► Na 45. ročníku festivalu Lubušské filmové leto, ktorý sa konal od 26. 6. do 3. 7. v Lagówe v Poľsku, získala dráma Ja, Olga Hepnarová (r. T. Weinreb, P. Kazda) cenu Zlaté hrozno v súťaži hraných filmov. Filmu Čistič (r. P. Bebjak) udelili Cenu Juliusza Burského a v súťaži dokumentárnych filmov získal cenu Zlaté hrozno Jaro Vojtek so snímkou Tak ďaleko, tak blízko.

► Dňa 3. 7. zomrel vo veku nedožitých 65 rokov dlhoročný dramaturg a redaktor Slovenskej televízie a filmový publicista Ladislav Bariak.

► Od 13. do 16. 7. sa vo Vitebsku v Bielorusku konali Dni slovenského filmu, ktoré boli paralelnou akciou k podujatiu Dni SR vo Vitebsku pri príležitosti slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Na podujatí sa premietli filmy Slnko v sieti (r. Š. Uher), Boxer a smrť (r. P. Solan), Vtáčkovia, siroty a blázni (r. J. Jakubisko), Ja milujem, ty miluješ (r. D. Hanák) a Chodník cez Dunaj (r. M. Luther).

► V dňoch 2., 9., 16., 23. a 30. 8. sa v Nemeckom filmovom múzeu vo Frankfurte nad Mohanom uskutočnila prehliadka slovenských filmov, na ktorej boli uvedené tituly Slnko v sieti (r. Š. Uher), Boxer a smrť (r. P. Solan), Vtáčkovia, siroty a blázni (r. J. Jakubisko), Organ (r. Š. Uher) a Drak sa vracia (r. E. Grečner).

► Vo veku 85 rokov zomrel 2. 8. popredný televízny režisér Franek Chmiel. Absolvent réžie na DAMU v Prahe začínal v Těšínskom divadle a od roku 1961 pôsobil v televízii – najprv v Ostrave, neskôr v Bratislave. Nakrútil desiatky inscenácií a takmer dvadsať televíznych filmov. V jeho réžii vznikli napríklad tituly Candida (1969), Útek zo zlatej krajiny (1977, seriál), Chlap prezývaný Brumteles (1983), Neodchádzaj nocou letnou (1984), Tiene v raji (1986), Vianoce Adama Boronču (1988), Zuzanka Hraškovie (1991) či Psí život (1994).

► Film Jana Hřebejka Učiteľka získal cenu divákov na letnom filmovom a hudobnom festivale Slavonice Fest, ktorý sa konal od 3. do 7. 8. v Česku.

► V auguste zverejnila Európska filmová akadémia (EFA) zoznam 50 hraných snímok, ktoré postúpili do užšieho výberu kandidátov na Európske filmové ceny. Na zoznam sa dostal aj česko-poľsko-slovensko-francúzsky film Ja, Olga Hepnarová (r. P. Kazda, T. Weinreb) a okrem neho i český titul Petra Zelenku Stratení v Mníchove. Snímku Eva Nová (r. M. Škop), ktorú navrhla Slovenská filmová a televízna akadémia ako národnú nomináciu na Európske filmové ceny, EFA do užšieho výberu nezaradila. Platí to aj o dokumentárnom filme Ladislava Kaboša Farby piesku, ktorý EFA nevybrala na zoznam 15 kandidátov na cenu za najlepší dokument.

zs, dan