Karlove Vary premietnu slovenské filmy v siedmich sekciách

Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch privíta na svojom 57. ročníku aj herečky Robin Wright a Aliciu Vikander, ktoré si prevezmú cenu prezidenta festivalu, rovnako ako ich česká kolegyňa Daniela Kolářová a herec Ewan McGregor. Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii udelia hercovi Russellovi Crowovi. Festival pre návštevníkov pripravil od 30. 6. do 8. 7. vyše 140 celovečerných filmov, medzi ktorými nechýbajú ani slovenské koprodukčné tituly.

V hlavnej súťaži karlovarského festivalu sa predstavia dva filmy, na ktorých sa podieľalo aj Slovensko. Citlivý človek Tomáša Kleina je voľnou adaptáciou rovnomennej literárnej predlohy Jáchyma Topola, ktorú programový riaditeľ festivalu Karel Och charakterizuje ako „úzkostnú i bujarú kinematografickú feériu o láske, strachu z osamotenia a pohľadoch synov uprených na otca“. Druhou česko-slovenskou svetovou premiérou v hlavnej súťaži bude Úsvit Matěja Chlupáčka, detektívka z 30. rokov minulého storočia, keď sa po vzore baťovského Zlína budoval Svit.

Súťaž Proxima mala premiéru na minuloročnom festivale a dáva priestor na objavenie nových mien v hranom či dokumentárnom filme. Slovensko zastupuje opäť česko-slovenské Brutální vedro Alberta Hospodářského. Podľa zostavovateľa sekcie Martina Horynu si kladie otázky: Kto v krajnej situácii zdivie a kto skrotne? A môže slnečná erupcia vyniesť na povrch aj súznenie?

Tri slovenské filmy ponúka sekcia Zvláštne uvedenie. Medzi nimi novinku dokumentaristu Roberta Kirchhoffa, ktorý po siedmich rokoch prichádza s novým celovečerným dokumentom Všetci ľudia budú bratia (2023) o Alexandrovi Dubčekovi. „Vyše 30 rokov uplynulo od smrti Alexandra Dubčeka. O jeho osobe vzniklo množstvo kníh, pamätí a monografií. Skoro všetky sú však nekritické či priamo adoračné. Aj tie knihy, ktoré sa pokúšajú odhaľovať ‚druhú tvár‘ Dubčeka v ľudskej a mravnej rozporuplnosti ukazujú len akýsi prvý plán. Jednou z ambícií nášho filmu je objaviť pravdu o Alexandrovi Dubčekovi a dobe, ktorú žil. Toto hľadanie je zložitejšie o to viac, že mnohí aktéri tejto doby už nie sú medzi živými,” povedal Kirchhoff, ktorý na filme pracoval takmer desať rokov. V rovnakej sekcii sa budú premietať Hadí plyn Davida Jařaba, ktorý je voľnou adaptáciou Srdca temnoty Josepha Conrada a Bod obnovy, debut Roberta Hloza odohrávajúci sa v roku 2041, keď ľudstvo dosiahlo nesmrteľnosť. 

Do dystopickej budúcnosti zoberie diváka aj animovaný príbeh lásky dvoch ľudí vo svete, v ktorom príroda celkom vymizla Umelohmotné nebo režisérskej dvojice Tibor Bánóczki a Sarolta Szabó, ktorý vznikol v maďarsko-slovenskej koprodukcii a uvedú ho v sekcii Horizonty. Nedávno sa premietal aj v Annecy, rovnako ako krátky animovaný česko-slovensko-francúzsky film Electra, pod ktorý sa podpísala režisérka Daria Kascheeva a vo Varoch sa bude premietať v sekcii Imagina.

V sekcii Prvé podanie/Future Frames uvedú absolventský film Moniky Mahútovej z FTF VŠMU Nablízku. Režisérka sa tak s formálne vynaliezavým príbehom matky a dcéry, ktoré sú nútené prehodnotiť svoj vzťah, dostala do výberu desiatky nastupujúcich európskych režisérok a režisérov.

Slovensko je zastúpené aj v sekcii Návraty k prameňom. Za prítomnosti režiséra Eduarda Grečnera sa tu bude premietať digitálne reštaurovaný Drak sa vracia (1967) a vo svetovej premiére diváci uvidia aj Grečnerov portrét Pravda je to najdôležitejšie, ktorý nakrútil Maroš Brázda.

Festivalová industry platforma Eastern Promises odprezentuje ako Works in progress napríklad ukrajinsko-nemecko-česko-slovenský hraný film Redakcia Romana Bondarčuka, dokument Ešte nie som kým chcem byť (CZ/SK/AT) Kláry Tasovskej, dokument Tá druhá (CZ/SK) Marie-Magdaleny Kochovej. V sekcii Works  in development je to Let z Kábulu Sahry Karimi a v rámci programu First Cut+ predstavia slovenskú minoritu v réžii Zdeňka Jiráského Už ťa nemám rád.

mak
foto: Film Expanded

4 živly oslávia štvrťstoročie s témou Svetlo

Letný filmový festival 4 živly sa bude tento rok konať už dvadstiaty piaty raz a opäť bude hostiť návštevníkov a návštevníčky v Banskej Štiavnici začiatkom augusta. Živly si získali popularitu vďaka svojmu unikátnemu miestu konania –  historickému banskému mestu a bohatej ponuke filmových projekcií a sprievodných podujatí. Organizátori sa rozhodli, že jubileum oslávia počas piatich dní od 9. do 13. augusta prostredníctvom témy Svetlo.

Ako každý rok, aj tentokrát organizátori festivalu 4 živly plánujú tému rozobrať dôkladne a z viacerých uhlov. Tematická koncepcia umožní festivalu ponúknuť rôznorodý program, ktorý sa bude zaoberať rôznymi aspektmi svetla. Nielenže sa diváci budú môcť tešiť na kvalitné filmové projekcie, ale taktiež sa budú môcť zúčastniť diskusií, prednášok a ďalších sprievodných podujatí, ktoré odkryjú rôzne perspektívy a významy svetla.

„Výber témy odráža aj našu chuť oslavovať, predstavujeme si, že svetlom, ktorému sme tento rok zasvätili program, žiaria sviečky na našej narodeninovej torte,“ hovorí Peter Gašparík, jeden z organizátorov a PR manažér podujatia. „Svetlo vnímame ako prejav pozitívna – tešíme sa zo slnečných dní, z osvietených myšlienok, upierame zraky aj nádeje k svetlej budúcnosti... Ale príliš veľa slnka prináša krajine zničujúce suchá, osvietené myšlienky príležitostne ústia v tmárske činy a budúcnosť je dnes hádam ešte neistejšia než kedykoľvek doteraz. Ani na takýto rozmer témy nechceme rezignovať.“

Filmy na 4 živloch naprieč krajinami pôvodu či obdobiami vzniku, rôznorodosťou žánrov či dĺžkami metráže prepája téma. Pre tohtoročný festival zostavujem výber krátkych filmov, ktoré tematizujú svetlo v kontexte jeho nedostatku. Zaujíma ma to, ako architektúra a urbanizmus obmedzujú prístup k dennému svetlu, alebo to, ako svetlo neónov či mobilných telefónov narúša prirodzenú tmu,“ hovorí jeden z dramaturgov filmového programu Tomáš Hudák.

Tento rok návštevníci a návštevníčky festivalu v programe môžu nájsť napríklad kultové filmy V žiare noci (r. Norman Jewison), Od súmraku do úsvitu (r. Robert Rodriguez) či Zbohom, Dragon Inn (r. Tsai Ming-liang) spolu s novšími snímkami, ktoré rezonovali na festivalových okruhoch či v distribúcii, ako sú napríklad Maják (r. Robert Eggers) alebo Diera (r. Michelangelo Frammartino). Slovenská kinematografia bude zastúpená blokom krátkometrážnych filmov z archívu Slovenského filmového ústavu, ktorý pre tento ročník festivalu zostavila a uvedie filmová teoretička Eva Filová, ako aj filmom Čiary režisérky Barbory Sliepkovej.

Jedným z plánovaných podujatí bude diskusia na tému svetla vo filme. Stretnú sa v nej viaceré významné osobnosti slovenskej filmovej vedy a organizuje ju kultúrne centrum Eleuzína, ktoré nedávno utrpelo značné škody v dôsledku požiaru v centre Banskej Štiavnice. Všetky príspevky z dobrovoľného vstupného budú venované na obnovu tohto unikátneho priestoru a podporu jeho aktivít. Prednášku o svetle hviezd pripraví teoretický fyzik Vladimír Balek, ktorý pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Ďalším mimofilmovým sprievodným programom bude „Bezcieľna" prechádzka, využívajúca princíp známy ako „unášanie" – účastníci a účastníčky sa striedajú vo vedení skupiny. Jednou z noviniek 25. ročníka letných 4 živlov je nočná verzia tejto prechádzky. Aj tento rok sa Detské 4 živly postarajú o program venovaný rodinám. Pre najmladšie filmové publikum pripravili tematický výber filmov a kreatívne dielne. Program inšpirovaný slovenským animovaným filmom Krížom krážom (r. Nina Rybárová), ktorý je prvým slovenským filmom vyšívaným tupou ihlou, sa bude konať počas festivalu dokonca dvakrát – jedna dielňa bude umiestnená v kaviarni Art Café a druhá následne v kultúrnom priestore Space na sídlisku Drieňová.

bar
foto: ASFK