Slnko v sieti zvíťazilo na Il Cinema Ritrovato!

Blu-ray vydanie prelomového slovenského filmu Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, ktorý vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ) v minulom roku, získalo na DVD Awards prestížneho európskeho festivalu klasického filmu Il Cinema Ritrovato v Bologni cenu v kategórii Najlepšie samostatné vydanie filmu (Best single film release). V poradí už 37. ročník festivalu sa konal od 24. júna do 2. júla. Do súťaže sa prihlásilo viac ako sto blu-ray a DVD vydaní zameraných na klasickú kinematografiu z celého sveta. Víťazov vyberali z finálového výberu 33 nosičov. Už samotná účasť vo finále súťaže o cenu DVD Awards na festivale Il Cinema Ritrovato je pre filmový archív prestížnou udalosťou. V minulosti sa z dielne SFÚ dostali do finále blu-ray nosič s filmom Noční jazdci (1981) Martina Hollého, blu-ray nosič Elo Havetta Collection, 2DVD kolekcia Slovenský dokumentárny film 60, blu-ray kolekcia Best of Viktor Kubal a blu-ray nosič s filmom Prípad Barnabáš Kos (1964) Petra Solana, ktorý získal zvláštne uznanie člena poroty.

mak

Lumière v Novej Cvernovke aj s európskymi filmami za euro

Kino Lumière tento rok po prvýkrát spúšťa letné kino. Pod názvom Lumière pod Palmou prinesie od 29. júna do 31. augusta projekcie v Novej Cvernovke na Račianskej 78. „V Kine Lumière sme nad možnosťou letného outdoorového kina uvažovali už niekoľko rokov, ale až tento rok, keď nemáme náš premietací priestor, sme sa dostali k jeho realizácii, povedala Nataša Jurčová Findrová, koordinátorka premietaní Kina Lumière v Novej Cvernovke. Lumière tu bude premietať spravidla dvakrát do týždňa, v stredy a štvrtky. Okrem divácky obľúbených filmov z posledného obdobia uvedie aj niekoľko pásiem krátkych filmov. Po bloku toho najlepšieho z FAMUFESTU, ktorý bol prvou projekciou letného kina, predstaví Lumière pod Palmou aj diela študentov VŠMU a tiež krátke filmy z Filmového festivalu inakosti a Art Film Festu Košice. V programe je aj predpremiéra nového slovenského dokumentárneho filmu Územie fantázie Pauly Maľárovej, ktorý uvedie štáb filmu. A pod holé nebo sa premiérovo dostane aj divácky obľúbený letný projekt €urópske filmy za €uro, ktorý Kino Lumière realizuje s Asociáciou slovenských filmových klubov a potrvá do 31. augusta. Úspešné európske tituly z posledného obdobia v ňom ponúkne za zvýhodnené vstupné. €urópske filmy za €uro sa budú premietať aj v priestoroch Slovenskej národnej galérie (SNG), kde bude Lumière ponúkať filmový program až do znovuotvorenia kina na Špitálskej ulici.

mak

Leto s Viktorom Kubalom na DAFilms

Portál DAFilms.sk v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom pripravil v lete pre fanúšikov animácie kolekciu diel Viktora Kubala. Výber zostavila Lea Pagáčová a Kubalov spolupracovník Rudolf Urc k nemu nahral videoúvod. Kubalove celovečerné filmy Zbojník Jurko (1976) a Krvavá pani (1980) dopĺňa osem krátkych filmov z rôznych období jeho tvorby. V kolekcii, ktorá bude prístupná aj medzinárodnému publiku a pripomína storočnicu Viktora Kubala, sú snímky Studňa lásky (1944/59), Zem (1966), Šach (1973), Kino (1977), Selekcia (1982), Na pravé poludnie (1988), Meteorológ (1983) a Mikroskop (1981). Posledný menovaný film je v digitálnej podobe prístupný prvýkrát.

mak

Cinematik predstaví aj Jessicu Hausner a rakúsky film

Osemnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik bude v Piešťanoch od 12. do 17. septembra. „V programe 18. ročníka nájdete súťažné sekcie Meeting Point Europe a Cinematik.doc – mesiace pripravovaný výber toho naj z Európy a zo Slovenska. Nebudú chýbať ani exkluzívne predpremiéry nových a očakávaných slovenských titulov a desiatky diel z najväčších filmových festivalov. Cinematik prinesie v sekciách Cesty slávy a Výber umeleckého riaditeľa rozsiahly výber tých najlepších filmových diel aj z festivalu v Cannes,“ povedal za programový tím festivalu Peter Konečný. Ako prezradil, aktuálny ročník festivalu sa pozrie bližšie aj na súčasnú a oceňovanú rakúsku kinematografiu, súčasťou bude aj retrospektíva režisérky a scenáristky Jessicy Hausner. Jej najnovší film Club Zero mal premiéru na festivale v Cannes, kde sa uchádzal o Zlatú palmu. V pestrej filmografii má napríklad mysteriózny Hotel (2004), drámu Lurdy (2009) či sci-fi Malý Joe (2019). Ďalšie sekcie a program bude festival zverejňovať postupne.

mak

Najlepším filmom Art Film Festu je Dalva

Modrého anjela pre najlepší film si z 29. ročníka Art Film Festu v Košiciach (16. – 23. júna) si odniesla belgicko-francúzska snímka Dalva režisérky Emmanuelle Nicot za to, akooriginálnym a hlbokým spôsobom úspešne ukazuje nejednoznačnosť pocitov dievčaťa, ktorému sa v mysli mieša seriózne zneužívanie a láska zároveň”. Cenu za ženský herecký výkon získala Julia Savage za austrálsku snímku Blaze o vyrovnaní sa s traumatickým zážitkom. Za mužský herecký výkon ocenili Juraja Lerotića. Chorvátsky film Bezpečné miesto o samovražednom pokuse sám zrežíroval a napísal ho podľa vlastnej životnej skúsenosti. Valentina Maurel z Kostariky si odniesla cenu za réžiu debutu Mám elektrické sny o vzťahu otca a dcéry. Zvláštnu cenu poroty získal mysteriózny film Domingo a hmla Kostaričana Ariela Escalanteho. V súťaži krátkych filmov zvíťazila iránska snímka 48 hodín (r. Azadeh Moussavi), v ktorej má hlavný hrdina, väzeň Nader, iba presne vymedzený čas na to, aby mohol zaujať rolu otca svojej malej dcéry. Zvláštne uznanie si odniesli Chlieb náš každodenný slovenskej režisérky Alice Bednárikovej a Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. Divácku cenu získal írsky film Tiché dievčatko režiséra Colma Bairéada. Hercovu misiu udelili herečkám Zdene Studenkovej a Eve Holubovej, Zlatú kameru si osobne prevzal maďarský režisér Béla Tarr.

red

Tonka, Slávku a kúzelné svetlo ocenili v Annecy, zaujal aj divákov

Rozprávkový animovaný film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo režiséra Filipa Pošivača, ktorý vznikol v česko-slovensko-maďarskej koprodukcii a podieľala sa na ňom slovenská nutprodukcia a RTVS, získal na 43. ročníku najväčšieho festivalu animovaných filmov na svete v Annecy Cenu poroty v sekcii Contrechamp, kde súťažilo 12 celovečerných filmov. Sekcia Contrechamp patrí medzi najmladšie v rámci festivalu v Annecy a je určená pre celovečerné filmy, ktoré si zaslúžia špeciálnu medzinárodnú pozornosť. V sekcii sa premietal aj ďalší slovenský koprodukčný film Umelohmotné nebo. Festival sa konal od 11. do 17. júna a stretlo sa na ňom takmer 16 000 profesionálov z celého sveta. „Pred uvedením filmu som mal veľkú trému, avšak publikum v Annecy bolo veľmi prajné a priateľské. Diváci na film reagovali veľmi živo a v sále bolo zreteľné, ako príbeh na plátne prežívajú. Som vďačný za všetky pochvalné správy od divákov, ktoré mi po projekciách posielajú,“ hovorí režisér filmu Filip Pošivač. „Tonko, Slávka a kúzelné svetlo zaujal porotu svojím pôsobivým príbehom, dychberúcimi vizuálmi, ale aj nenahraditeľnou kvalitou tradičnej stop-motion animácie. Navyše postava filmového Tonka je historicky prvou svietiacou animovanou bábkou, ktorá bola na svete vyrobená,“ uviedla o filme venovanom inakosti, priateľstvu a fantázii Michaela Malíková z nutprodukcie.

red

Creative Europe Desk Slovensko informuje

Štrnásty ročník medzinárodného workshopu DOX IN VITRO sa uskutoční 10. a 11. septembra 2023 v Piešťanoch (hotel Park Avenue). Workshop DOX IN VITRO je určený mladým producentom, autorom a profesionálom, tvoriacim v sektore dokumentárneho filmu, a je ich prvým kontaktom so „skutočným“ svetom európskeho trhu dokumentárnych filmov. DOX IN VITRO prináša bohatý program pozostávajúci z prezentácií, konzultácií, prípadových štúdií, diskusií v pléne, osobných stretnutí a s modelovým pitching fórom na záver, na ktorom si účastníci môžu vyskúšať techniky verejnej prezentácie svojich projektov. DOX IN VITRO je ideálny priestor pre profesionálov, kde sa môžu podeliť so svojimi nápadmi, objavovať nové cesty a riešenia, stretávať sa a vzájomne sa inšpirovať. Mladým profesionálom zároveň poskytuje unikátnu príležitosť zúčastniť sa workshopu a priamo diskutovať s tými, ktorí predstavujú to najlepšie z dokumentárneho filmu dneška a zajtrajška. V posledných rokoch mali premiéru viaceré slovenské projekty, ktoré absolvovali DOX IN VITRO, za všetky aspoň tie najznámejšie : Dežo Hoffmann – fotograf Beatles (TRIGON PRODUCTION), Felvidék – Horná zem (Mandala Pictures), The Sailor (ToxPro), Žena novej doby (Reminiscencie) a Šťastný človek (AZYL Productions), ktorý bude mať premiéru v tomto roku. Zárukou vysokej úrovne workshopu sú tútori. Vedúci štúdií DOX IN VITRO Ove Rishøj Jensen (Dánsko) je skúsený dramaturg a producent dokumentárnych filmov s dlhoročnými skúsenosťami z práce pre rôzne európske organizácie a tréningové projekty (European Film Market, IDFA Forum, IDFA DocLab, Sunny Side of the Doc, MIPDOC, The Greek Documentary Lab, New Platforms – New Politics, alebo MFI Script 2 Films Workshops). Bol tiež producentom festivalového hitu Nelly a Nadine, ktorý získal na Berlinale 2022 hlavnú cenu v súťaži dokumentov. Peter Jaeger (Rakúsko) je skúsený dramaturg dokumentárnych filmov. Slovensko zastupuje Ondrej Starinský, šéfdramaturg dokumentu v RTVS. Súčasťou tímu bude tiež skúsená strihačka alebo strihač, aktuálne rokujeme o účasti s Joelle Alexis. V roku 2023 sme nadviazali partnerstvo s visegrádskou inciatívou EASTORIES, benefitom pre slovenských účastníkov DOX IN VITRO je možnosť zúčastniť sa aj na ďalších podujatiach v rámci tejto iniciatívy. Termíny: prihlasovanie projektov má uzávierku 16. augusta 2023, bez projektu 30. augusta 2023. Vzhľadom na to, že workshop bol podporený Audiovizuálnym fondom, slovenskí účastníci neplatia vstupný poplatok. Podrobné informácie a prihlasovacie formuláre nájdete na www.doxinvitro.eu.

vs

Ceny z Cannes pre Justine Triet aj Akiho Kaurismäkiho

Zlatú palmu zo 76. ročníka MFF v Cannes, ktorý sa tento rok konal od 16. do 27. mája, si odniesol francúzsky triler Anatómia pádu režisérky Justine Triet o spisovateľke, ktorú zatknú po smrti manžela za vraždu a ona sa snaží dokázať svoju nevinu. Veľkú cenu poroty udelila jury pod vedením Rubena Östlunda dobovej dráme Zóna záujmu Jonathana Glazera podľa predlohy Martina Amisa, v ktorej si veliteľ nemeckého koncentračného tábora v Auschwitzi so ženou budujú vysnívaný rodinný život v dome a záhrade vedľa tábora. Cenu poroty si odniesli Spadnuté listy Akiho Kaurismäkiho – príbeh lásky z okraja spoločnosti. Z ceny za réžiu sa tešil francúzsky režisér vietnamského pôvodu Tran Anh Hung vďaka filmu La Passion de Dodin Bouffant, historickému príbehu lásky kuchárky a gurmána z konca 19. storočia. Herecké ceny si tento rok z Cannes odniesli Merve Dizdar (Kuru otlar ustune, r. Nuri Bilge Ceylan) a Kōji Yakusho (Perfect Days, r. Wim Wenders). Za film Monštrum, prvý, ktorý režisér Hirokazu Kore-eda po takmer tridsiatich rokoch nenatočil podľa vlastného scenára, ocenili Yujiho Sakamota. Najlepším krátkym filmom je francúzsko-maďarská snímka 27 (r. Flóra Anna Buda) a v súťažnej sekcii Un certain regard zvíťazil debut britskej režisérky Molly Manning Walker How To Have Sex.

mak