FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

DETSTVO, DOSPIEVANIE, MLADOSŤ: KONFLIKT
1., 8., 15., 22., 29. september   18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V septembri sa začína cyklus Filmotéky Kina Lumière Detstvo, dospievanie, mladosť, do ktorého budú jeho zostavovatelia vyberať filmy tematizujúce rôzne aspekty osobnostného vývinu človeka na ceste od detstva k dospelosti. V septembri sa do cyklu dostali filmy Kristove roky (r. J. Jakubisko), Taking Off (r. M. Forman), Jesenná sonáta (r. I. Bergman), Všetko čo mám rád (r. M. Šulík) a Nina (r. J. Lehotský). Ich jednotiacim motívom je konflikt. Snímky zobrazujú rôzne konflikty medzi deťmi a ich rodičmi, pričom deťmi sú tu často už dospelí ľudia. Hrdina filmu Kristove roky prekročil tridsiatku a prehodnocuje svoj doterajší život. Eva v Jesennej sonáte pozve k sebe matku, s ktorou sa roky nevideli, a počas jej návštevy sa vyplavujú staré krivdy a rozpory. Film Všetko čo mám rád prináša príbeh muža, ktorý rieši problémy s dospievajúcim synom, partnerské vzťahy a konfrontuje sa aj s očakávaniami svojich rodičov. Nina vo filme Juraja Lehotského je mladé dievča, ktoré dospieva v rozpadnutej rodine a stráca pôdu pod nohami. No a Miloš Forman sa vo svojom prvom americkom filme zo začiatku 70. rokov pozrel na generačné špecifiká tínedžerov a ich rodičov.
www.kino-lumiere.sk


Očami filmových spravodajcov
2. september        18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pásmo krátkych filmov s podnázvom Socialistický realizmus na výslní je zamerané na obrazy známych osobností literatúry a výtvarného umenia v období, ktoré podľa slov zostavovateľa cyklu Rudolfa Urca „kládlo na umelcov špecifické požiadavky, vždy spojené s politickými úlohami vytýčenými vládnucou stranou.“Premietať sa budú vydania Týždňa vo filmeč. 46/1953, 44/1960, 33/1950, 52/1950, 18/1959 a 52/1952.
www.kino-lumiere.sk


Literatúra a film
3. september        19.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Autorské čítanie poetky Jitky N. Srbovej a premietanie filmu podľa jej výberu.
www.kinousmev.sk


Dievčatá pod Palmou – premietanie krátkych filmov
3. september        20.00
(BRATISLAVA – NOVÁ CVERNOVKA)
Projekcia krátkych filmy mladých režisérok zo Slovenska, z Česka a zo Švédska: Magic Moments (r. M. Buchelová), Iba plasty a diamanty sú večné (r. Š. Lovasová), „M“ (r. G. Gažová), (A)way (r. S. Nôtová), Extrakce (r. K. Hroníková), She-pack (r. F. Ovesen). Organizátori sa zároveň rozhodli uctiť si pamiatku režisérky Márie Rumanovej a do programu zaradili jej študentský film Izolácia.
www.novacvernovka.eu


Senior kino
3., 6., 10., 13., 17., 20., 24., 27. september   10.00/16.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových projekcií za zvýhodnené vstupné (2 eurá) pre návštevníkov nad 59 rokov. Platí to aj pre divákov, ktorí prídu do kina ako sprievod svojho rodiča/starého rodiča. Premieta sa dvakrát do týždňa (v utorok a v piatok). Ostatní diváci môžu takéto projekcie využiť za štandardné vstupné. V septembri sú naplánované projekcie filmov Trafikant (r. N. Leytner), Muž menom Ove (r. H. Holm), Svetozár Stračina (r. P. Barabáš) a Stehlík (r. J. Crowley).
www.kino-lumiere.sk


HERZ/ŠVANKMAJER: UMELECKÉ DVOJIČKY
3., 5., 10., 12., 17., 19., 24., 26. september   18.15
DOUBLE BILL
13. september       18.15/20.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière uvádza program s názvom Umelecké dvojičky, ktorý reflektuje príbuznosť výnimočných filmárov - Juraja Herza a Jana Švankmajera. Narodili sa v rovnaký deň, 4. 9. 1934, a stretli sa v 50. rokoch minulého storočia na bábkarskej katedre DAMU v Prahe. Program v Lumièri sleduje paralely v ich tvorbe a upriamuje na ne pozornosť prostredníctvom dvojíc filmov. Snímky Petrolejové lampy  (r. J. Herz) a Šílení(r. J. Švankmajer) spája záujem o tému šialenstva. Spalovač mrtvol (r. J. Herz) a Otesánek (r. J. Švankmajer) sa dotýkajú vzťahu rodičov a detí a oba sa venujú aj motívu vraždy dieťaťa. Filmy Deváté srdce (J. Herz) a Něco z Alenky (J. Švankmajer) vychádzajú z rozprávkového podložia, no v osobitom autorskom spracovaní sa v nich objavujú aj temné a znepokojivé stránky. Atmosféra prelínania snov a skutočnosti je spoločná pre filmy Morgiana (J. Herz) a Prežiť svoj život (J. Švankmajer). Aj pravidelný cyklus Double Bill je v septembri venovaný príbuznosti Herza a Švankmajera. Uvedie filmy Panna a netvor (J. Herz) a Spiklenci slasti (J. Švankmajer) a vzhľadom na ne má cyklus tentoraz podtitul O vtákoch a ľuďoch.
www.kino-lumiere.sk


Baby kino
4., 11., 18., 25. september        10.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových predstavení pre rodičov s malými deťmi, na ktoré sa dá ísť aj s kočíkom a bez obáv, že by sa niekto sťažoval na plač. Premietania majú výrazne zníženú hlasitosť a v kinosále zostane aj počas projekcií mierne svetlo. Cyklus je určený pre rodičov, nejde o detské filmy.
www.kino-lumiere.sk


VPÁD DO INTIMITY: KONFLIKT
4., 11., 18., 25. september        18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Nový cyklus Filmotéky Kina Lumière uvedie filmy, ktoré stavajú diváka do pozície voyeura a dávajú mu nahliadnuť do intímneho priestoru človeka. Vzhľadom na to, že ide o širokú tému, rozhodli sa zostavovatelia cyklu vytvárať v rámci nej užšie vymedzenia. V septembri je podtémou konflikt. Filmy Noc (r. M. Antonioni), Pohŕdanie (r. J.-L. Godard) a Každý den odvahu (r. E. Schorm) sa venujú predovšetkým partnerským konfliktom. Sladký čas Kalimagdory (r. L. Lahola) z toho trochu vybočuje – hrdinom príbehu je muž, ktorý je v konfliktnom vzťahu nielen v partnerskom živote, ale prakticky s každým.
www.kino-lumiere.sk


8. narodeniny Kina Lumière
5. september
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Slovenský filmový ústav obnovil prevádzku Kina Lumière pred ôsmimi rokmi (5. septembra 2011) a pri tejto príležitosti ponúka divákom možnosť pozrieť si filmy Všetko čo mám rád (r. M. Šulík) a Krátky film o láske (r. K. Kieślowski) len za 1 euro. Diváci zároveň môžu do 3. 9. hlasovať za ďalší film, ktorý by chceli vidieť za euro. Vyberať môžu z titulov Všetci to vedia (r. A. Farhadi), Dvojitý milenec (r. F. Ozon),Favoritka (r. Y. Lanthimos), Loli paradička (r. R. Staviarsky, V. Staviarsky) a Jack stavia dom (r. L. von Trier). Z účastníkov hlasovania vyžrebujú výhercu karty Lumièrky s kreditom 25 euro.
www.kino-lumiere.sk


100 rokov Bauhausu
5. september        18.00
(BRATISLAVA – GOETHEHO INŠTITÚT)
Projekcia dokumentárneho filmu Bauhaus – model a mýtus (r. N. Bolbrinker, K. Stutterheim) v rámci podujatia 100 rokov Bauhausu.
www.goethe.de


Výročia osobností: Marcello Mastroianni
6. september        18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 95. narodeniny talianskeho herca M. Mastroianniho (28. 9. 1924 – 19. 12. 1996) filmom Sladký život (r. F. Fellini).
www.kino-lumiere.sk


Inkluzívne kino
7. september        15.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V spolupráci s občianskym združením RATA, ktoré sa venuje deťom s poruchou autistického spektra a ADHD, ponúka kino senzoricky prispôsobené projekcie pre detských divákov so špecifikami zmyslového vnímania a správania. Tentoraz sa premietne animovaný film Labková patrola (r. Ch. E. Bastien).
www.kino-lumiere.sk


Art on Screen
7. september        18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Dokumentárny film Salvador Dalí: Hľadanie nesmrteľnosti (r. D. Pujol) zachytáva život a dielo španielskeho surrealistického maliara. Začína sa v roku 1929, keď sa Dalí pripojil k surrealistickej skupine, stretol Galu, svoju múzu, spolupracovníčku a manželku, a končí sa umelcovou smrťou v roku 1989.
www.nostalgia.sk


Výročia osobností: Brigitte Bardot
7., 11. september  18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 85. narodeniny francúzskej herečky Brigitte Bardot (28. 9. 1934) filmami Súkromný život (r. L. Malle), v ktorom si zahral aj ďalší septembrový jubilant Marcello Mastroianni, a Pohŕdanie (r. J-L. Godard).
www.kino-lumiere.sk


Projekcia v Goetheho inštitúte
9. september        18.00
(BRATISLAVA – GOETHEHO INŠTITÚT)
Premietanie dokumentárneho filmu Dve alebo tri veci, ktoré o ňom viem (r. M. Ludin). Režisér v ňom rozpráva o svojom otcovi Hannsovi Elardovi Ludinovi, vojnovom zločincovi, ktorý bol v rokoch 1941 – 1945 Hitlerovým vyslancom na Slovensku.
www.goethe.de


Kraťasy z archívu: Čo ste – možno – o Slovensku nevedeli
9. september        18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Režisér, scenárista a dramaturg Milan Černák zostavil štyri programy pod názvom Čo ste – možno – o Slovensku nevedeli, ktoré bude uvádzať Filmotéka Kina Lumière od septembra do decembra. Prvá časť sa vyberie po stopách obyvateľov, ktorí žili na území súčasného Slovenska pred tisíckami rokov. Premietnu sa krátkometrážne snímky Stratený breh (r. M. Černák, 1982), Gánovský nález (r. J. Zachar, 1956), Bukovohorská kultúra (r. V. Andreánsky, 1966), Venuše pravekých lovcov (r. L. Kudelka, 1970), Limes Romanus na Slovensku (r. V. Andreánsky, 1968), Odkazy minulosti (r. V. Zimmer, 1948).
www.kino-lumiere.sk


14. MFF Cinematik
10. – 15. september
(PIEŠŤANY)
Viac v rubrike Aktuálne.
www.cinematik.sk


FFi kraťasy
11. september       19.00
(BRATISLAVA – TEPLÁREŇ CAFÉ)
Cyklus projekcií krátkych filmov s LGBTI tematikou sa koná raz mesačne v spolupráci s Filmovým festivalom inakosti. Tentoraz sa premietnu snímky El Casamiento (r. V. Quintero, S. Rey), Pedro (r. A. Santos, M. Leão), Záverečná (r. M. Klanicová) a V slepých uličkách (r. D. Benedek).
www.inakost.sk


Music & Film
11. september       20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Music & Film uvedie v slovenskej premiére hudobný dokument Stanleyho Nelsona Miles Davis: Birth of the Cool. Americký trubkár, skladateľ, ale najmä vizionár a inovátor Miles Davis patrí k najvýznamnejším hudobníkom v dejinách inštrumentálneho džezu. Filmzobrazuje umelca v rôznych životných a tvorivých obdobiach a snaží sa o komplexný pohľad. Zostavený je z archívnych materiálov a z rozhovorovs hudobníkmi, hudobnými historikmi a Davisovými priateľmi. Diváci v ňom budú môcť vidieť Quincyho Jonesa, Carlosa Santanu, Cliva Davisa, Wayna Shortera, Rona Cartera, Herbieho Hancocka a ďalších.Dokument mal svetovú premiéru na festivale Sundance.
www.kino-lumiere.sk


Dni ukrajinského filmu
11. – 13. september
(BRATISLAVA – KINO MLADOSŤ)
Prehliadka súčasnej ukrajinskej kinematografie ponúkne celovečerné snímky Cudzia modlitba (r. A. Seitablaiev), Šľachetní tuláci (r. O. Berezan), Divoké pole (r. J. Lodyhin), Strážna záštita (r. J. Kovalov) a výber krátkych filmov pod názvom Všetko sa začína v Kyjeve.
www.kinomladost.sk


Film is Great – Prehliadka britského filmu
11. – 15. september
(BRATISLAVA – KINÁ FILM EUROPE, LUMIÈRE, MLADOSŤ + ĎALŠIE KINÁ NA SLOVENSKU)
Vo vybraných slovenských kinách štartuje 11. septembra nultý ročník prehliadky britskej kinematografie pod názvom Film is Great,ktorú pripravila spoločnosť Film Europe. Výber zo súčasnej tvorby vrátane piatich premiérových titulov predstavuje pestrú ponuku tém a spracovaní. Dokumentárny film Spitfire režisérskej dvojice David Fairhead a Ant Palmerprináša príbehjednej z najslávnejších stíhačiek na svete, ktorý vyrozprávajú poslední žijúci veteráni druhej svetovej vojny. Titul Beats režiséra Briana Welsharozpráva o priateľstve a dospievaní v malom škótskom meste prvej polovice 90. rokov na pozadí elektronickej hudobnej scény.Atmosféru anglického malomesta na konci 50. rokov, spojenú s láskou ku knihám, prinesie film Florencino kníhkupectvo režisérky Isabel Coixet, nakrútený podľa románovej predlohy Penelope Fitzgerald. Búrlivé výšiny sú ďalšou adaptáciou – románom Emily Brontë sa tentoraz inšpirovala jedna z najvýraznejších britských režisérok súčasnosti Andrea Arnold. Film Daphne (r. Peter Mackie Burns) prináša príbeh mladej, krásnej, šikovnej a nádejnej šéfkuchárkyz Londýna, ktorá má však sebadeštruktívne sklony. Okrem premiérových titulov ponúka prehliadka aj ďalších 13 britských a koprodukčných snímok, ako sú napríklad Ja, Daniel Blake (r. K. Loach), High Life (r. C. Denis), Macbeth (r. J. Kurzel), Nikdy si tu nebol (r. L. Ramsay), Brankár (r. M. H. Rosenmüller) či Zabitie posvätného jeleňa (r. Y. Lanthimos).
www.filmeurope.sk


2. Trans/Misie 2019
12., 13. september16.30/17.00/20.30/21.00
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
V rámci Medzinárodného festivalu umení Trans/Misie sa premietne filmová adaptácia divadelnej hry režiséra a scenáristu Szabolcsa Hajdua Rodinné šťastiea záznam divadelného predstavenia Zítra se bude (r. J. Hřebejk, J. Nekvasil).
www.tabacka.sk


Výročia osobností: Jaroslav Kučera
14. september       18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 90. výročie narodenia kameramana J. Kučeru (6. 8. 1929 – 11. 1. 1991) filmom Všichni dobří rodáci (r. V. Jasný).
www.kino-lumiere.sk


14. [fjúžn]: Zánik domu Usherovcov – Pjoni & Georgij Bagdasarov
15. september       20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V rámci festivalu nových menšín [fjúžn] (12. – 21. 9.) uvedú filmZánik domu Usherovcov (r. J. Epstein) s improvizovaným hudobným sprievodom slovenského experimentálneho hudobníka Pjoniho a arménskeho umelca Georgija Bagdasarova. Štrnásty ročník festivalu má tému Identity.
www.kino-lumiere.sk


Duša a film
16., 30. september18.00
(BRATISLAVA – KINO FILM EUROPE)
Projekcia film Fantastická žena (r. S. Lelio) otvorí tému odmietania a prijímania transrodovej inakosti. Diskutovať budú Gabriel Bianchi, Oľga Jamborová a moderátor Peter Breier. Vyrovnávanie sa detí s traumou z vyrastania bez rodičov a spolupatričnosť rovesníkov sú témami filmuVegas (r. G. Vikene). Diskutovať budú hostia Zuzany Zimovej.
www.filmeurope.sk


Výročia osobností: Juraj Špitzer
16. september       18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 100. výročie narodenia literárneho kritika, publicistu a scenáristu J. Špitzera (14. 8. 1919 – 11. 10. 1995) filmom Posledný návrat (r. F. Kudláč). 
www.kino-lumiere.sk


14. [fjúžn]: Kým (všetkým) sme? – premietanie a diskusia o identitách
16. september       18.30
(BRATILAVA – FOAJÉ)
Festival nových menšín [fjúžn] (12. – 21. 9.) uvedie niekoľko krátkych filmov, ktoré sa venujú životu ľudí so znevýhodnením, meniacim sa identitám a mladým ľuďom. Po projekciách v dvoch blokoch sa uskutočnia diskusie.
www.foaje.net
www.amnesty.sk


6. ročník Brazil Visual, prehliadky brazílskych filmov
19., 26. september, 3. október         18.30/20.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Prehliadka brazílskych filmov sa uskutoční v rámci kultúrneho festivalu Brazilslava, ktorý organizuje Veľvyslanectvo Brazílskej federatívnej republiky. V spolupráci s Kinom Lumière ponúkne tri filmové drámy: Christabel (r. A. Levy-Heller), Vlk za dverami (r. F. Coimbra) a Čo oči nevidia (r. C. Jambor).
www.kino-lumiere.sk


25. Projekt 100 – 2019
18. september – koniec októbra
(kiná na Slovensku)
Viac vo zvláštnom čísle Film.sk.
www.asfk.sk


Hommage: Juraj Bindzár
20. september       18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie nedávno zosnulého režiséra, scenáristu, publicistu, speváka, textára, hudobníka a spisovateľa J. Bindzára (24. 2. 1943 – 24. 6. 2019) projekciami jeho filmov OkoOkresné blues.
www.kino-lumiere.sk


Art on Screen
21. september       18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Film Monetove lekná – Mágia vody a svetla (r. G. Troilo) hľadá odpoveď na otázku, čo inšpirovalo svetoznámeho maliara k vytvoreniu série obrazov s leknami.
www.nostalgia.sk


Výročia osobností: Jaromír Šofr
21. september       18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 80. narodeniny kameramana J. Šofra (20. 9. 1939) filmom O slavnosti a hostech (r. J. Němec).
www.kino-lumiere.sk


Digitálne kino 1955 – 1958
23. september       18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Viac v rubrike Aktuálne.
www.kino-lumiere.sk


Kino inak: KineDok
23. september       20.00
(BRATISLAVA – A4 PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Dokumentárny film V zajatí (r. B. Tuza-Ritter) otvára málo diskutovanú tému moderného otroctva v Maďarsku.
www.a4.sk


Filmový kabinet 4 – Od zrodu po Kristove roky
23. september – 3. február 2020
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V septembri 2019 sa začína štvrtá časť vzdelávacieho cyklu o dejinách svetovej a slovenskej kinematografie s podtitulom Od zrodu po Kristove roky. Prvá lekcia má názov Vznik filmu a pripravená je projekcia snímky Lumière (r. T. Frémaux). Filmový kabinet organizuje Slovenský filmový ústav v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov a jeho zostavovateľmi a lektormi sú filmový teoretik Michal Michalovič a filozof a estetik Juraj Oniščenko.
www.kino-lumiere.sk


Kino Tabačka: Francúzsky utorok
24. september       19.00
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
www.tabacka.sk


Večné deti aj Kung pao: Krátke filmy Gregora Valentoviča
25. september       19.00
(BRATISLAVA – FOAJÉ)
Projekcia filmov G. Valentoviča, čerstvého absolventa hranej réžie na bratislavskej VŠMU, ktorý sa zúčastnil na tohtoročnom MFF Karlove Vary s magisterským filmom Kid. Okrem neho sa budú premietať aj snímky SkúškaČínaPamäte. S režisérom sa bude rozprávať Roberta Tóthová.
www.foaje.net


Kino inak: Shifting Frames – filmy na priesečníku
26. september       20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Projekcia predstaví mladú generáciu rakúskych experimentálnych filmárov, ktorí sa nachádzajú na priesečníku sveta filmu a iných druhov umenia. Kolekciu tvoria diela od Christiany Perschon, Viktorie Schmid, Petra Kutina, Karla Wratschka, Michaela Simka & Michaela Gülzowa, Marlene Maier, Viktorie Bayer, Liltith Kraxner, Antoinette Zwirchmayr. Ich výber zostavil Johannes Gierlinger.
www.a4.sk


VÝROČIA OSOBNOSTÍ: ONDREJ ŠULAJ
27., 28., 30. september   18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière pri príležitosti 70. narodenín scenáristu, dramaturga i režiséra Ondreja Šulaja uvedie tri filmy, na ktorých spolupracoval. Pomocník (r. Z. Záhon) je jeho adaptáciou rovnomenného románu Ladislava Balleka. So Štefanom Uhrom napísal scenár k filmu Správca skanzenu a scenáristicky spolupracoval aj na dlhometrážnom debute Martina Šulíka Neha.
www.kino-lumiere.sk


KINO POP UP FILM RESIDENCY
30. september       19.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Rezidenčný program Pop Up Film Residency,určený pre scenáristov a režisérov dlhometrážnych filmov vo vývoji, prináša na Slovensko talentovaných tvorcov aj uznávaných filmových profesionálov zo zahraničia, ktorí sú ochotní podeliť sa o svoje skúsenosti a myšlienky. Jednou z aktivít v rámci programu je aj séria filmových premietaní pod názvom Kino Pop Up Film Residency, ktorých súčasťou je vždy aj príležitosť stretnúť sa s tvorcami filmu a diskutovať o ňom. V septembri bude takto uvedená snímka brazílskej režisérky a scenáristky Beatriz Seigner Mlčanie, ktorá mala svetovú premiéru na MFF Cannes v sekcii Directorsʼ Fortnight a následne úspešne putovala po celom svete.Program zostavil a vedie Matthieu Darras.
www.kino-lumiere.sk
www.popupfilmresidency.org

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

76. Medzinárodný filmový festival Benátky (TALIANSKO)
28. august – 7. september
Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul) v hlavnej súťaži, SH_T HAPPENS (r. David Štumpf, Michaela Mihályi) v súťažnej sekcii Orizzonti. Šarlatán (r. Agnieszka Holland) a Moje slnko Maad (r. Michaela Pavlátová) na podujatí pre filmových profesionálov Venice Gap-Financing Market. 
www.labiennale.org


25. Filmový festival L´Etrange, Paríž (FRANCÚZSKO)
4. – 15. september
Journey (r. Marek Jasaň) v súťaži krátkych filmov
www.etrangefestival.com


Medzinárodný filmový festival Toronto (KANADA)
5. – 15. september
Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul) v sekcii Special Presentations
www.tiff.net


Filmový festival Oostende (BELGICKO)
6. – 14. september
Tlmočník (r. Martin Šulík)
www.filmfestivaloostende.be


Medzinárodný historický festival a výstava komiksov na kráľovskom hrade, Ostrihom (MAĎARSKO)
7. september
66 sezón (r. Peter Kerekes), Posledné dni Ľudovíta Štúra (r. Csaba Molnár)
www.varmegom.hu


Dni česko-slovenského filmu v Slovinskej kinematéke, Ľubľana (SLOVINSKO)
10. – 12. september
Vtáčkovia, siroty a blázni (r. Juraj Jakubisko, 1969), Sedím na konári a je mi dobre (r. Juraj Jakubisko, 1989), Slnko v sieti (r. Štefan Uher, 1962). Stopy experimentu v slovenskom krátkom filme: Voda a práca (r. Martin Slivka, 1963), Prišiel k nám Old Shatterhand (r. Dušan Hanák, 1966), Hr. Peklo (r. Vlado Kubenko, 1967), Križovatky (r. Ladislav Kudelka, 1965), Fotografovanie obyvateľov domu (r. Dušan Trančík, 1968), 6,2 (r. Milan Černák, 1972) a Oko (r. Juraj Bindzár, 1968).
www.kinoteka.si


Projekcia v Cinémathèque du documentaire, Paríž (FRANCÚZSKO)
12. september – 20. december
Majstrovstvá sveta (r. Milan Černák, 1970) – Plus vite, plus haut, plus fort
www.cinematheque-documentaire.org


Almaty Film Festival, Almati (KAZACHSTAN)
14. – 20. september
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.almatyfilmfestival.com


42. Medzinárodný festival krátkych filmov Drama (GRÉCKO)
15. – 21. september
Crossing (r. Agáta Bolaňosová) – súťažný program
www.dramafilmfestival.gr


14. Medzinárodný arthousový filmový festival Batumi (GRUZÍNSKO)
15. – 22. september
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.biaff.org


Filmklub, Slovenský inštitút, Budapešť (MAĎARSKO)
17. september
Trhlina (r. Peter Bebjak)
www.mzv.sk


12. Medzinárodný festival animovaných filmov Animasyros, Syros (GRÉCKO)
18. – 22. september
Drobci: Raketa (r. Vanda Raýmanová) v súťaži televíznych seriálov, Journey (r. Marek Jasaň) v medzinárodnej študentskej súťaži, Poetika Anima (r. Kristína Saganová) v medzinárodnej nesúťažnej panoráme
www.animasyros.gr


7. Austrálsky festival českých a slovenských filmov CaSFFA, Melbourne, Canberra (AUSTRÁLIA)
19. – 22. september, 4. – 6. október
BATAstories(r. Peter Kerekes), Vianočné želanie (r. Peter Bebjak), Dôverný nepriateľ (r. Karel Janák), Jan Palach (r. Robert Sedláček), Journey (r. Marek Jasaň), Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla (r. Katarína Kerekesová, Ivana Šebestová), Po sezóne (r. Andrea Kalinová), Na streche (r. Jiří Mádl), Teroristka (r. Radek Bajgar)
www.casffa.com.au


16. Festival krátkych filmov In the Palace, Varna (BULHARSKO)
19. – 26. september
Poetika Anima (r. Kristína Saganová) v súťaži študentských filmov 
www.inthepalace.com


32. Medzinárodný filmový festival Helsinki (FÍNSKO)
19. – 29. september
Cut to the Chase – L&A Shorts: Kid (r. Gregor Valentovič), Pura Vida (r. Martin Gonda), Poetika Anima (r. Kristína Saganová)
www.hiff.fi


17. Medzinárodný filmový festival Tirana (ALBÁNSKO)
23. – 29. september
Výlet (r. Daniel Rihák) v súťaži študentských filmov
www.tiranafilmfest.com


Warsaw Kids Film Forum, Varšava (POĽSKO)
25. – 27. september
Leto s Bernardom (r. Martina Saková) v programe Works in Progress
www.warsawkidsff.pl


3. Medzinárodný festival filmov východnej Európy BEAST, Porto (PORTUGALSKO)
28. september – 6. október
Domestik (r. Adam Sedlák) a Out (r. György Kristóf) v sekcii New Talent, Šarkan (r. Martin Smatana) v sekcii Beast Kids, Untravel (r. Ana Nedeljković, Nikola Majdak jr.) v sekcii Animation Shorts, Betónová doba (r. Lucia Kašová) v súťaži krátkych filmov EastWave
www.beastfilm.pt


Medzinárodný festival filmov pre deti a mládež Zero Plus, Ťumeň (RUSKO)
30. september – 6. október
Drobci: Raketa (r. Vanda Raýmanová)
www.zeroplusff.ru