Strana predovšetkým!

Ak by filmový divák hľadal príklady totálneho nasadenia straníckej propagandy, sotva by našiel lepšie príklady ako v predkladanej sérii filmových týždenníkov. Jarné mesiace roku 1971 boli priam prežiarené oslavami výročia založenia strany, záväzkami na počesť straníckych zjazdov, prípravami a potom konaním oboch zjazdov strany a plnením ich uznesení vrátane (už) definitívneho odsúdenia predaugustového vývoja (to všetko naplnilo čísla 19 až 24 a 26).

Mladá košická recitátorka to vyjadrila vo veršoch Vojtecha Mihálika: „A ak už viacej nechceš, aby prevraveli zbrane, / ak miesto bunkrov postaviť chceš elektrárne, / v tej chvíli vlastne stranu stavať chceš. / Ak veríš pravde, strane veríš tiež, / ak ľúbiš ľud svoj, nevyhneš sa strane, / ak život svoj máš rád, aj stranu miluješ.“

Aj pri oslavách 1. mája reportéri opäť zaznamenávali „sprievody nadšených ľudí“ pred blahosklonne sa usmievajúcimi funkcionármi, ktorí akoby sa už nepamätali, že len pár rokov predtým mali prvomájové oslavy aj iný charakter.

V prvom týždenníku (č. 19) je okrem spomienky na desiate výročie letu prvého kozmonauta Jurija Gagarina aj reportáž zo štartu Sojuzu 10, prvej kozmickej lode, ktorej posádka vystúpila na prvú výskumnú orbitálnu stanicu Saľut 1. O mimoriadnej aktivite vtedajšieho sovietskeho kozmického programu svedčí, že už o sedem týždňov je v žurnále (č. 26) záznam štartu ďalších návštevníkov na stanici zo Sojuzu 11.

Monotematický týždenník č. 20 je venovaný najrýchlejšie rastúcemu mestu na Slovensku – Košiciam. Aj v ňom sa spomína revolučná história mesta i jeho industriálny rozvoj: nechýba ťažba v magnezitových baniach na Bankove ani odpich vysokej pece vo Východoslovenských železiarňach. Autorka (Marcela Jurovská) to komentuje slovami: „Najväčší závod, najväčšia nemocnica, najdlhšia električka, najväčšie sídlisko, najlepší športovci, najkrajšie dievčatá a vôbec, skromnosť je to posledné, čo poznajú Košičania, keď hovoria o svojich plánoch do budúcnosti.“ Dnes by sa to hodnotilo ako invektíva Bratislavčanov.

A akoby toho všetkého nebolo dosť, v Žiline odhalili monumentálnu bustu vodcu proletariátu (TvF 24), v ktorej autor „profesor Kulich majstrovsky stvárnil čistotu ľudského charakteru a genialitu Vladimíra Iľjiča Lenina“.

Záverom (TvF 25): Zlatú Bratislavskú lýru získala Hana Ulrychová s piesňou Spoutej mě. Za krásny text, melódiu i prejav si to nepochybne zaslúžila. Pravda, netušila, že titul piesne bude alegoricky platiť 18 rokov pre celý štát...

Filmové týždenníky na TA3 – september
5. 9. – 14.30 hod. – Týždeň vo filme č. 19/1971 a 20/1971
12. 9. – 14.30 hod. – Týždeň vo filme č. 21/1971 a 22/1971
19. 9. – 14.30 hod. – Týždeň vo filme č. 23/1971 a 24/1971
26. 9. – 14.30 hod. – Týždeň vo filme č. 25/1971 a 26/1971

Milan Černák