FTF VŠMU je súčasťou európskeho projektu FilmEU+

Európska komisia koncom júna odsúhlasila pokračovaniu projektu FilmEU financovanie vo výške 12.8 milióna eur. „Súčasťou FilmEU+, ktorého cieľom je rozšíriť existujúcu alianciu zapojených vysokých škôl zo štyroch na osem, je aj FTF VŠMU. Ďalšími školami sú Lusófona University z Portugalska, Luca School of Arts z Belgicka, IADT – Dún Laoghaire Institute of Art Design and Technology z Írska a TLU – Tallinn University, z Estónska, LMTA – The Lithuanian Academy of Music and Theatre, z Litvy VIA University College z Dánska aNATFA (National Academy for Theatre and Film Arts) – ,Krustyo Sarafov’ z Bulharska,“ uviedla VŠMU. Štart projektu FilmEU+ je plánovaný na november. Celkovou ambíciou je spájať európske vysoké školstvo, ktoré sa venuje vzdelávaniu v oblastiach filmu a mediálnych umení a vytvárať otvorenejšiu, inovatívnejšiu a v pravom zmysle medzinárodnú akademickú pôdu prepojenú na prax.

red

Samota na festivale v Toronte

Islandsko-slovensko-francúzsky film Samota (Solitude) bude mať svetovú premiéru na festivale v Toronte v sekcii TIFF Discovery. Debut islandskej režisérky Ninny Pálmadóttir, ktorý vznikol na základe scenára oceňovaného Rúnnara Rúnnarsona je príbehom starého farmára Jóna, ktorý musí vymeniť svoju farmu za život v meste a zvedavého chlapca Ariho, ich postupného zblíženia a vzniku jedného výnimočného priateľstva. „Po stretnutí na koprodukčnom fóre v Les Arcs som mal možnosť vidieť dva krátke filmy

režisérky Ninny Pálmadóttir, ktoré na mňa veľmi zapôsobili. V podobnom duchu sa niesol aj scenár Rúnnara Rúnnarsona o dvoch ľuďoch, ktorí k sebe na prvý pohľad nemajú cestu, ale nakoniec medzi nimi vznikne netradičné medzigeneračné priateľstvo,“ povedal o spolupráci na filme slovenský producent Jakub Viktorín. Kameramanom filmu je Dušan Husár, na výrobe sa podieľala aj umelecká maskérka Andrea Štrbová. Samotu produkujú spoločnosti Pegassus Film, Halibut, nutprodukcia a Jour2Fete. Slovenská premiéra je plánovaná na jar 2024.

bar

Amatérska tvorba (z) budúcnosti na Cineame

Festival amatérskeho filmu Cineama, ktorého 31. ročník sa uskutoční od 15. do 17. septembra 2023 v Bardejovských Kúpeľoch, je vyvrcholením celoštátnej postupovej súťaže amatérskej filmovej tvorby. Svoje diela počas festivalu prezentujú rôzne vekové kategórie osôb, ktoré sa tvorbe filmov a videí venujú vo svojom voľnom čase a bez profesionálneho zázemia. Súťažia v kategóriách ako dokumentárny film a publicistika, hraný film, animovaný film, experiment a videoklip. Zmyslom súťaže je vyhľadávanie a podpora talentov, budovanie komunity a priestoru na rozvoj umeleckej tvorivosti, technickej zdatnosti a mediálnej gramotnosti. Po minuloročnom „retro" programe, ktorý sa niesol v znamení 8mm filmu a retrospektívy digitalizovaných amatérskych filmov sa nadchádzajúci ročník Cineamy bude venovať budúcnosti filmu a jazyku nastupujúcej generácie. „Budeme prezentovať oceňované VR filmy, na workshopoch si deti budú môcť vyskúšať compositing a zelené plátno, Denis Kozerawski povedie dielňu, kde sa bude pracovať s 3D skenmi kúpeľného prostredia. O amatérskych počiatkoch videohier príde prednášať Maroš Brojo, prezentovať budeme aj videohry z produkcie ateliéru digitálnych umení VŠVU a amatérsky filmár Adrián Adamec príde osobne uviesť trikový sci-fi film Neven,“ povedal Pavel Smejkal z Národného osvetového centra, ktoré je hlavným partnerom a odborným garantom festivalu, organizátorom je Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove.

bar

DAFilms.sk v septembri: voľby aj tvorba Evalda Schorma

Evald Schorm býva pre hĺbavosť svojich filmov prezývaný aj filozof československej novej vlny. Jeho hrané aj dokumentárne snímky vynikajú unikátnym vhľadom do spoločnosti 60. rokov a schopnosťou klásť publiku otázky, na ktoré neexistujú jednoduché odpovede. Streamovací portál DAFilms.sk mu počas dvoch týždňov (28.8. – 10.9.) venuje retrospektívnu sekciu, do ktorej zaradil snímky Vlastně se nic nestalo, Psi a lidé, Zmatek, Křepelky, Carmen nejen podle Bizeta, Zrkadlenie, Žalm, Každý deň odvahu, Železničiari, Žiť svoj život, Blok 15, První občasník, Helsinky 62, Stromy a lidé, Země zemi, Proč?, Jan Konstantin zasloužilý umělec a Odkaz. Počas celého septembra bude zároveň na DAFilms k dispozícii aj špeciálny výber odporúčaní pod názvom Slovensko pred voľbou. Otázku „Aký film by si ľudia mali pozrieť pred voľbami?“ položil portál osobnostiam z rôznych oblastí spoločenského života a postupne prinesie ich tipy na filmy, ktoré majú schopnosť otvárať ľuďom oči.

bar

Karásek predpovedá ďalšiu pandémiu

Po divácky úspešnom Invalidovi nakrúca režisér Jonáš Karásek nový krátkometrážnz film s témou celosvetovej pandémie. Príbeh sa odohráva v roku 2025. „Náš film je o chorobe, ktorou vo filme trpí polovica populácie. Naši účinkujúci sú s touto pandémiou blízkej budúcnosti nejakým spôsobom prepojení,“ povedal Karásek. Pri novom projekte sa Karásek rozhodol pracovať s nehercami a pokračovať v spolupráci so svojím dvorným kameramanom Tomášom Juríčkom a skladateľom Matúšom Širokým. Film predstavia na festivale Cinematik. 

bar

LFŠ 2023: 25 slovenských filmov a ocenenie pre Miloslava Luthera

Na 49. Letnej filmovej škole (28. 7. – 3. 8.) v Uherskom Hradišti udelila Asociácia českých filmových klubov, ktorá je jej hlavným organizátorom, dokopy šesť výročných cien. Okrem herca Ivana Trojana, filipínskeho režiséra Lava Diaza či chorvátskeho režiséra Rajka Grlića ocenili Výročnou cenou AČFK aj slovenského režiséra Miloslava Luthera. Ocenenie získal za majstrovské zobrazenie boja človeka s mocou, významné literárne adaptácie do filmov a televízie, a predovšetkým za jeho ľudskosť, nezlomný charakter a starostlivosť o osud slovenskej národnej kinematografie. Pri tejto príležitosti LFŠ premietla štyri z jeho filmov: Chodník cez Dunaj (1989), Útek do Budína (2002), Tango s komármi (2009) a Krok do tmy (2014). Luther mal na festivale aj režisérsku masterclass. Po uvedení na MFF Karlovy Vary (30. 6. – 8.7) sa viacero slovenských a koprodukčných filmov premietalo aj v Uherskom Hradišti (Všetci ľudia budú bratia, Citlivý človek, Brutální vedro, Hadí plyn, Bod obnovy, Úsvit). Premietali sa tiež snímky Slúžka, Piargy, Il Boemo, Let domov, Zošalieť či Obeť Michala Blaška, ktorý mal počas LFŠ aj masterclass. Vo Výbere krátkych slovenských študentských filmov sa premietali O mŕtvych len v dobrom (r. Vladimír Horník), Ticho na poli (r. Štefánia Lovasová), Prázdna množina (r. Barbara Vojtašáková) a film Moniky Mahútovej Nablízku. Pre mladších divákov a diváčky bol určený Filmový kabinet deťom, ktorý pripravila ASFK.

bar

Creative Europe Desk Slovensko informuje

V priebehu posledných týždňov zverejnila EACEA ďalšie výsledky výziev. Uvádzame iba celkovú sumu v jednotlivých výzvach, stále platí pravidlo, že jednotlivé spoločnosti a sumy je možné uverejniť až po podpise zmluvy medzi Komisiou a žiadateľom. Európske festivaly, výzva CREA-MEDIA-2023-FEST: jeden žiadateľ získal podporu vo výške 150 000 eur (ide o podporu na dva ročníky festivalu). Vývoj videohier a imerzných diel, výzva  CREA-MEDIA-2023-DEVVGIM: jeden žiadateľ získal podporu vo výške 145 092 eur. Vývoj publika a filmová výchova, výzva CREA-MEDIA-2023-AUDFILMEDU: traja žiadatelia získali celkom 181 517,90 eur. K 14. 8. 2023 získali slovenskí žiadatelia v rámci podprogramu MEDIA tento rok podporu v celkovej výške 1 135 451,40  eur. Všetkým úspešným žiadateľom srdečne gratulujeme!

vs

Štrajk amerických hereckých a scenáristických odborov pokračuje

Udeľovanie amerických televíznych ocenení Emmy sa kvôli súčasnému štrajku hollywoodskych hercov/herečiek a scenáristov/scenáristiek prekladá zo septembra na 15. januára 2024.  Aktuálne už viac ako tri mesiace trvajúci štrajk je prvým spoločným protestom hercov a scenáristov od roku 1960. Ich cieľom je dosiahnuť zlepšenie pracovných podmienok a vyššie platy, no pretrvávajúci štrajk je aj obranou pred hrozbami vyplývajúcimi z použitia umelej inteligencie pri autorskej tvorbe. Štrajk má významný dopad na kultúrnu produkciu v Hollywoode: paralyzuje výrobu filmov, seriálov aj televíznych programov.

bar

Umelá inteligencia a Igric 2023

V poradí už 34. ročník odovzdávania najstarších filmových cien na Slovensku, Igric, sa bude konať 24. 9. Organizátori sú Slovenský filmový zväz, Únia slovenských televíznych tvorcov a Literárny fond, večer sa ponesie v duchu umelej inteligencie.
red