Rytieri spravodlivosti 
(Magic Box)

Človeka definujú okrem iného aj rozmanité emócie, vyvolávané najrôznejšími vnútornými i vonkajšími podnetmi. Dánsky režisér a scenárista Anders Thomas Jensen zaľudňuje svoje originálne autorské snímky širokým spektrom postáv i postavičiek reagujúcich na pomerne všedné udalosti značne neortodoxnými metódami a prejavmi.

Železničné nešťastie v jeho najnovšom filme dá dokopy hrdinov, ktorí by sa za iných okolností (a, samozrejme, bez vôle všemocného scenáristu) s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou nikdy nestretli. Citovo pragmatický vojak Markus, jeho precitlivená dospievajúca dcéra, bizarná trojica „vedátorov“, ktorí si v podvedomí nosia široké spektrum tráum a porúch, a zneužívaný prostitút s kuchárskym talentom – táto nesúrodá spoločenská „vzorka“ spojí svoje sily v službe spravodlivosti, ktorej relativizmus je až mrazivo tragikomický.

Po originálnej gangsterke Blikajúce svetlá sú Rytieri spravodlivosti iba druhým Jensenovým režijným počinom, ktorý sa dostáva na tuzemské DVD nosiče. Film je na disku uložený v originálnom anamorfnom formáte 1 : 2,39 a v pôvodnom znení s možnosťou nastavenia českých titulkov. Neobsahuje žiadne bonusy.
 

Chľast 
(Magic Box)

Alkohol je síce údajne metla ľudstva, no popri iných legálnych i nelegálnych návykových látkach tvorí pomyselný vrchol a azda aj určitú automatickú súčasť tradičnej, najčastejšej a najdostupnejšej formy akceptovaného kolektívneho odreagovania sa – aj na Slovensku. Štvorica stredoškolských učiteľov stredného veku, akútne ohrozených syndrómom vyhorenia, sa „miernym“ alkoholickým opojením rozhodne čeliť všednej každodennosti. Úvodné výsledky tohto na prvý pohľad príjemného experimentu vyzerajú sľubne, no znovuobjavenú chuť do života oddeľuje od absolútnej katastrofy vždy len tenká, neviditeľná a osudová hranica. 

Režisérom a spoluscenáristom nevšednej dánskej tragikomédie je spoluautor legendárneho manifestu Dogma 95 Thomas Vinterberg. Svoje „dogmatické“ metódy nakoniec uplatňuje aj v tomto režijnom počine, zdatnú oporu nachádza aj v predstaviteľovi hlavnej roly Madsovi Mikkelsenovi. Podobne ako Rytieri spravodlivosti aj Chľast je z hľadiska výbavy absolútne strohé DVD.
 

Batman 
(Magic Box)

Komiksoví hrdinovia sú v posledných dvoch dekádach absolútnym synonymom komerčného úspechu, čo znamená, že Hollywood skúša všetky spôsoby, ktoré by tento trend ešte viac posilnili. Okrem priamočiarych superhrdinských príbehov, plných audiovizuálnych digitálnych orgií, plochých, ale jednoznačne profilovaných postáv a zápletiek, v ktorých farebné dobro víťazí nad zlou temnotou, však prekvapivý divácky úspech zaznamenávajú aj značne ambivalentné modifikácie tradičných schém. Nekorunovaným kráľom tohto opačného univerza je muž v netopierej maske. Možno aj preto, že je viac človekom než neporaziteľným supermanom a nadľudskú silu mu dávajú iba vlastné vynálezy, drsný tréning a povestný sedliacky rozum. Navyše je jeho život poznačený osobnou tragédiou, čo dáva tvorcom i možnosti akéhosi uveriteľnejšieho psychologického rozmeru. Matt Reeves dokázal pre nové generácie fanúšikov vzkriesiť „planétu s opicami“ a jeho vízia batmanovského univerza je nielen temná, ale i odvážne opulentná, drsná a dokonca si vystačí aj bez Jokera. Masívny komerčný úspech nielen v kinách, ale i na VOD túto víziu legitimizoval ako hollywoodsky smerodajnú. DVD prináša skalným fanúšikom prekvapivo iba jeden bonus (dokument o postavách filmu), no ten ako jeden z mála obsahuje aj slovenský dabing.


Prízraky 
(Magic Box)

Už od svojich novozélandských režijných pokusov je Peter Jackson považovaný za umelca s naozaj jedinečnou tvorivou víziou. Navyše dokáže i s minimálnym rozpočtom rozpútať veľkolepé audiovizuálne eskapády a studnica jeho režijných nápadov je bez preháňania takmer bezodná. Ešte než pristúpil k bezprecedentnej a dnes už klasickej adaptácii tolkienovskej ságy, nakrútil v roku 1996 hororovú komédiu Prízraky. V nej pragmaticky vynachádzavý súkromný detektív Frank Bannister v snahe zbohatnúť využije svoju schopnosť komunikovať s duchmi. Tento síce bizarný, ale vcelku bezproblémový biznis funguje až do chvíle, keď v jeho rajóne začne vyčíňať tajomný vraždiaci prízrak. Jackson tak trochu spútaný štúdiovým systémom nedokázal udržať príbehovú konzistentnosť počas celého filmu, zato je jeho snímka prešpikovaná prekvapivými gagmi a neopozeranými zábermi, ktoré posúvajú dej do nezadržateľného finále. Tuzemský distribútor sa rozhodol pre reedíciu DVD vydania z roku 2001. To obsahuje kinoverziu filmu, český dabing, trailer a zopár textových bonusov. Obraz je, žiaľ, rovnako ako na pôvodnom vydaní neanamorfný.

Jaroslav Procházka