Všeličo sa stalo počas leta a mnohé sa stane v septembri. V aktuálnom Film.sk nám to vyšlo na 56 strán, čo je viac než zvyčajne. A štandardné číslo je navyše spojené so špeciálnym, pretože je september a s ním prichádza Projekt 100 (tentoraz v inej podobe, než sme zvyknutí). Predchádzajúce Film.sk vyšlo v júli ako rozšírené letné dvojčíslo. To septembrové ponúka ešte viac čítania. 

Začnime od domácich noviniek v kinách, ktorých je osem! Z majoritne slovenských titulov sú to Nech je svetloCasino.$kAfrika na Pionieri,Skutok sa stalSvetozár StračinaWebsterovci 2 – Zo života pavúkov. Pripomeňme aj dve koprodukčné minority: sú to Hodinárov učeň Pomaľované vtáča. S tou druhou snímkou v réžii Václava Marhoula sa pritom spája veľká vec. Svetovú premiéru mala v hlavnej súťaži na MFF Benátky, čo sa poriadne dlho nepodarilo žiadnemu filmu v slovenskej (ko)produkcii.

Septembrová novinka Nech je svetlo sa v aktuálnom čísle spomína hneď na viacerých miestach. Jeden z dôvodov je opäť festivalový – darilo sa jej na MFF Karlove Vary. A s jej režisérom Markom Škopom vám prinášame rozhovor. 

Viackrát v časopise menujeme aj režiséra dokumentárnej novinky Svetozár Stračina Pavla Barabáša. Rubriku Téma sme totiž venovali horskému dokumentárnemu filmu na Slovensku a bez Barabáša sa, prirodzene, nemohla zaobísť. 

S horami tak trochu súvisí aj Štefan Kvietik, najmä vďaka pamätnej Medenej veži. Nedávno mu udelili Cenu prezidenta Art Film Festu a my sme ho požiadali o rozhovor. Tretí rozhovor v aktuálnom čísle vznikol na Fest Anči v Žiline a na otázky nám odpovedala česká teoretička animovaného filmu Eliška Děcká.

Za festivalmi sa však nemusíme len obzerať, v septembri prichádza piešťanský Cinematik. Prirátajme si k tomu početné premiéry slovenských filmov a je jasné, že zvládať to všetko popri návrate do pracovného kolobehu nebude ľahké. A október nám v tomto nič neuľahčí. No nie sú to vlastne dobré správy? 

Daniel Bernát