Filmové víkendy v Trenčíne

Krátke oscarové filmy aj prvé herecké pokusy známych osobností ponúkne plánovaná séria projekcií s názvom Filmové víkendy v Trenčíne. Prvý z víkendov sa uskutočí 14. až 16. 7. a bude venovaný krátkym hraným filmom, ktoré boli tento rok nominované na Oscara. Premietne sa pätica titulov vrátane víťazného filmu z Maďarska Mindenki (r. K. Deák). Víkend od 28. do 30. 7. bude patriť téme Herci, deti, skúsenosti, v rámci ktorej si Andy Kraus zaspomína na svoje detské nakrúcanie snímky Najstarší zo všetkých vrabcov (r. P. Hledík). Tretí filmový víkend (11. – 13. 8.) prinesie program Budúcnosť je dnes s pásmom filmov o umelej inteligencii, ktoré zvíťazili na olomouckom festivale AFO 2017. Kolekcia krátkych animovaných filmov nominovaných tento rok na Oscara (vrátane víťazného titulu Čvirik), doplnená o najlepšie „animáky“ z VŠMU, bude na programe 25. až 27. 8. No a od 29. 9. do 1. 10. si trenčianski diváci budú môcť pripomenúť niekoľko ďalších filmov, ktoré súvisia s históriou Oscarov.

dan 

Audiovizuálny fond s novinkami

Májovým schválením zákona č. 138/2017 o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín došlo aj k úpravám zákona o Audiovizuálnom fonde. K tým zásadným patrí zákonom garantovaná minimálna výška ročného štátneho príspevku do Audiovizuálneho fondu (AVF) v sume 6 miliónov eur. Predtým bol tento príspevok vyratúvaný tak, aby nebol nižší ako celková suma, ktorú do fondu odvedú neštátni prispievatelia. Uvedená zmena má stabilizovať finančné zabezpečenie podpornej činnosti fondu. Novelizáciou zákona sa zároveň rozširuje oblasť činností Audiovizuálneho fondu aj na propragáciu audiovízie na Slovensku i v zahraničí. Ako sa píše na stránke fondu, pripadla mu „úloha zhromažďovať, spracovať a poskytovať základné informácie z oblasti audiovízie (databáza Slovenska ako ,filmovej krajiny‘), ako aj možnosť poskytovať služby spojené s prezentáciou a propagáciou audiovizuálnej kultúry a priemyslu. Rozšírenie činnosti fondu prinesie aj ďalšie služby prostredníctvom vzdelávacích aktivít, metodicko-poradenskej činnosti a sprostredkovateľskej činnosti.“ Úpravou zákona fond súčasne získava možnosť stať sa prijímateľom finančných prostriedkov Európskej únie. Väčšina zmien zákona nadobudla účinnosť už 1. 7. 2017, ustanovenia týkajúce sa finančného zabezpečenia podpornej činnosti AVF nadobudnú účinnosť 1. 1. 2018. Od budúceho roku pritom dôjde aj k navýšeniu štátneho príspevku do Fondu na podporu umenia, a to z 15 na 20 miliónov eur, hoci podporná činnosť tohto fondu sa primárne viaže na iné druhy umenia, než je film. K téme sa čoskoro vrátime na väčšej ploche.

dan 

DOK.Incubator na slovenskej návšteve

Kaštieľ v Mojmírovciach sa od 26. 6. do 1. 7. premenil na strategickú základňu workshopu DOK.Incubator. V obci neďaleko Nitry sa stretlo osem tímov vyvíjajúcich svoje dokumentárne filmy napríklad aj so zástupcami elitnej špičky festivalov ako DOK Leipzig, CPH:DOX, Hot Docs, IDFA alebo Ji.hlava. Išlo o druhú z celkových troch fáz prípravných stretnutí prebiehajúcich v mestách Třešť – Mojmírovce – Malmö. Vybrané medzinárodné tímy v priebehu mája až septembra intenzívne vyvíjajú filmy od preprodukcie až po finálnu verziu a distribučnú stratégiu. To všetko v kolobehu aktívnych diskusií, ktoré za účasti filmových profesionálov komplexne vystielajú všetky chodníky smerujúce k vytvoreniu festivalovo a distribučne úspešných titulov. V dramaturgii zakladateľky DOK.Incubatora Andrey Prenghyovej a festivalu DOK.Leipzig sa v Mojmírovciach predstavili aj tri slovenské projekty – Dobrá smrť Tomáša Krupu, Nový život Tiny Diosi a Before I met you Zuzany Limovej. Ich tvorcovia mali možnosť konzultovať hrubé strihy svojich filmov s hosťami ako Shane Smith (programový riaditeľ Hot Docs), Sigrid Dyekjær (producentka) alebo Alex Szalat (ARTE).

Alexandra Gabrižová 

Nové filmy ASFK aj diskusie

Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) dvakrát ročne usporadúva pre klubistov programovací seminár, kde dramaturgovia vidia v predstihu snímky, ktoré sa ešte len chystajú do distribúcie. Ten ostatný sa uskutočnil 9. až 11. 6. v Krpáčove a mal aj edukatívny program. Vďaka odborným prednáškam a diskusiám sa účastníci mohli zorientovať v súčasných zmenách audiovizuálneho zákona, dozvedieť sa viac o možnostiach podpory filmových klubov a nastaviť spoločne podmienky na budúce fungovanie projektov. Informácie klubistom poskytol riaditeľ Audiovizuálneho fondu (AVF) Martin Šmatlák a člen rady AVF Richard Kováčik. Petr Vítek zo združenia Pro-DIGI hovoril o redigitalizácii kín a súčasnej ponuke technológií na trhu. Účastníci seminára mohli vidieť za osobnej účasti režiséra Györgya Kristófa jeho film Out, ktorý bude otvárať prehliadku Projekt 100. Pripravovaný slovenský dokument o režisérovi Martinovi Ťapákovi zase predstavil jeho syn Marek Ťapák. A premietali sa aj zahraničné tituly – napríklad Druhá strana nádeje (r. A. Kaurismäki), Odrazy (r. A. Wajda), Klient (r. A. Farhadi) či Posledná rodina (r. J. P. Matuszynski).

Nina Šilanová 

Bratislavské rozhodnutia Rady fondu Eurimages

Rada fondu Eurimages rozhodla počas svojho historicky prvého zasadnutia na Slovensku, ktoré sa konalo od 19. do 23. 6. v Bratislave, o podpore 27 koprodukčných filmových projektov. Sú medzi nimi aj dva pripravované tituly so slovenskou účasťou: Žaby bez jazyka – nevšedný autorský pohľad slovenskej režisérky Miry Fornay na tému domáceho násilia, ktorému fond schválil podporu vo výške 138 000 eur, a rozprávka Čertí brko Mareka Najbrta s podporou 250 000 eur. V oboch prípadoch ide o koprodukčnú spoluprácu Česka a Slovenska.

dan 

Creative Europe Desk Slovensko informuje

V prvom polroku 2017 sme zaregistrovali výsledky niekoľkých výzev: EACEA/23/2016 – Výberová podpora kinodistribúcie, EACEA/16/2016 – Podpora festivalov a EACEA/20/2016 – Podpora vývoja jednotlivých projektov. Slovenské spoločnosti v nich získali celkovo 86 200 eur, z toho v distribučnej schéme 36 200 eur (spoločnosti ASFK a Film Europe Media Company), z festivalov bol úspešný Fest Anča (25 000 eur) a na vývoj získal podporu projekt The Impossible Voyage spoločnosti MEDIA FILM (25 000 eur). Podrobnosti nájdete na www. cedslovakia.eu. V júli a auguste je v programe Kreatívna Európa – podprograme MEDIA jediná uzávierka: 1. augusta je uzávierka schémy EACEA/ 18/2016 – Automatická podpora kinodistribúcie na predkladanie reinvestičných projektov.

vs