FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

DETSTVO, DOSPIEVANIE, MLADOSŤ: KONFLIKT
1., 8., 15., 22., 29. september   18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V septembri sa začína cyklus Filmotéky Kina Lumière Detstvo, dospievanie, mladosť, do ktorého budú jeho zostavovatelia vyberať filmy tematizujúce rôzne aspekty osobnostného vývinu človeka na ceste od detstva k dospelosti. V septembri sa do cyklu dostali filmy Kristove roky (r. J. Jakubisko), Taking Off (r. M. Forman), Jesenná sonáta (r. I. Bergman), Všetko čo mám rád (r. M. Šulík) a Nina (r. J. Lehotský). Ich jednotiacim motívom je konflikt. Snímky zobrazujú rôzne konflikty medzi deťmi a ich rodičmi, pričom deťmi sú tu často už dospelí ľudia. Hrdina filmu Kristove roky prekročil tridsiatku a prehodnocuje svoj doterajší život. Eva v Jesennej sonáte pozve k sebe matku, s ktorou sa roky nevideli, a počas jej návštevy sa vyplavujú staré krivdy a rozpory. Film Všetko čo mám rád prináša príbeh muža, ktorý rieši problémy s dospievajúcim synom, partnerské vzťahy a konfrontuje sa aj s očakávaniami svojich rodičov. Nina vo filme Juraja Lehotského je mladé dievča, ktoré dospieva v rozpadnutej rodine a stráca pôdu pod nohami. No a Miloš Forman sa vo svojom prvom americkom filme zo začiatku 70. rokov pozrel na generačné špecifiká tínedžerov a ich rodičov.
www.kino-lumiere.sk


Očami filmových spravodajcov
2. september        18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pásmo krátkych filmov s podnázvom Socialistický realizmus na výslní je zamerané na obrazy známych osobností literatúry a výtvarného umenia v období, ktoré podľa slov zostavovateľa cyklu Rudolfa Urca „kládlo na umelcov špecifické požiadavky, vždy spojené s politickými úlohami vytýčenými vládnucou stranou.“Premietať sa budú vydania Týždňa vo filmeč. 46/1953, 44/1960, 33/1950, 52/1950, 18/1959 a 52/1952.
www.kino-lumiere.sk


Literatúra a film
3. september        19.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Autorské čítanie poetky Jitky N. Srbovej a premietanie filmu podľa jej výberu.
www.kinousmev.sk


Dievčatá pod Palmou – premietanie krátkych filmov
3. september        20.00
(BRATISLAVA – NOVÁ CVERNOVKA)
Projekcia krátkych filmy mladých režisérok zo Slovenska, z Česka a zo Švédska: Magic Moments (r. M. Buchelová), Iba plasty a diamanty sú večné (r. Š. Lovasová), „M“ (r. G. Gažová), (A)way (r. S. Nôtová), Extrakce (r. K. Hroníková), She-pack (r. F. Ovesen). Organizátori sa zároveň rozhodli uctiť si pamiatku režisérky Márie Rumanovej a do programu zaradili jej študentský film Izolácia.
www.novacvernovka.eu


Senior kino
3., 6., 10., 13., 17., 20., 24., 27. september   10.00/16.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových projekcií za zvýhodnené vstupné (2 eurá) pre návštevníkov nad 59 rokov. Platí to aj pre divákov, ktorí prídu do kina ako sprievod svojho rodiča/starého rodiča. Premieta sa dvakrát do týždňa (v utorok a v piatok). Ostatní diváci môžu takéto projekcie využiť za štandardné vstupné. V septembri sú naplánované projekcie filmov Trafikant (r. N. Leytner), Muž menom Ove (r. H. Holm), Svetozár Stračina (r. P. Barabáš) a Stehlík (r. J. Crowley).
www.kino-lumiere.sk


HERZ/ŠVANKMAJER: UMELECKÉ DVOJIČKY
3., 5., 10., 12., 17., 19., 24., 26. september   18.15
DOUBLE BILL
13. september       18.15/20.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière uvádza program s názvom Umelecké dvojičky, ktorý reflektuje príbuznosť výnimočných filmárov - Juraja Herza a Jana Švankmajera. Narodili sa v rovnaký deň, 4. 9. 1934, a stretli sa v 50. rokoch minulého storočia na bábkarskej katedre DAMU v Prahe. Program v Lumièri sleduje paralely v ich tvorbe a upriamuje na ne pozornosť prostredníctvom dvojíc filmov. Snímky Petrolejové lampy  (r. J. Herz) a Šílení(r. J. Švankmajer) spája záujem o tému šialenstva. Spalovač mrtvol (r. J. Herz) a Otesánek (r. J. Švankmajer) sa dotýkajú vzťahu rodičov a detí a oba sa venujú aj motívu vraždy dieťaťa. Filmy Deváté srdce (J. Herz) a Něco z Alenky (J. Švankmajer) vychádzajú z rozprávkového podložia, no v osobitom autorskom spracovaní sa v nich objavujú aj temné a znepokojivé stránky. Atmosféra prelínania snov a skutočnosti je spoločná pre filmy Morgiana (J. Herz) a Prežiť svoj život (J. Švankmajer). Aj pravidelný cyklus Double Bill je v septembri venovaný príbuznosti Herza a Švankmajera. Uvedie filmy Panna a netvor (J. Herz) a Spiklenci slasti (J. Švankmajer) a vzhľadom na ne má cyklus tentoraz podtitul O vtákoch a ľuďoch.
www.kino-lumiere.sk


Baby kino
4., 11., 18., 25. september        10.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových predstavení pre rodičov s malými deťmi, na ktoré sa dá ísť aj s kočíkom a bez obáv, že by sa niekto sťažoval na plač. Premietania majú výrazne zníženú hlasitosť a v kinosále zostane aj počas projekcií mierne svetlo. Cyklus je určený pre rodičov, nejde o detské filmy.
www.kino-lumiere.sk


VPÁD DO INTIMITY: KONFLIKT
4., 11., 18., 25. september        18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Nový cyklus Filmotéky Kina Lumière uvedie filmy, ktoré stavajú diváka do pozície voyeura a dávajú mu nahliadnuť do intímneho priestoru človeka. Vzhľadom na to, že ide o širokú tému, rozhodli sa zostavovatelia cyklu vytvárať v rámci nej užšie vymedzenia. V septembri je podtémou konflikt. Filmy Noc (r. M. Antonioni), Pohŕdanie (r. J.-L. Godard) a Každý den odvahu (r. E. Schorm) sa venujú predovšetkým partnerským konfliktom. Sladký čas Kalimagdory (r. L. Lahola) z toho trochu vybočuje – hrdinom príbehu je muž, ktorý je v konfliktnom vzťahu nielen v partnerskom živote, ale prakticky s každým.
www.kino-lumiere.sk


8. narodeniny Kina Lumière
5. september
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Slovenský filmový ústav obnovil prevádzku Kina Lumière pred ôsmimi rokmi (5. septembra 2011) a pri tejto príležitosti ponúka divákom možnosť pozrieť si filmy Všetko čo mám rád (r. M. Šulík) a Krátky film o láske (r. K. Kieślowski) len za 1 euro. Diváci zároveň môžu do 3. 9. hlasovať za ďalší film, ktorý by chceli vidieť za euro. Vyberať môžu z titulov Všetci to vedia (r. A. Farhadi), Dvojitý milenec (r. F. Ozon),Favoritka (r. Y. Lanthimos), Loli paradička (r. R. Staviarsky, V. Staviarsky) a Jack stavia dom (r. L. von Trier). Z účastníkov hlasovania vyžrebujú výhercu karty Lumièrky s kreditom 25 euro.
www.kino-lumiere.sk


100 rokov Bauhausu
5. september        18.00
(BRATISLAVA – GOETHEHO INŠTITÚT)
Projekcia dokumentárneho filmu Bauhaus – model a mýtus (r. N. Bolbrinker, K. Stutterheim) v rámci podujatia 100 rokov Bauhausu.
www.goethe.de


Výročia osobností: Marcello Mastroianni
6. september        18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 95. narodeniny talianskeho herca M. Mastroianniho (28. 9. 1924 – 19. 12. 1996) filmom Sladký život (r. F. Fellini).
www.kino-lumiere.sk


Inkluzívne kino
7. september        15.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V spolupráci s občianskym združením RATA, ktoré sa venuje deťom s poruchou autistického spektra a ADHD, ponúka kino senzoricky prispôsobené projekcie pre detských divákov so špecifikami zmyslového vnímania a správania. Tentoraz sa premietne animovaný film Labková patrola (r. Ch. E. Bastien).
www.kino-lumiere.sk


Art on Screen
7. september        18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Dokumentárny film Salvador Dalí: Hľadanie nesmrteľnosti (r. D. Pujol) zachytáva život a dielo španielskeho surrealistického maliara. Začína sa v roku 1929, keď sa Dalí pripojil k surrealistickej skupine, stretol Galu, svoju múzu, spolupracovníčku a manželku, a končí sa umelcovou smrťou v roku 1989.
www.nostalgia.sk


Výročia osobností: Brigitte Bardot
7., 11. september  18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 85. narodeniny francúzskej herečky Brigitte Bardot (28. 9. 1934) filmami Súkromný život (r. L. Malle), v ktorom si zahral aj ďalší septembrový jubilant Marcello Mastroianni, a Pohŕdanie (r. J-L. Godard).
www.kino-lumiere.sk


Projekcia v Goetheho inštitúte
9. september        18.00
(BRATISLAVA – GOETHEHO INŠTITÚT)
Premietanie dokumentárneho filmu Dve alebo tri veci, ktoré o ňom viem (r. M. Ludin). Režisér v ňom rozpráva o svojom otcovi Hannsovi Elardovi Ludinovi, vojnovom zločincovi, ktorý bol v rokoch 1941 – 1945 Hitlerovým vyslancom na Slovensku.
www.goethe.de


Kraťasy z archívu: Čo ste – možno – o Slovensku nevedeli
9. september        18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Režisér, scenárista a dramaturg Milan Černák zostavil štyri programy pod názvom Čo ste – možno – o Slovensku nevedeli, ktoré bude uvádzať Filmotéka Kina Lumière od septembra do decembra. Prvá časť sa vyberie po stopách obyvateľov, ktorí žili na území súčasného Slovenska pred tisíckami rokov. Premietnu sa krátkometrážne snímky Stratený breh (r. M. Černák, 1982), Gánovský nález (r. J. Zachar, 1956), Bukovohorská kultúra (r. V. Andreánsky, 1966), Venuše pravekých lovcov (r. L. Kudelka, 1970), Limes Romanus na Slovensku (r. V. Andreánsky, 1968), Odkazy minulosti (r. V. Zimmer, 1948).
www.kino-lumiere.sk


14. MFF Cinematik
10. – 15. september
(PIEŠŤANY)
Viac v rubrike Aktuálne.
www.cinematik.sk


FFi kraťasy
11. september       19.00
(BRATISLAVA – TEPLÁREŇ CAFÉ)
Cyklus projekcií krátkych filmov s LGBTI tematikou sa koná raz mesačne v spolupráci s Filmovým festivalom inakosti. Tentoraz sa premietnu snímky El Casamiento (r. V. Quintero, S. Rey), Pedro (r. A. Santos, M. Leão), Záverečná (r. M. Klanicová) a V slepých uličkách (r. D. Benedek).
www.inakost.sk


Music & Film
11. september       20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Music & Film uvedie v slovenskej premiére hudobný dokument Stanleyho Nelsona Miles Davis: Birth of the Cool. Americký trubkár, skladateľ, ale najmä vizionár a inovátor Miles Davis patrí k najvýznamnejším hudobníkom v dejinách inštrumentálneho džezu. Filmzobrazuje umelca v rôznych životných a tvorivých obdobiach a snaží sa o komplexný pohľad. Zostavený je z archívnych materiálov a z rozhovorovs hudobníkmi, hudobnými historikmi a Davisovými priateľmi. Diváci v ňom budú môcť vidieť Quincyho Jonesa, Carlosa Santanu, Cliva Davisa, Wayna Shortera, Rona Cartera, Herbieho Hancocka a ďalších.Dokument mal svetovú premiéru na festivale Sundance.
www.kino-lumiere.sk


Dni ukrajinského filmu
11. – 13. september
(BRATISLAVA – KINO MLADOSŤ)
Prehliadka súčasnej ukrajinskej kinematografie ponúkne celovečerné snímky Cudzia modlitba (r. A. Seitablaiev), Šľachetní tuláci (r. O. Berezan), Divoké pole (r. J. Lodyhin), Strážna záštita (r. J. Kovalov) a výber krátkych filmov pod názvom Všetko sa začína v Kyjeve.
www.kinomladost.sk


Film is Great – Prehliadka britského filmu
11. – 15. september
(BRATISLAVA – KINÁ FILM EUROPE, LUMIÈRE, MLADOSŤ + ĎALŠIE KINÁ NA SLOVENSKU)
Vo vybraných slovenských kinách štartuje 11. septembra nultý ročník prehliadky britskej kinematografie pod názvom Film is Great,ktorú pripravila spoločnosť Film Europe. Výber zo súčasnej tvorby vrátane piatich premiérových titulov predstavuje pestrú ponuku tém a spracovaní. Dokumentárny film Spitfire režisérskej dvojice David Fairhead a Ant Palmerprináša príbehjednej z najslávnejších stíhačiek na svete, ktorý vyrozprávajú poslední žijúci veteráni druhej svetovej vojny. Titul Beats režiséra Briana Welsharozpráva o priateľstve a dospievaní v malom škótskom meste prvej polovice 90. rokov na pozadí elektronickej hudobnej scény.Atmosféru anglického malomesta na konci 50. rokov, spojenú s láskou ku knihám, prinesie film Florencino kníhkupectvo režisérky Isabel Coixet, nakrútený podľa románovej predlohy Penelope Fitzgerald. Búrlivé výšiny sú ďalšou adaptáciou – románom Emily Brontë sa tentoraz inšpirovala jedna z najvýraznejších britských režisérok súčasnosti Andrea Arnold. Film Daphne (r. Peter Mackie Burns) prináša príbeh mladej, krásnej, šikovnej a nádejnej šéfkuchárkyz Londýna, ktorá má však sebadeštruktívne sklony. Okrem premiérových titulov ponúka prehliadka aj ďalších 13 britských a koprodukčných snímok, ako sú napríklad Ja, Daniel Blake (r. K. Loach), High Life (r. C. Denis), Macbeth (r. J. Kurzel), Nikdy si tu nebol (r. L. Ramsay), Brankár (r. M. H. Rosenmüller) či Zabitie posvätného jeleňa (r. Y. Lanthimos).
www.filmeurope.sk


2. Trans/Misie 2019
12., 13. september16.30/17.00/20.30/21.00
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
V rámci Medzinárodného festivalu umení Trans/Misie sa premietne filmová adaptácia divadelnej hry režiséra a scenáristu Szabolcsa Hajdua Rodinné šťastiea záznam divadelného predstavenia Zítra se bude (r. J. Hřebejk, J. Nekvasil).
www.tabacka.sk


Výročia osobností: Jaroslav Kučera
14. september       18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 90. výročie narodenia kameramana J. Kučeru (6. 8. 1929 – 11. 1. 1991) filmom Všichni dobří rodáci (r. V. Jasný).
www.kino-lumiere.sk


14. [fjúžn]: Zánik domu Usherovcov – Pjoni & Georgij Bagdasarov
15. september       20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V rámci festivalu nových menšín [fjúžn] (12. – 21. 9.) uvedú filmZánik domu Usherovcov (r. J. Epstein) s improvizovaným hudobným sprievodom slovenského experimentálneho hudobníka Pjoniho a arménskeho umelca Georgija Bagdasarova. Štrnásty ročník festivalu má tému Identity.
www.kino-lumiere.sk


Duša a film
16., 30. september18.00
(BRATISLAVA – KINO FILM EUROPE)
Projekcia film Fantastická žena (r. S. Lelio) otvorí tému odmietania a prijímania transrodovej inakosti. Diskutovať budú Gabriel Bianchi, Oľga Jamborová a moderátor Peter Breier. Vyrovnávanie sa detí s traumou z vyrastania bez rodičov a spolupatričnosť rovesníkov sú témami filmuVegas (r. G. Vikene). Diskutovať budú hostia Zuzany Zimovej.
www.filmeurope.sk


Výročia osobností: Juraj Špitzer
16. september       18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 100. výročie narodenia literárneho kritika, publicistu a scenáristu J. Špitzera (14. 8. 1919 – 11. 10. 1995) filmom Posledný návrat (r. F. Kudláč). 
www.kino-lumiere.sk


14. [fjúžn]: Kým (všetkým) sme? – premietanie a diskusia o identitách
16. september       18.30
(BRATILAVA – FOAJÉ)
Festival nových menšín [fjúžn] (12. – 21. 9.) uvedie niekoľko krátkych filmov, ktoré sa venujú životu ľudí so znevýhodnením, meniacim sa identitám a mladým ľuďom. Po projekciách v dvoch blokoch sa uskutočnia diskusie.
www.foaje.net
www.amnesty.sk


6. ročník Brazil Visual, prehliadky brazílskych filmov
19., 26. september, 3. október         18.30/20.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Prehliadka brazílskych filmov sa uskutoční v rámci kultúrneho festivalu Brazilslava, ktorý organizuje Veľvyslanectvo Brazílskej federatívnej republiky. V spolupráci s Kinom Lumière ponúkne tri filmové drámy: Christabel (r. A. Levy-Heller), Vlk za dverami (r. F. Coimbra) a Čo oči nevidia (r. C. Jambor).
www.kino-lumiere.sk


25. Projekt 100 – 2019
18. september – koniec októbra
(kiná na Slovensku)
Viac vo zvláštnom čísle Film.sk.
www.asfk.sk


Hommage: Juraj Bindzár
20. september       18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie nedávno zosnulého režiséra, scenáristu, publicistu, speváka, textára, hudobníka a spisovateľa J. Bindzára (24. 2. 1943 – 24. 6. 2019) projekciami jeho filmov OkoOkresné blues.
www.kino-lumiere.sk


Art on Screen
21. september       18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Film Monetove lekná – Mágia vody a svetla (r. G. Troilo) hľadá odpoveď na otázku, čo inšpirovalo svetoznámeho maliara k vytvoreniu série obrazov s leknami.
www.nostalgia.sk


Výročia osobností: Jaromír Šofr
21. september       18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 80. narodeniny kameramana J. Šofra (20. 9. 1939) filmom O slavnosti a hostech (r. J. Němec).
www.kino-lumiere.sk


Digitálne kino 1955 – 1958
23. september       18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Viac v rubrike Aktuálne.
www.kino-lumiere.sk


Kino inak: KineDok
23. september       20.00
(BRATISLAVA – A4 PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Dokumentárny film V zajatí (r. B. Tuza-Ritter) otvára málo diskutovanú tému moderného otroctva v Maďarsku.
www.a4.sk


Filmový kabinet 4 – Od zrodu po Kristove roky
23. september – 3. február 2020
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V septembri 2019 sa začína štvrtá časť vzdelávacieho cyklu o dejinách svetovej a slovenskej kinematografie s podtitulom Od zrodu po Kristove roky. Prvá lekcia má názov Vznik filmu a pripravená je projekcia snímky Lumière (r. T. Frémaux). Filmový kabinet organizuje Slovenský filmový ústav v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov a jeho zostavovateľmi a lektormi sú filmový teoretik Michal Michalovič a filozof a estetik Juraj Oniščenko.
www.kino-lumiere.sk


Kino Tabačka: Francúzsky utorok
24. september       19.00
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
www.tabacka.sk


Večné deti aj Kung pao: Krátke filmy Gregora Valentoviča
25. september       19.00
(BRATISLAVA – FOAJÉ)
Projekcia filmov G. Valentoviča, čerstvého absolventa hranej réžie na bratislavskej VŠMU, ktorý sa zúčastnil na tohtoročnom MFF Karlove Vary s magisterským filmom Kid. Okrem neho sa budú premietať aj snímky SkúškaČínaPamäte. S režisérom sa bude rozprávať Roberta Tóthová.
www.foaje.net


Kino inak: Shifting Frames – filmy na priesečníku
26. september       20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Projekcia predstaví mladú generáciu rakúskych experimentálnych filmárov, ktorí sa nachádzajú na priesečníku sveta filmu a iných druhov umenia. Kolekciu tvoria diela od Christiany Perschon, Viktorie Schmid, Petra Kutina, Karla Wratschka, Michaela Simka & Michaela Gülzowa, Marlene Maier, Viktorie Bayer, Liltith Kraxner, Antoinette Zwirchmayr. Ich výber zostavil Johannes Gierlinger.
www.a4.sk


VÝROČIA OSOBNOSTÍ: ONDREJ ŠULAJ
27., 28., 30. september   18.15
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière pri príležitosti 70. narodenín scenáristu, dramaturga i režiséra Ondreja Šulaja uvedie tri filmy, na ktorých spolupracoval. Pomocník (r. Z. Záhon) je jeho adaptáciou rovnomenného románu Ladislava Balleka. So Štefanom Uhrom napísal scenár k filmu Správca skanzenu a scenáristicky spolupracoval aj na dlhometrážnom debute Martina Šulíka Neha.
www.kino-lumiere.sk


KINO POP UP FILM RESIDENCY
30. september       19.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Rezidenčný program Pop Up Film Residency,určený pre scenáristov a režisérov dlhometrážnych filmov vo vývoji, prináša na Slovensko talentovaných tvorcov aj uznávaných filmových profesionálov zo zahraničia, ktorí sú ochotní podeliť sa o svoje skúsenosti a myšlienky. Jednou z aktivít v rámci programu je aj séria filmových premietaní pod názvom Kino Pop Up Film Residency, ktorých súčasťou je vždy aj príležitosť stretnúť sa s tvorcami filmu a diskutovať o ňom. V septembri bude takto uvedená snímka brazílskej režisérky a scenáristky Beatriz Seigner Mlčanie, ktorá mala svetovú premiéru na MFF Cannes v sekcii Directorsʼ Fortnight a následne úspešne putovala po celom svete.Program zostavil a vedie Matthieu Darras.
www.kino-lumiere.sk
www.popupfilmresidency.org

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

76. Medzinárodný filmový festival Benátky (TALIANSKO)
28. august – 7. september
Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul) v hlavnej súťaži, SH_T HAPPENS (r. David Štumpf, Michaela Mihályi) v súťažnej sekcii Orizzonti. Šarlatán (r. Agnieszka Holland) a Moje slnko Maad (r. Michaela Pavlátová) na podujatí pre filmových profesionálov Venice Gap-Financing Market. 
www.labiennale.org


25. Filmový festival L´Etrange, Paríž (FRANCÚZSKO)
4. – 15. september
Journey (r. Marek Jasaň) v súťaži krátkych filmov
www.etrangefestival.com


Medzinárodný filmový festival Toronto (KANADA)
5. – 15. september
Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul) v sekcii Special Presentations
www.tiff.net


Filmový festival Oostende (BELGICKO)
6. – 14. september
Tlmočník (r. Martin Šulík)
www.filmfestivaloostende.be


Medzinárodný historický festival a výstava komiksov na kráľovskom hrade, Ostrihom (MAĎARSKO)
7. september
66 sezón (r. Peter Kerekes), Posledné dni Ľudovíta Štúra (r. Csaba Molnár)
www.varmegom.hu


Dni česko-slovenského filmu v Slovinskej kinematéke, Ľubľana (SLOVINSKO)
10. – 12. september
Vtáčkovia, siroty a blázni (r. Juraj Jakubisko, 1969), Sedím na konári a je mi dobre (r. Juraj Jakubisko, 1989), Slnko v sieti (r. Štefan Uher, 1962). Stopy experimentu v slovenskom krátkom filme: Voda a práca (r. Martin Slivka, 1963), Prišiel k nám Old Shatterhand (r. Dušan Hanák, 1966), Hr. Peklo (r. Vlado Kubenko, 1967), Križovatky (r. Ladislav Kudelka, 1965), Fotografovanie obyvateľov domu (r. Dušan Trančík, 1968), 6,2 (r. Milan Černák, 1972) a Oko (r. Juraj Bindzár, 1968).
www.kinoteka.si


Projekcia v Cinémathèque du documentaire, Paríž (FRANCÚZSKO)
12. september – 20. december
Majstrovstvá sveta (r. Milan Černák, 1970) – Plus vite, plus haut, plus fort
www.cinematheque-documentaire.org


Almaty Film Festival, Almati (KAZACHSTAN)
14. – 20. september
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.almatyfilmfestival.com


42. Medzinárodný festival krátkych filmov Drama (GRÉCKO)
15. – 21. september
Crossing (r. Agáta Bolaňosová) – súťažný program
www.dramafilmfestival.gr


14. Medzinárodný arthousový filmový festival Batumi (GRUZÍNSKO)
15. – 22. september
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.biaff.org


Filmklub, Slovenský inštitút, Budapešť (MAĎARSKO)
17. september
Trhlina (r. Peter Bebjak)
www.mzv.sk


12. Medzinárodný festival animovaných filmov Animasyros, Syros (GRÉCKO)
18. – 22. september
Drobci: Raketa (r. Vanda Raýmanová) v súťaži televíznych seriálov, Journey (r. Marek Jasaň) v medzinárodnej študentskej súťaži, Poetika Anima (r. Kristína Saganová) v medzinárodnej nesúťažnej panoráme
www.animasyros.gr


7. Austrálsky festival českých a slovenských filmov CaSFFA, Melbourne, Canberra (AUSTRÁLIA)
19. – 22. september, 4. – 6. október
BATAstories(r. Peter Kerekes), Vianočné želanie (r. Peter Bebjak), Dôverný nepriateľ (r. Karel Janák), Jan Palach (r. Robert Sedláček), Journey (r. Marek Jasaň), Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla (r. Katarína Kerekesová, Ivana Šebestová), Po sezóne (r. Andrea Kalinová), Na streche (r. Jiří Mádl), Teroristka (r. Radek Bajgar)
www.casffa.com.au


16. Festival krátkych filmov In the Palace, Varna (BULHARSKO)
19. – 26. september
Poetika Anima (r. Kristína Saganová) v súťaži študentských filmov 
www.inthepalace.com


32. Medzinárodný filmový festival Helsinki (FÍNSKO)
19. – 29. september
Cut to the Chase – L&A Shorts: Kid (r. Gregor Valentovič), Pura Vida (r. Martin Gonda), Poetika Anima (r. Kristína Saganová)
www.hiff.fi


17. Medzinárodný filmový festival Tirana (ALBÁNSKO)
23. – 29. september
Výlet (r. Daniel Rihák) v súťaži študentských filmov
www.tiranafilmfest.com


Warsaw Kids Film Forum, Varšava (POĽSKO)
25. – 27. september
Leto s Bernardom (r. Martina Saková) v programe Works in Progress
www.warsawkidsff.pl


3. Medzinárodný festival filmov východnej Európy BEAST, Porto (PORTUGALSKO)
28. september – 6. október
Domestik (r. Adam Sedlák) a Out (r. György Kristóf) v sekcii New Talent, Šarkan (r. Martin Smatana) v sekcii Beast Kids, Untravel (r. Ana Nedeljković, Nikola Majdak jr.) v sekcii Animation Shorts, Betónová doba (r. Lucia Kašová) v súťaži krátkych filmov EastWave
www.beastfilm.pt


Medzinárodný festival filmov pre deti a mládež Zero Plus, Ťumeň (RUSKO)
30. september – 6. október
Drobci: Raketa (r. Vanda Raýmanová)
www.zeroplusff.ru

FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU - OKTÓBER 2019

Hory a mesto – Jesenné turné 2019
6. september – 23. november
(KEŽMAROK, DETVA, DOLNÝ KUBÍN, PREŠOV, MARTIN, ŽILINA, BANSKÁ BYSTRICA, STARÁ ĽUBOVŇA, LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, MYJAVA, TRSTENÁ)
Putovná prehliadka ponúkne výber filmov z tohtoročného festivalu Hory a mesto, ktorý sa uskutočnil 27. až 31. marca v Bratislave.
www.horyamesto.sk


25. Projekt 100 – 2019
18. september – koniec októbra
(kiná na Slovensku)
Viac vo zvláštnom vydaní Film.sk.
www.asfk.sk


Filmový kabinet 4 – I. semester: Od zrodu po Kristove roky
23. september 2019 – 3. február 2020        18.00/20.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Filmový kabinet pokračuje štvrtým ročníkom. Prvý semester je zameraný na projekcie vybraných diel ranej kinematografie, ktoré budú spojené s odborným lektorským úvodom a výkladom filmu. Prvá lekcia sa uskutočnila už v septembri, venovala sa téme Vznik filmu a premietol sa titul Lumière (r. Thierry Frémaux, 2017). Od októbra až do konca semestra je naplánovaných ešte deväť stretnutí, ktoré prinesú ďalšie tematické okruhy: v októbri to budú Priekopníci filmovej techniky a rozprávania (7. 10., projekcia súboru snímok z rokov 1895 až 1906) a David Wark Griffith (21. 10., projekcia filmu Intolerancia z roku 1916), neskôr sa dostanú na rad témy Filmová groteska, Nemecký expresionizmus, Filmové avantgardy, Francúzska avantgarda, Sovietska montážna škola, Sergej Michajlovič Ejzenštejn, Vrcholy nemého filmu. Okrem spomenutých snímok sa uvedú tituly Frigo na mašine (r. Buster Keaton, Clyde Bruckman, 1926), Kabinet doktora Caligariho (r. Robert Wiene, 1920), Berlín, symfónia veľkomesta (r. Walter Ruttmann, 1927), Neľudská (r. Marcel L’Herbier, 1924), Neobyčajné dobrodružstvá Mr. Westa v krajine boľševikov (r. Lev Kulešov, 1924), Ejzenštejn v Guanajuate (r. Peter Greenaway, 2015), Mexický materiál Sergeja Michajloviča Ejzenštejna (r. S. M. Ejzenštejn, 1931), Deň mŕtvych (r. S. M. Ejzenštejn, 1931 – 1934) a Utrpenie Panny Orleánskej (r. Carl Theodor Dreyer, 1928). Filmový kabinet organizuje Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov (ASFK). Dramaturgmi a zároveň lektormi podujatia sú filmový teoretik Michal Michalovič a filozof a estetik Juraj Oniščenko.
www.kino-lumiere.sk


35. Medzinárodný filmový festival Agrofilm
30. september – 5. október
(NITRA, BRATISLAVA, ZVOLEN, MARTIN, BREZNO, KOŠICE)
Medzinárodný festival filmov s témou poľnohospodárstva, vedy a výskumu v tejto oblasti prinesie aj filmy o potravinách, živote na vidieku a trvalo udržateľnom rozvoji. Projekcie doplnia prednášky, diskusie, vernisáže aj ochutnávky potravín a nápojov.
www.agrofilm.sk


Herz/Švankmajer: Umelecké dvojičky
1., 3., 8., 10. október      18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Aj v októbri bude pokračovať cyklus Filmotéky Kina Lumière venovaný paralelám tvorby Juraja Herza a Jana Švankmajera. Filmy Straka v hrsti (J. Herz) a Lekce Faust (J. Švankmajer) čerpajú (okrem iného) z rôznych zdrojov divadelnej tradície. Snímky Upír z Feratu (J. Herz) a Hmyz (J. Švankmajer) sa zase dotýkajú aj reálnych nedostatkov spoločnosti a človeka.
www.kino-lumiere.sk


Senior kino
1., 4., 8., 15., 22., 25., 29. október     10.00/16.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových projekcií za zvýhodnené vstupné (2 eurá) pre návštevníkov nad 59 rokov. Platí to aj pre divákov, ktorí prídu do kina ako sprievod svojho rodiča/starého rodiča. Premieta sa dva razy do týždňa (v utorok a v piatok). Ostatní diváci môžu takéto projekcie využiť za štandardné vstupné. V septembri sú naplánované projekcie filmov Florencino kníhkupectvo (r. Isabel Coixet), Nech je svetlo (r. Marko Škop), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul), Skutok sa stal (r. Barbora Berezňaková).
www.kino-lumiere.sk


Music & Film
2., 6. október       20.00/17.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Snímka Roger Waters Us + Them zachytáva tri koncerty európskej časti Watersovho turné a zaznejú v nej skladby z najúspešnejších albumov Pink Floyd vrátane The Dark Side of the Moon, The Wall, Animals a Wish You Were Here, ale aj piesne z Watersovej poslednej sólovej platne Is This the Life We Really Want?. Vizuálne i zvukovo zaujímavý film, ktorý režíroval Sean Evans v spolupráci so samotným Watersom, ponúkne aj hudobníkovo posolstvo o potrebe spolupatričnosti, slobody a lásky. Film sa bude premietať v rovnakých dňoch vo viac než 3 000 kinách na celom svete. Na Slovensku ho uvedie Kino Lumière v Bratislave aj kino Úsmev v Košiciach.
www.kino-lumiere.sk


Baby kino
2., 9., 16., 23., 30. október       10.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových predstavení pre rodičov s malými deťmi, na ktoré sa dá ísť aj s kočíkom a bez obáv, že by sa niekto sťažoval na plač. Premietania majú výrazne zníženú hlasitosť a v kinosále zostane aj počas projekcií mierne svetlo. Cyklus je určený pre rodičov, nejde o detské filmy.
www.kino-lumiere.sk


Hommage: Marian Puobiš
2., 26. október      18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie nedávno zosnulého scenáristu a dramaturga Mariana Puobiša (29. 7. 1947 – 8. 8. 2019) projekciami filmov Miloslava Luthera Chodník cez DunajAnjel milosrdenstva, na ktorých Puobiš scenáristicky spolupracoval.
www.kino-lumiere.sk


Alien Night: 40 rokov teroru
3. október   18.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Kino Úsmev uvedie hororovú sci-fi klasiku Votrelec Ridleyho Scotta z roku 1979 pri príležitosti výročia jeho prvého uvedenia pred štyridsiatimi rokmi. Premietať sa bude aj film o filme Pamäť – zrod Votrelca (r. Alexander O. Philippe), ktorý obsahuje doteraz nepublikované zábery z rodinného archívu scenáristu Dana O’Bannona a výtvarníka H. R. Gigera.
www.kinousmev.sk


Hudobné kino
4. októbra   19.00
(BRATISLAVA – DOM KULTÚRY LÚKY)
Dokumentárny film Rudolfa Chudobu Divná slečinka zachytáva českú speváčku, huslistku a herečku Ivu Bittovú.
www.kzp.sk


Štátna Filharmónia Košice & Andalúzsky pes
4., 5. október       19.00/18.30/19.30/20.30
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Uvedenie nemého filmu Andalúzsky pes (r. Luis Buñuel) s hudobným sprievodom Štátnej filharmónie Košice, ktorá zahrá skladby Smrť z lásky z opery Tristan a Izolda Richarda Wagnera a Vôl na streche Dariusa Milhauda. Filharmóniu bude dirigovať Zbyněk Müller. Projekcia je súčasťou podujatia Biela noc a vstup bude možný len s permanentkou BN PASS.
www.kinousmev.sk


Vpád do intimity
4., 5., 6., 9. október       18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Tento cyklus Filmotéky Kina Lumière ponúkne v októbri štyri filmy. V snímkach Ucho (r. Karel Kachyňa) a Rozhovor (r. Francis Ford Coppola) je ústredným motívom odpočúvanie, obe sa dotýkajú témy bytostného zásahu do intimity a súkromia postáv. Podobné motívy nachádzame aj vo filmoch Okno do dvora Alfreda Hitchcocka a Krátky film o láske Krzysztofa Kieślowského, v ktorých však nejde o odpočúvanie, ale o sledovanie.
www.kino-lumiere.sk


Inkluzívne kino
5. október   15.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V spolupráci s občianskym združením RATA, ktoré sa venuje deťom s poruchou autistického spektra a ADHD, ponúka kino senzoricky prispôsobené projekcie pre detských divákov so špecifikami zmyslového vnímania a správania. Tentoraz sa premietne animovaný film Veľký zlý lišiak a iné príhody (r. Patrick Imbert, Benjamin Renner).
www.kino-lumiere.sk


Očami filmových spravodajcov
7. október   18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Filmotéky Kina Lumière bude mať tento mesiac podnázov Tanečnice z Lúčnice. Filmoví spravodajcovia permanentne sledovali umelecký súbor Lúčnica a zanechali vzácne svedectvo o jej vývoji. Uvedie sa Týždeň vo filme č. 51/1951, 21/1954, 48/1956, 20/1958, 43/1981 a Kinožurnál č. 27/1988. Výber zostavil a lektorský úvod zabezpečí publicista a režisér Rudolf Urc.
www.kino-lumiere.sk


Uvedenie knihy Dušana Hanáka
7. október   20.30
(BRATISLAVA – CAFÉ BERLINKA)
Krst a uvedenie knihy fotografií Dušana Hanáka s názvom Hľadanie človeka v globalizovanom svete. V rozsiahlom cykle 152 farebných a čiernobielych dokumentárnych fotografií z rokov 2006 až 2017 prináša filmový režisér svedectvo o ľuďoch žijúcich na okraji spoločnosti. V publikácii sa nachádzajú snímky z Angoly, Ruska, Indie, Nepálu, ale aj zo Slovenska, Česka, Poľska, Bulharska, Francúzska, Nemecka a Talianska. Krstným otcom publikácie bude fotograf Alan Hyža.


10. Pocity Film 2019
7. – 13. október
(PREŠOV – KINO SCALA, CINEMAX, STROMORADIE)
Prešovský filmový festival Pocity už po desiaty raz ponúkne návštevníkom snímky zo svetových festivalov, ale aj výber z domácej tvorby. Nebudú chýbať ani špeciálne tematické projekcie a sprievodné podujatia. Sekcia Pocity susedov: Židia uvedie digitálne zreštaurovanú kópiu filmu Spalovač mrtvol kežmarského rodáka Juraja Herza a okrem toho sa v nej premietnu tituly Tel Aviv v plameňoch (r. Sameh Zoabi), ktorý sa pozerá na izraelsko-palestínsky konflikt s humorom a nadhľadom, a Fragmenty z malomesta (r. Peter Mikulík), kde sa židovský vysťahovalec, novinár Blumenfeld v podaní Juraja Kukuru vracia do Prešova. Na festivale sa predstavia aj miestni rodáci – rodina Staviarskych, ktorí uvedú svoj film Loli paradička spolu s účinkujúcimi Michalom Soltészom, Kamilou Mitrášovou a v sprievode ľudovej hudby Štefana Cínu. Na festivale sa zúčastní aj ďalší prešovský rodák Marko Škop a predstaví svoju novinku Nech je svetlo. Okrem toho festival privíta aj poľskú režisérku a scenáristku Kingu Dębskú, ktorá v Prešove uvedie svoje filmy Moje dcéry kravy, Zábava, zábava a Plán B. Tento ročník bude výnimočný aj vďaka súťaži slovenských a českých krátkych filmov. Krátkometrážnej tvorbe sa bude venovať i sekcia Pocity v kraťasoch: Ozveny Art Film Festu Košice. V kine Scala bude počas festivalu umiestnená videoinštalácia Iných vízií SK a interaktívna prezentácia Sound Matters pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o zvuk vo filme.
www.pocityfilm.sk


Krst CD (k neexistujúcemu filmu) Cirkus Metropol
9. október   19.00
(BRATISLAVA – SLOVENSKÝ ROZHLAS)
Občas sa stáva, že hudba k filmu je hotová skôr ako samotný film, čo je aj prípad debutu režiséra Petra Komára Cirkus Metropol. Producentmi snímky sú Maroš Hečko a Peter Veverka. Hudbu do filmu vytvorili Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek, ktorí spoločne s Pavlom Berezom, Jurajom Griglákom, Marcelom Buntajom a Kristínou Mihaľovou vystúpia v koncertnom programe pri príležitosti uvedenia hudobného CD k natáčanému filmu.


Metallica & San Francisco Symphony: S&M 2
9. október   20.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Koncertný film Wayna Ishama Metallica & San Francisco Symphony: S&M 2 zachytáva vystúpenie slávnej metalovej skupiny s orchestrom zo septembra tohto roku.
www.kinousmev.sk


27. Medzinárodný festival horských filmov Poprad
9. – 13. október
(POPRAD, KEŽMAROK, SPIŠSKÁ NOVÁ VES)
Festival aj tento rok ponúkne súťaž filmov orientovaných na horské prostredie, ale aj na tradičnú kultúru rôznych národov. Zo 110 prihlásených filmov organizátori vybrali do festivalovej súťaže 46, medzi nimi aj sedem slovenských. Okrem novinky Pavla Barabáša Svetozár Stračina to budú tituly V objatí obra (r. Jaroslav Matoušek), Zo života horského meteorológa (r. Milan Ohurniak), Otužilci tatranských plies (r. Pavol Kráľ), Volanie diaľok (r. Adam Lisý), Rila & Pirin (r. Jakub Piga) a Značkár Štefánik trail 140 (r. Viliam Bendík). O víťazovi rozhodne trojčlenná porota v zložení Piotr Pustelnik (prezident Poľského horolezeckého zväzu), Boris Hlaváček (český novinár a spisovateľ) a Anton Pacek (predseda Slovenského horolezeckého spolku JAMES). Festival ponúkne aj multimediálne besedy s osobnosťami spoločenského a športového života a fotografické výstavy.
www.mfhf.sk



20. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet
9. – 13. október
(BRATISLAVA)
14. október – leto 2020
(celé Slovensko)
Viac v rubrike Aktuálne.
www.jedensvet.sk


14. VIDMO – Hory a mesto Dolný Kubín 2019
10. – 12. október
(DOLNÝ KUBÍN – MESTSKÉ KULTÚRNE STREDISKO)
Ide o prehliadku horských a adrenalínových filmov z medzinárodného festivalu Hory a mesto v Bratislave, ktorú organizuje občianske združenie Filmový klub 23 Dolný Kubín spolu s občianskym združením Hory a mesto. Tento rok ponúkne 29 filmov, výstavu horských fotografií, multimediálnu prezentáciu hlavného hosťa festivalu – českého lezca Mareka Holečka i projekcie pre školy.
www.vidmofest.sk


34. Medzinárodný festival potápačských filmov a fotografie
10. – 13. október
(PODBANSKÉ)
Okrem súťaže a prezentácie filmov a fotografií spod vodnej hladiny ponúka festival priestor potápačským klubom na prezentáciu ich činnosti a na stretnutia so zaujímavými hosťami.
www.mfpf.eu


Double Bill
11. október 18.20/19.50
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Filmotéky Kina Lumière bude mať tento mesiac podtitul Malý národ vs. Svet. Uvedie filmy Myš, ktorá revala (r. Jack Arnold) a Kačacia polievka (r Leo McCarey).
www.kino-lumiere.sk


Moody uvádza: Večer párty kultúry
11. október 21.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
V rámci programu sa budú premietať filmy s tematikou elektronickej hudby.
www.kinousmev.sk


Exhibition on Screen
12. október 18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)

Film Michelangelo: Láska a smrť (r. David Bickerstaff) hľadá odpoveď na otázku, kto bol v skutočnosti tento velikán dejín umenia.
www.nostalgia.sk


Projekcia filmov Muž, ktorý luže a Eden a potom...
12., 13. október    18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Muž, ktorý luže a Eden a potom...: Za hudobný film (prednáška profesora Françoisa Josta)
15. október 14.45
(BRATISLAVA – FTF VŠMU)
Vo Filmotéke Kina Lumière sa uskutočnia projekcie dvoch filmov Alaina Robba-Grilleta, ktoré nakrútil v československo-francúzskej koprodukcii – 12. 10. to bude Muž, ktorý luže (1968) a 13. 10. Eden a potom... (1970). Do Bratislavy navyše zavíta vzácny hosť z Francúzska, profesor François Jost, ktorý bude mať 15. 10. na pôde Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave prednášku s názvom Muž, ktorý luže a Eden a potom...: Za hudobný film. „Kritici sa často venovali dekonštrukcii rozprávania vo filmoch Alaina Robba-Grilleta. Aj keď táto myšlienka nie je nesprávna, nevystihuje dostatočne diela ako Muž, ktorý lužeEden a potom... Tieto dva filmy sú postavené na inej logike: nielen naratívnej, ale predovšetkým hudobnej. Muž, ktorý luže sa javí ako film-opera a je inšpirovaný estetikou, ktorá nadväzuje na skladateľov ako Richard Wagner alebo Alban Berg, Eden a potom... zase vyzerá ako seriálne dielo. V prednáške sa pokúsim ukázať logiku každého z nich,“ ozrejmuje François Jost. Po prednáške bude nasledovať diskusia so študentmi a účastníkmi prednášky a takisto prezentácia slovenského prekladu Jostovej knihy Kult banality. Od Duchampa k reality šou (preložila Mária Ferenčuhová, vydáva Asociácia slovenských filmových klubov a Slovenský filmový ústav v knižnej edícii časopisu Kino-Ikon Cinestézia).
www.kino-lumiere.sk
www.ftf.vsmu.sk

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ - OKTÓBER 2019

Česko-slovenský filmový festival, Melbourne, Canberra (AUSTRÁLIA)
19. – 22. september
4. – 6. október

Na streche (r. Jiří Mádl), Jan Palach (r. Robert Sedláček), Dôverný nepriateľ (r. Karel Janák), Vianočné prianie (r. Peter Bebjak), Teroristka (r. Radek Bajgar), BATAstories (r. Peter Kerekes), Po sezóne (r. Andrea Kalinová), Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla (r. Ivana Šebestová, Katarína Kerekesová), Journey (r. Marek Jasaň)
www.casffa.com.au


Medzinárodný filmový festival Bergen (NÓRSKO)
25. september – 3. október

Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.biff.no


Múzeum okupácie a slobody VABAMU, Tallinn (ESTÓNSKO)
1. október
Papierové hlavy (r. Dušan Hanák)
www.vabamu.ee


24. Medzinárodný filmový festival Pusan (JUŽNÁ KÓREA)
3. – 12. október

Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.biff.kr


14. Medzinárodný festival animovaných filmov Animest, Bukurešť
(RUMUNSKO)
4. – 13. október

Ja sa nehrám (r. Matej Babic)
www.animest.ro


46. Filmový festival Gent (BELGICKO)
8. – 18. október

Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.filmfestival.be


60. Medzinárodný festival krátkych filmov Brno 16, Brno (ČESKO)
9. – 12. október

Iba plasty a diamanty sú večné (r. Štefánia Lovasová), Betónová doba (r. Lucia Kašová)
www.brno16.cz


Medzinárodný filmový festival TOUR Film Fest, Rím (TALIANSKO)
9. – 13. október

SelFish (r. Lukáš Figeľ), „M“ (r. Gabriela Gažová), Výlet (r. Daniel Rihák), Idiot (r. Martina Buchelová), Terapia cestou (r. Michal Baránek), Mama. Gabriela. Televízia. (r. Lucia Kašová)
www.internationaltourfilmfest.it


Festival du nouveau cinéma, Montreal (KANADA)
9. – 20. október

SH_T HAPPENS (r. Dávid Štumpf, Michaela Mihályi)
www.nouveaucinema.ca


Filmový festival o ľudských právach Inconvenient Films (LITVA)
10. október – 17. november

Dobrá smrť (r. Tomáš Krupa)
www.nepatoguskinas.lt


14. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov DocsMX, Mexiko
(MEXIKO)

10. – 19. október

Dobrá smrť (r. Tomáš Krupa)
www.docsmx.org


28. Filmový festival FCM-PNR v Madride (ŠPANIELSKO)
10. – 20. október

Ja sa nehrám (r. Matej Babic)
www.festivalcinemadrid.es


35. Medzinárodný filmový festival Varšava (POĽSKO)
11. – 20. október

Osamelí bežci: Ideme ďalej! (r. Martin Repka), Skutok sa stal (r. Barbora Berezňáková)
www.wff.pl


10. Medzinárodný festival animovaných filmov Animage, Pernambuco
(BRAZÍLIA)

11. – 20. október

Poetika Anima (r. Kriss Sagan)
www.animagefestival.com


Filmový festival Lumière 2019, Lyon (FRANCÚZSKO)
12. – 20. október

Ľalie poľné (r. Elo Havetta, 1972)
www.festival-lumiere.org


35. Medzinárodný filmový festival Haifa (IZRAEL)
12. – 21. október

Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.haifaff.co.il


Humour, Cartoons, Caricature and Satire in Central Europe, Minsk
(BIELORUSKO)

14. – 17. október

Zem (r. Viktor Kubal), Kino (r. Viktor Kubal)