Po stopách (posledných) videopožičovní

Keď sme pred šiestimi rokmi písali vo Film.sk článok o videopožičovniach, Denisa Sojáková z distribučnej spoločnosti Magic Box Slovakia ich na základe skúseností s ponúkanými DVD titulmi odhadovala na päťdesiat aktívnych. V súčasnosti je ich už len zlomok, pri našom prieskume sme natrafili na desiatku požičovní. A to sme dve z nich zastihli v čase ich zániku. Ešte sa však nájdu nadšenci, ktorí v tento koncept veria.

Postupne kontaktujem slovenské požičovne, o ktorých vieme, že naďalej fungujú. Nachádzajú sa na západnom, respektíve na južnom Slovensku. Tri bratislavské chcem navštíviť osobne. Nasadám do autobusu smer Dúbravka – v pláne mám požičovňu Video Saratov. Lenže jej otváracie hodiny sa v letných mesiacoch posunuli. Chytám teda rozpálenú električku smer Nové Mesto – cieľ: obchodný dom Slimák a v nej rovnomenná požičovňa. Keď sa zorientujem v ulite obchodov, zisťujem, že mám asi deň v znamení situačného humoru. Požičovňa akurát dnes otvára až poobede. Ostáva posledná zastávka – Oscar na Šancovej ulici. Majú otvorené, ešteže tak. Police úhľadne naukladaných DVD titulov plnia každú stenu a za pultom ma víta príjemný brigádnik. Postupne mi približuje, ako to u nich funguje. Piatky a soboty sú hektické, niekedy až tak, že prácu nestíhajú. Chodí k nim stála klientela, ale aj občasní návštevníci. V ponuke majú tisíce nosičov. Viac mi však povie majiteľ požičovne Andrej Uhlíř.

Ako to funguje

„Naša požičovňa je v prevádzke trinásť rokov, ale už predtým som s tým mal skúsenosti. Od pätnástich rokov som pracoval v jednej z prvých požičovní, otvorenej už v roku 1993. Moja mama mala desať rokov na starosti kino v kultúrnom dome v Petržalke, takže k filmom som mal blízko už od malička,“ hovorí Uhlíř. Požičovňa Oscar má v ponuke asi štyritisíc titulov, požičanie stojí dve eurá, filmy sa vracajú na ďalší deň (okrem víkendu), no po dohode so zákazníkmi sa dá výpožičná doba predĺžiť. „Tituly dopĺňame takmer každý deň, máme všetko nové, čo sa len dá zohnať,“ uvádza Uhlíř a pokračuje: „Pravidelných zákazníkov, ktorí chodia aspoň raz, dva razy do mesiaca, je asi päťsto, registrovaných ich však máme desaťtisíc. Chodia k nám zo zvyku, aj kvôli kontaktu. No hlavne vedia, že u nás majú úplne všetky novinky, čo sa dajú zohnať. Tie tvoria 95 percent požičiavaných titulov.“ V Oscarovi zároveň ponúkajú na predaj tie filmy, z ktorých majú viac kusov a po čase ich už toľko netreba.

Asi desaťtisíc titulov má v ponuke požičovňa Pegas na Kukučínovej ulici v Šali. Funguje už niekoľko rokov, no Katarína Hanusová je jej majiteľkou zatiaľ iba štyri mesiace. „U nás dopĺňame filmy každý týždeň, sú od spoločností Bontonfi lm a Magic Box Slovakia,“ hovorí Hanusová. „Tu musím vyjadriť nespokojnosť, a to s pomalou distribúciou filmov a zároveň s rozdielnou ponukou snímok pre český a slovenský trh. Veľa filmov na Slovensko neprichádza, čo je na škodu.“ Väčšina ich zákazníkov patrí k stálej klientele. „Mnoho ľudí kiná nenavštevuje či už pre pracovnú zaneprázdnenosť, alebo preto, že keď sa do kina vyberie štvorčlenná rodina, zaplatí za lístky aj 30 eur. S občerstvením je to ešte viac, čo je nákladné.“ Hanusová poznamenáva, že jedna skupina zákazníkov u nich vyhľadáva novinky, druhá staršie filmy, teda zlatú klasiku. Film z ponuky vyraďujú z dôvodu poškodenia, krádeže alebo odpredaja starších titulov.

V Seredi nájdete požičovňu Mikesh na Vinárskej ulici. „Videopožičovňa vznikla v roku 1990. Založil ju pán Mikuláš, ktorý ju mal prvé tri roky v dome, kde býval. Keď to už bolo neúnosné, hľadal vhodné priestory. Ja som mala v tom čase prenajatý priestor, butik, v budove mestského kultúrneho strediska. Dohodli sme sa, že mu časť miestnosti prenechám. Začínal s jedným regálom so 150 až 200 kusmi VHS kaziet, s jedným stolom a jedným zošitom, do ktorého sa písali výpožičky. Paradoxne sme sa vrátili v čase – možno by zase stačila písanka a dvesto DVD,“ uvádza Ivona Kudacseková. Zakladateľ požičovne ju tam časom zamestnal a táto práca ju nadchla a drží dodnes, už je jej majiteľkou tri roky. Pred siedmimi rokmi sa presťahovali bližšie do centra. Súčasťou priestoru, v ktorom sídli požičovňa, je aj internetová kaviareň a darčeková predajňa. Cena za vypožičanie DVD je 1,50 eura, blu-ray stojí 2 eurá. Tituly sa požičiavajú na jeden deň s výnimkou víkendového režimu. Pri výpožičke troch DVD je štvrté požičané zadarmo. „Momentálne mám v evidencii 8 600 titulov vrátane tých vyradených. Fyzicky ich mám okolo päťtisíc. DVD dopĺňam väčšinou týždenne, podľa ponuky distribučných spoločnosti Bontonfilm a Magic Box Slovakia. Registrovaných mám približne 6 200 zákazníkov, ale aktívna je asi polovica. Vyslovene pravidelných zákazníkov je možno do päťdesiat. Denne si príde požičať filmy približne desať až dvadsať zákazníkov. Keď prší, je ich viac. Väčšinou chodia rodičia, ktorí požičiavajú filmy pre deti, mladé páry alebo cezpoľní, ktorí sú v meste zamestnaní a bývajú v ubytovniach. Raz za čas sa stane, že dôjde zákazník, ktorý nebol v požičovni aj desať rokov. Je to taký milý návrat,“ usmieva sa Kudacseková a pokračuje: „Najhlavnejším dôvodom, prečo ešte existuje aspoň minimálna skupina zákazníkov DVD požičovne, je, že keď v televízii vysielajú hoc aj ten najlepší film, pretrhnú ho reklamami. Zamestnaní ľudia si nemôžu dovoliť pozerať 90-minútový film tri hodiny. A okrem toho ide aj o zvyk – keď chodili rodičia, poďme sa aj my pozrieť. No a pomáha takisto reklama v predajni.“ Podľa Ivony Kudacsekovej si ľudia najčastejšie pýtajú rozprávky a filmy, ktoré vysielajú v televízii, no nestihli si ich pozrieť alebo si ich chcú pozrieť bez reklamy. Vyraďovanie titulov v požičovni Mikesh prebieha raz za čas, vypredávajú sa po dve eurá.

Lepšia kvalita ako z internetu

Oslovili sme aj druhú stranu, teda zákazníkov. Peter Pavlík navštevuje bratislavskú požičovňu Video Saratov, lebo je pre neho najbližšie. „V minulosti tu bolo viac požičovní, ale pred tromi-štyrmi rokmi mnohé zavreli. Teraz tam chodím menej, ale normálne tri-štyrikrát do týždňa. Väčšinou si požičiavam novinky, žánrovky, to, čo som nevidel v kine. Chodím tam rád, lebo nerád filmy sťahujem a chcem ich fyzicky držať v ruke. A takisto si dévedéčka aj kupujem,“ hovorí Pavlík. Zákaznícku kartičku má pomaly desať rokov. Požičiavať si chodí na istotu, ale mnohým zákazníkom radí zamestnanec. Zväčša tam vidí starších ľudí alebo rodičov s deťmi. „Som prekvapený, že novinky sú často vybrané a rovnako aj náročnejšie filmy.“

Katarína Hanusová z požičovne Pegas pripomína, že sa často stretáva s otázkou, či ich požičovňa funguje a či tam aj chodia ľudia, keď sa dajú filmy sťahovať na internete. „Vtedy odpovedám, nech si porovnajú kvalitu stiahnutého filmu s kvalitou, akú má ten požičaný. Nedá sa to porovnať. Druhou vecou je, že kým budú kompetentní benevolentní k pirátskemu sťahovaniu, tak sa situácia nezmení.“ Situáciu okolo ilegálneho sťahovania vníma aj Andrej Uhlíř z Oscara, ktorý by privítal, keby sa začalo uvažovať o riešení. Ivona Kudacseková z požičovne Mikesh sa pridáva: „Množstvo požičovní skrachovalo, rapídne sa znížil počet návštevníkov. Veľa ľudí si je schopných stiahnuť aj tie najnovšie filmy, ktoré ešte neboli v kinách alebo majú krátko po premiére. Je to diskriminačné. Štát by mal zasiahnuť, buď kontrolou internetových portálov a ich ponúkaných služieb, alebo postihovaním ľudí a stránok.“

Začiatok 90. rokov ešte patril videokazetám, ktoré vtedy zažívali zlaté časy, no postupne požičovniam čoraz viac konkurovalo vysielanie súkromných televízií a na trh prenikali DVD nosiče, ktoré sa v roku 2004 stali dominantnými. Do hry navyše začal výrazne vstupovať internet s novými možnosťami a prichádzali ďalšie moderné technológie. „Po šiestich rokoch od nástupu DVD nosičov sa videokazety v roku 2005 v priebehu polročného obdobia prestali žiadať,“ poznamenáva Andrej Uhlíř. V požičovniach Pegas aj Mikesh vnímajú túto zmenu pozitívne. „Prechod z VHS na DVD sa mi zdal prirodzenejší a praktickejší ako z DVD na blu-ray. Požičiavanie blu-ray nosičov nie je také rozšírené, ako sa asi očakávalo. Aspoň u nás nie,“ uzatvára Ivona Kudacseková.

Zuzana Sotáková
FOTO:
Facebook požičovne Oscar