► Pred projekciou Čiary (r. P. Bebjak) dňa 10. 8. oslávilo Kino Lumière v Bratislave s divákmi miliónovú návštevnosť slovenských filmov v tunajších kinách. Samotné kino však prekonalo rekord vo svojej návštevnosti, keď za prvý polrok 2017 prilákalo takmer 55 000 divákov, čo je najviac za šesť rokov od jeho znovuotvorenia. Najnavštevovanejším filmom v programe Lumièra sa stal Jarmuschov Paterson, no v prvej desiatke divácky najúspešnejších snímok kina za prvý polrok 2017 sa umiestnili aj štyri slovenské a koprodukčné tituly: Masaryk (r. J. Ševčík), ktorý skončil na druhom mieste, Piata loď (r. I. Grófová), Baba z ľadu (r. B. Sláma) a Únos (r. M. Čengel Solčanská).

► Na základe uznesenia zo zasadnutia rady Audiovizuálneho fondu (25. 7.) vyhlásil fond výzvu č. 7/2017, v ktorej môžu žiadatelia predkladať projekty od 7. 8. do 11. 9. Osobitnou prioritou vo výzve sú nízkorozpočtové dlhometrážne hrané kinematografické diela začínajúcich tvorcov a/alebo producentov s dôrazom na ich prvé alebo druhé filmy. Fond sa tak vracia k svojej iniciatíve Minimal spred piatich rokov. Na túto prioritu je v rámci výzvy 7/2017 vyčlenených predbežne 300 000 eur.

► Vo veku 77 rokov zomrel 5. 8. v Prahe popredný slovenský kameraman Otto Geyer. Ako asistent a druhý kameraman spolupracoval na filmoch Stanislava Barabáša, Martina Hollého, Juraja Jakubiska a Ela Havettu. Od roku 1977 pôsobil nepretržite na kameramanskom poste animovaných filmov v réžii Viktora Kubala, Ivana Popoviča, Vladimíra Pikalíka, Heleny Slavíkovej, Františka Jurišiča a ďalších. Spolupracoval aj s televíznymi štúdiami.

► Film Sloboda pod nákladom (r. P. Barabáš) získal ocenenie Diable d‘Or v kategórii World Culture na medzinárodnom filmovom festivale FIFAD, ktorý sa konal v Les Diablerets vo Švajčiarsku od 5. do 12. 8.

zs, dan, R. Urc