všeobecného vkusu. V poslednej dobe som nevidel veľa komédií, ale pre mňa asi najlepšia, so silným odkazom, je Nedotknuteľní a film, o ktorom sa nedá úplne povedať, že je komédia – Muž menom Otto s Tomom Hanksom. Mojím najväčším režisérskym vzorom je Woody Allen. Ani neviem, ktorý z jeho filmov by sa mi nepáčil.

Ak mám odporučiť filmy, ktoré treba vidieť, tak je to väčšina filmov od Miloša Formana, ktoré natočil ešte v Československu, ale aj tie, ktoré vznikli v USA: Prelet nad kukučím hniezdom, Amadeus, Ľud verzus Larry Flynt a Goyove prízraky. A z filmov od Woodyho Allena by to boli Mocná Afrodité, Výstrely na Broadwayi, Pozor na Harryho, Sex noci svätojánskej, Hollywood Ending a Jasmínine slzy.