LEGENDA ZAKORENENÁ V IDENTITE

K Jánošíkovi mám osobný vzťah vďaka hre Jánošík, ktorú v roku 1910 napísal český básnik a dramatik Jiří Mahen. V roku 2018 vznikla podľa nej v Národnom divadle v Brne inscenácia Jánošík Revisited, ktorú režíroval Martin Františák. Keď ma oslovil do hlavnej úlohy, cítil som zvláštnu hrdosť a mal som pocit šťastia z veľkej príležitosti. Som rodák z Michaloviec, a aj keď sa na východ Slovenska dostanem maximálne dvakrát do roka, svoju identitu nevymažem. Z koreňov človek čerpá, vyrastá z nich. Nech dorastie kamkoľvek, je dôležité vedieť, kde sa všetko začalo. 

Od novembra 2018 som sa v Národnom divadle v Brne stretával s Jánošíkom deň čo deň. Od malička mám hlboký vzťah k folklóru a k tancu, a tak som bol rád, že tieto schopnosti využijem pri skúšaní. Po pár skúškach sa však ukázalo, že náš Jánošík nebude žiadny hrdina v kroji s nadprirodzenou silou. V našom poňatí to bol mladý anarchista, ktorý po smrti matky a po tom, ako mu na smrť ubili otca, odhodil kolárik a v snahe čeliť zvráteným činom grófa Šándora sa rozhodol utiecť do hôr, kde sa pridal k zbojníckej družine. V tej chvíli sa začal písať príbeh o strastiplnej ceste za spravodlivosťou, slobodou a láskou. 

Od prvej chvíle príprav na túto rolu som sa snažil Jánošíka zasadiť do dnešnej doby. Kým by bol dnes? Pre mňa je Jánošík človekom, ktorého bolesť a vzdor prinútili, aby zmenil svoj život. Je to človek, ktorý má odvahu viesť ľudí v boji proti spoločnému nepriateľovi. Je to muž schopný do posledného dychu bojovať za spravodlivosť a slobodu. Je to človek milujúci a milovaný. Človek, ktorý sa postavil proti zákonu a začal tvoriť vlastné pravidlá, ale aj človek, ktorý za svoje skutky nesie zodpovednosť. Nešťastný revolucionár. Predstavujem si ho ako človeka, ktorý beží na najvyššiu horu sveta a padá z nej. Ako muža s veľkým srdcom, ale aj muža, ktorého slepá túžba po pomste a spravodlivosti doženie k tým najhorším činom. Prinúti ho spraviť to, proti čomu sám bojoval. Jedinú vec, ktorá ho odlišovala od nepriateľa. Vraždu. V Mahenovej hre dokonca použije slová Ježiša Krista, keď svojej družine hovorí: „Vy ste soľ zeme. Ak soľ stratí slanú chuť, čím ju osolia?“ (Mt 5, 13) Jeho túžba po pomste ho oslepila natoľko, že sa násilným činom nedalo vyhnúť. Je to človek, ktorého honba za spravodlivosťou sa končí smrťou. 

Takto vnímam Jánošíka v rámci hry, v ktorej som mal česť túto legendu stvárniť. Či už bol Jánošík v skutočnosti hrdina a revolucionár, alebo zlodej, ktorý oberal chudobných študentov, určite je to legenda, ktorej časť je prítomná a zakorenená v našej identite. 

Dominik Teleky
herec, predstaviteľ Jánošíka v hre Jánošík Revisited  (Národní divadlo Brno, december 2018 – november 2019)
foto: 
archív SFÚ