V septembri vám už tradične ponúkame dva časopisy. Okrem štandardného vydania je to aj špeciálne číslo venované prehliadke Projekt 100, ktorá sa začína tento mesiac. V programe má aj tri slovenské filmy, a nie hocijaké – Out režiséra Györgya Kristófa súťažil v máji v Cannes v sekcii Un certain regard, minoritná koprodukcia Křižáček (r. V. Kadrnka) zase nedávno zvíťazila v Karlových Varoch. O oboch tituloch sa dočítate v rubrike Novinky, no špeciálne Film.sk k Projektu 100 už ponúka aj ich analýzu. A je fajn, že pred filmom Out sa bude v rámci prehliadky premietať krátka animovaná novinka Ivany Šebestovej Žltá.

Keď už je reč o festivaloch, do kín v septembri vstupuje aj film Juraja Lehotského Nina, ktorý takisto uviedol tohtoročný festival vo Varoch a aktuálne sa chystá na MFF Toronto, kde za Slovensko vybrali aj študentský titul Magic Moments v réžii Martiny Buchelovej. No a nadôvažok prináša štandardné vydanie Film.sk recenziu slovenského filmu Čiara, ktorý vo Varoch získal Cenu za réžiu pre Petra Bebjaka.

To je slušný zoznam festivalových úspechov slovenských filmov. Čiara má však aj veľmi dobrú návštevnosť. A celkovo sa už návštevnosť slovenských snímok prehupla tento rok cez hranicu milión divákov. Uvidíme, ako do produktivity domáceho prostredia zasiahnu úpravy v programe Audiovizuálneho fondu Podpora audiovizuálneho priemyslu, o ktorých informujeme v rubrike Téma, a aký budú mať dosah na zvyšovanie diváckeho potenciálu nakrútených filmov.

Pred rokom by si azda len málokto trúfol povedať, že návštevnosť slovenských filmov dosiahne také vysoké čísla. Rovnako je ťažké odhadovať, čo bude zase o rok, no vzhľadom na aktuálny kontext to bude isto zaujímavé sledovať.

Daniel Bernát