Zabudnite na Mozarta
(Slovenský filmový ústav)

Rok po Amadeovi Miloša Formana vznikol československo-západonemecký koprodukčný film Zabudnite na Mozarta (1985), ktorý je skôr variáciou na večnú tému osudu umelca než životopisným filmom. Ústrednou líniou je fiktívne vyšetrovanie Mozartovej záhadnej smrti, ktorá vzbudzuje podozrenie, že išlo o vraždu. Vyšetrovanie vedie šedá eminencia cisárskej polície gróf Pergen, ktorého stvárnil Armin Mueller-Stahl. Medzi podozrivými, ktorí mohli mať záujem na skladateľovej smrti, je Mozartov konkurent Salieri, priateľ Schikaneder, manželka Constanze aj cisársky cenzor a slobodomurár barón von Swieten. Počas ich výsluchov sa pred divákmi postupne odohráva príbeh hudobného génia. Scenár Zdeňka Mahlera, ocenený Zlatou plaketou na MFF Chicago 1985, vynikajúca kamera Doda Šimončiča a dobre využitá Mozartova hudba robia z filmu dielo, ktoré určite stojí za pripomenutie. Film je na DVD s obrazom vo formáte 1 : 1,37, s mono zvukom DD2.0, s audiokomentárom pre nevidiacich, so slovenskými, anglickými a nemeckými titulkami aj so slovenskými titulkami pre nepočujúcich. Ako bonusy na nosiči nájdete profil režiséra Miloslava Luthera a fotografie.

Všetko alebo nič
(Magic Box Slovakia)

Začiatok tohto roku patril v slovenských kinách filmu Všetko alebo nič režisérky Marty Ferencovej, ktorá v oblasti dlhometrážnej tvorby debutovala vlani v Česku rozprávkou Řachanda. Návštevnosť prvej filmovej adaptácie knihy Evity Urbaníkovej prudko rástla doslova zo dňa na deň, až prekročila hranicu 333 000 divákov. Hrdinkami príbehu sú Linda (Táňa Pauhofová) a Vanda (Klára Issová), nerozlučné priateľky a spolumajiteľky malého kníhkupectva. Spolu s predavačom Edom (Ľuboš Kostelný) túžia po láske a ich dni sú plné sarkazmu, zábavy, hnevu, vášne i beznádeje. Životy tejto trojice zamotá niekoľko mužov a nakoniec sa všetko skončí úplne inak, než všetci čakali. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so slovenskou zvukovou verziou DD5.1, DTS 5.1 a DD 2.0, s českou DD 5.1, so slovenským audiokomentárom, slovenskými a s českými titulkami pre sluchovo postihnutých a s anglickými titulkami. Ako bonusy nájdete na DVD vynechané scény a videoklipy k titulnej piesni.

Čarovný svet animovaného filmu
(ALEF FILM & MEDIA/SFÚ)

V roku 2011 vznikol v koprodukcii spoločnosti ALEF Film & Media Group a RTVS televízny cyklus dokumentárnych filmov Čarovný svet animovaného filmu v réžii Rudolfa Urca a Mareka Urbana. Bol to prvý ucelený pohľad na dejiny slovenského animovaného filmu, na jeho najvýraznejšie diela, autorov a tendencie. Je to prezentácia toho najpozoruhodnejšieho, čo vzniklo v oblasti tunajšieho animovaného filmu od roku 1934 až do roku 2006. Na DVD je všetkých 13 častí cyklu – Studňa lásky, Dvaja majstri, Oko animovaného filmu, Orbis Pictus, Z rozprávky do rozprávky, Kresba – plôška – bábka, Chcel by som byť ceruzkou, Keď bábky ožijú, Do sveta, Moja krajina v Európe, Tajomstvá filmového triku, Naše prejavy a Čas hľadania, čas nádejí. Druhé, na obale neuvedené DVD Slovenský animovaný film podľa Ruda Urca obsahuje sedemnásť krátkych animovaných filmov z archívu SFÚ z rokov 1970 – 1990: Bábätko na letisku, Balada v čipke, Celina, Dita vo vzduchu, Jeseň (z cyklu Maľovanky – spievanky), Jožinkovo vesmírne dobrodružstvo, Ki-ki-ri-kí, Narodeniny 2001, Obor a kamenár, Obyčajný príbeh, Panpulóni, Pomník, Pomóóóc!, Posledný kameň, Prezent, Prvá trieda a Vynálezca. Filmy sú s anglickými podtitulkami a celková minutáž oboch diskov je 296 minút.

Ja, Daniel Blake
(Film Europe Media Company/Magic Box)

Rozpínajúci sa byrokratický moloch nestratil nič zo svojej sily ani v 21. storočí. Napriek masívne deklarovanej podpore jeho oklieštenia musí mať každý jedinec, konfrontovaný s touto mašinériou, pocit, že tu naozaj niečo nie je v poriadku. Kapitolou samou osebe je tzv. sieť sociálneho zabezpečenia. Dokonca aj v povestných vyspelých západoeurópskych demokraciách. Poctivý občan Daniel Blake zhodou nepriaznivých životných okolností takisto uviazol v sociálnej sieti. Žiaľ, nejde o populárnu internetovú aplikáciu, ale o nepružnú sieť úradníckej šikany. Blake sa stáva číslom, prípadom, položkou v nekonečnej kartotéke. Ako remeselný pragmatik prechádza z exaktného sveta sedliackeho rozumu do ríše prazvláštnych pravidiel a nariadení, ktoré nevie a časom už ani nechce pochopiť. Ken Loach aj s úctyhodnými ôsmimi krížikmi na krku pokračuje v línii svojich náhľadov do života nižšej strednej triedy. A hoci peripetie jeho hrdinov nemožno označiť za humorné a režisérova angažovanosť je jednoznačne na ich strane, sympatické herecké osadenstvo dokáže odľahčiť aj takmer fatálne bezvýchodiskový námet. Samotná výbava disku ničím nevybočuje z línie edície Festival 12. Za samozrejmý bonus tak možno označiť len štúdiu o filme z pera Tomáša Stejskala.

Miro Ulman, Jaroslav Procházka