Česká herečka Jana Šulcová zomrela 28. júla v Prahe vo veku 76 rokov. Slovenské publikum ju poznalo z kultovej rodinnej komédie S tebou ma baví svet, kde stvárnila manželku Júliusa Satinského Kateřinu. Juraj Herz Šulcovú na začiatku jej kariéry obsadil do svojich filmov Kulhavý ďábel a Spalovač mrtvol. V 70. a 80. rokoch bola veľmi populárnou herečkou aj vďaka televíznym seriálom Byl jednou jeden dům a My všichni školou povinní.

Medzinárodný filmový festival Giffoni, venovaný detskému filmu, udelil počas svojho 53. ročníka cenu Clear Channel Special Award režisérovi Filipovi Pošivačovi za film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo. „Režisér vo filme dosiahol veľmi vzácne vrcholy jemnosti a hĺbky, ktoré potrebujeme v našich životoch každý deň. Boli sme úplne pohltení príbehom a chceli by sme v ňom zostať navždy!“ vyhlásila porota. Celovečerný animovaný film, ktorý je česko-slovenskou-maďarskou koprodukciou má prísť do slovenských kín v decembri.

Spoločnosť SkyShowtime 1. augusta oznámila, že jej prvý pôvodný slovenský seriál, natočený v spolupráci s českými tvorcami a hercami, Víťaz bude mať premiéru 4. septembra. Rodinná komédia sleduje život Viktora Hudáka v podaní Adyho Hajdu – bývalého premiéra malej európskej krajiny. Po desaťročí sa snaží vrátiť k rodine, ktorú počas kariéry zanedbával. Taktiež sa pokúša začleniť medzi obyčajných ľudí. Nakrúcalo sa prevažne v Bratislave v réžii Jana Hřebejka. Scenár napísala Zuzana Dzurindová a hlavným kameramanom je Martin Šácha. Účinkujú Ivana Chýlková, Natalia Germani, Noël Czuczor či Milan Ondrík.

Česká dokumentaristka Veronika Lišková začala v júli nakrúcať svoj prvý celovečerný hraný film Rok vdovy podľa scenára Eugena Lišku. Film sa inšpiroval denníkom vdovy, ktorý na pokračovanie vychádzal v rokoch 2014 – 2016 v týždenníku Respekt. Slovenským koproducentom je kerekesfilm, premiéru plánujú na jeseň 2024. 

Tretí modul podujatia CEE Animation Workshop (7. – 13. 8.) priniesol do Bratislavy tridsať medzinárodných profesionálov v oblasti animácie, ktorí tu pracovali na svojich projektoch pod vedením renomovaných medzinárodných lektorov. Slovenskí profesionáli ich mali možnosť stretnúť počas Open Industry Day v Pistoriho paláci. Medzi hosťami boli Adrien Merigeau či Zuzana Bieliková zo Slovenskej filmovej agentúry. Priblížili proces tvorby výtvarných návrhov a spoluprácu s oceňovaným štúdiom Cartoon Saloon, ako aj možnosti nakrúcania na Slovensku a princípoch trvalo udržateľnej produkcie audiovizuálnych diel.

Vo veku 75 rokov zomrel 8. augusta v Bratislave herec, režisér a divadelný pedagóg Dušan Kaprálik. Počas kariéry účinkoval v desiatkach televíznych filmov (Americká tragédia, Višňový sad, V srdečnom ovzduší, Zbožňovaná, Múdry Maťko a blázni, Mladé letá) či seriálov (Búrlivé víno, Kriminálka Staré mesto, Mesto tieňov). V posledných dvoch desaťročiach stvárnil vedľajšie postavy vo filmoch ako Učiteľka, Únos, Nedodržaný sľub, Láska na vlásku či Červený kapitán. Venoval sa aj dabingovému herectvu a rozhlasu a pôsobil aj ako pedagóg na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Takmer polstoročie bol tvárou divadla Nová scéna v Bratislave.

Krátky animovaný film Electra (r. Daria Kashcheeva) vybrali do sekcie Short Cuts na festivale TIFF v Toronte (7. – 17. september). Nasleduje tak úspech režisérkinho predošlého filmu Dcéra. Slovenským koproducentom Electry je Artichoke.

Počas druhého augustového víkendu získala Maryna Vroda ocenenie za najlepšiu réžiu filmu Stepne na festivale v Locarne. Stepne zachytáva niekoľko dní zo života muža, ktorý prichádza do malej ukrajinskej dedinky, aby sa postaral o umierajúcu matku. Slovenským koproducentom je kerekesfilm. Film si z Locarna odniesol aj cenu FIPRESCI a Zvláštne ocenenie od juniorskej poroty.

Greta Gerwig sa stala historicky prvou ženou režírujúcou film, ktorý utŕžil miliardu dolárov. K 16. augustu predstavovali celosvetové tržby 1,2 miliardy amerických dolárov. Po piatich týždňoch v slovenských kinách videlo jej film Barbie celkom 208 359 ľudí, čím z prvého miesta tohtoročného rebríčka návštevnosti zosadil domáceho Invalida (202 748).

V sobotu 19. augusta zomrel zakladajúci člen kapely Elán Vašo Patejdl, ktorý zložil hudbu k filmu Fontána pre Zuzanu a jeho ďalším dvom pokračovaniam, ako aj k rozprávke Sedem zhavranelých bratov. Ako skladateľ sa podpísal aj pod niekoľko animovaných seriálov.

bar