Rada Slovenského filmového ústavu pracuje od 11. 7. v novom zložení. Tvorí ju päť členov – Marta Franková, Oľga Davalová, Marek Leščák, Peter Maráky a Martin Šulík. Funkčné obdobie členov rady je štvorročné.

Slovenský filmový ústav a mesačník Film.sk pripravili v spolupráci s časopisom .týždeň diskusiu Slovenský film – čo vlastne znamená kvalita v kinematografii?, ktorá sa uskutočnila 13. 7. na festivale Pohoda v Trenčíne. Zúčastnili sa na nej režisér Martin Šulík, riaditeľ Audiovizuálneho fondu Martin Šmatlák a režisér a producent Ivan Ostrochovský. Moderátorom diskusie bol Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra SFÚ.

Animovaná snímka Šarkan v réžii Martina Smatanu získala cenu za najlepší krátky film pre deti na festivale Anima Mundi v São Paule (17. – 28. 7.) v Brazílii. Šarkana zároveň vybrali spomedzi 1 615 filmov na užší zoznam 81 kandidátov na študentského Oscara. Do zoznamu desiatich finalistov sa film napokon nedostal.

Experimentálna esej FREM režisérky Viery Čákanyovej získala 18. 8. na Industry Days počas Filmového festivalu Sarajevo ocenenie Docu Talent Award 2019 spolu s maďarsko-nemecko-chorvátskym filmom Kix. Na podujatí sa prezentovalo desať vybraných dokumentárnych projektov zo strednej a z východnej Európy. Slovenským producentom snímky FREM je Ivan Ostrochovský.

František Beleš získal za stvárnenie Adama v novinke Marka Škopa Nech je svetlo Cenu mladej poroty za najlepší herecký výkon na Dunav Film Feste (19. – 25. 8.) v Smedereve v Srbsku.

Kino Lumière si cyklom Odboj a film (19. – 30. 8.) pripomenulo 75. výročie Slovenského národného povstania. Uviedlo desať dlhometrážnych filmov a jedno pásmo dokumentov. Zo slovenských filmov sa premietli Zvony pre bosých (r. S. Barabáš, 1965), Zbehovia a pútnici (r. J. Jakubisko, 1968), Keby som mal pušku (r. Š. Uher, 1971) a československo-francúzsky titul Muž, ktorý luže (r. A. Robbe-Grillet, 1968). Z domácej produkcie bolo aj pásmo krátko- a stredometrážnych dokumentárnych filmov z rokov 1945 až 1985. 

Vo veku 89 rokov zomrel 21. 8. Pavel Forisch, ktorý pôsobil ako vedúci produkcie a výroby. Začínal ako asistent kamery v Spravodajskom filme. Nejaký čas pôsobil ako asistent produkcie a neskôr sa stal vedúcim výroby a produkčným. Podieľal sa na vytváraní zázemia pre animovanú tvorbu na Slovensku a zároveň spolupracoval na mnohých projektoch v oblasti dokumentárneho filmu.

Na Medzinárodnom horolezeckom filmovom festivale v Tepliciach nad Metují v Česku, ktorý sa uskutočnil 22. až 25. 8., získal cenu za najlepší dokument Tieň jaguára v réžii Pavla Barabáša, Vrcholová príťažlivosť Rastislava Hatiara dostala cenu za najlepší horolezecký film aPavúk – horolezec storočia Ľubomíra Slivku si odniesol Cenu mesta.

jj