Blu-ray

Il Boemo
(Magic Box)
Režisér Petr Václav zaujal už svojím debutom Marian (1996). Za príbeh mladého rómskeho chlapca získal Strieborného leoparda na MFF Locarno. Vo svojom šiestom dlhometrážnom česko-taliansko-slovenskom filme Il Boemo (2022) sa snaží upriamiť pozornosť divákov na českého skladateľa Josefa Myslivečka (1737 – 1781), prezývaného Božský Čech, ktorý zložil takmer 30 opier, 10 oratórií, niekoľko symfónií, koncertov a množstvo komornej a chrámovej hudby. Tento syn pražského mlynára (vo filme ho stvárnil Vojtěch Dyk) sa napriek očakávaniu rodiny vydal za svojím snom do Talianska, ktoré bolo v druhej polovici 18. storočia svetovým centrom opery, a na rozdiel od mnohých iných sa tam vďaka talentu, ale i charizme a šťastiu, dokázal presadiť a dosiahnuť hviezdnu kariéru. Rozdiel v minutáži – DVD 137 minút a blu-ray 143 minút – nie je režisérskym zostrihom, ale je spôsobený rôznymi rýchlosťami zobrazovania framov. BD má 24fps (frames per second/snímky za sekundu) a DVD 25fps.

Film je na DVD s obrazom vo formáte 16:9 a českým a talianskym zvukom DD 5.1 a na BD s obrazom vo formáte 1,78:1 a českým a talianskym zvukom DTS-HD Master Audio 5.1. Voliteľné sú anglické, české a české titulky pre osoby so sluchovým postihnutím. Ako bonusy nájdete na DVD a BD šesť árií z opier Josefa Myslivečka.


Myši patria do neba
(CinemArt)
Česko-francúzsko-poľsko-slovenský dlhometrážny animovaný film Myši patria do neba (2021) režisérskej dvojice Denisa Grimmová, Jan Bubeníček vznikol na motívy rovnomennej detskej knihy Ivy Procházkovej a získal už mnoho ocenení. Medzi nimi aj nomináciu na francúzskeho Césara v kategórii najlepší animovaný film. Zaujal nápaditou výpravou, zvieracími postavičkami, spojením tradičnej bábkovej a počítačovej animácie, emóciami pre malých i veľkých divákov, poučením o základných hodnotách, ktoré sa vytrácajú z nášho života, ale i hudbou.

Po nešťastnej nehode sa dvaja smrteľní nepriatelia – myška Šupito a mladý lišiak Bielobruško – stretnú vo zvieracom nebi. Prídu o svoje prirodzené inštinkty a stanú sa najlepšími priateľmi. Po návrate na zem si želajú zostať spolu. Ich prianie sa splní, ale narodia sa každý v koži toho druhého. Myši patria do neba sú filmom o nádeji, hľadaní lásky a odvahy, o prekonávaní predsudkov a starých bolestí. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16:9 a českým, slovenským a anglickým zvukom DD 5.1. Film má voliteľné anglické titulky a české titulky pre nepočujúcich. Ako bonusy sú na DVD film o filme, fotogaléria, plagát, trailer a teaser.

mu