Terminátor sa vráti. Už čoskoro

V čase uzávierky aktuálneho Film.sk to vyzeralo tak, že tento rok bude mať premiéru v slovenských kinách 254 filmov. Znamenalo by to tretí najvyšší počet noviniek v ére samostatnosti. Čo môžeme očakávať v druhom polroku 2017?

V rubrike Premiéry nájdete informácie o 32 filmoch, ktoré sa do kín dostanú už počas leta, v tomto článku sa sústreďujeme najmä na tie tituly, ktoré uvidíte na plátne od septembra do konca decembra.

Aj v tomto roku by sme sa mali dočkať viac než dvadsiatich domácich premiér. K sedemnástim novinkám prvého polroku by malo pribudnúť ďalších deväť. Road movie Györgya Kristófa Out (7. 9.), ktoré súťažilo na MFF Cannes, sa dostane do kín s krátkym autorským animovaným filmom Ivany Šebestovej Žltá. Na poviedkovom trileri DOGG (9. 11.) sa podieľali režiséri Jonáš Karásek, Enrik Bistika, Slavomír Zrebný a Vilo Csino. Po premiére na MFF Karlovy Vary sa slovenskému publiku predstaví novinka Juraja Lehotského Nina (21. 9.) – príbeh zo sveta dospelých z pohľadu dieťaťa, historická dráma Václava Kadrnku Křižáček (28. 9.) s Karlom Rodenom v hlavnej úlohe a dokument Olgy Sommerovej Červená (7. 9.) o svetoznámej opernej speváčke Soni Červenej. Na júnovú premiéru Rodinného priateľa nadviažu ďalšie dva diely trilógie Jana Hřebejka Záhradníctvo – prequelu Pelíškov – s podtitulmi Dezertér (28. 9.) a Nápadník (16. 11.). A Tereza Nvotová sa v dokumente Mečiar (október) rozhodla zmapovať dopady udalostí z éry „vládnutia“ Vladimíra Mečiara na súčasnú slovenskú spoločnosť. Koncom roka vstúpi do kín aj koprodukčný dokument Víta Klusáka Svet podľa Daliborka.

Chýbať nebudú ani české komédie – Bajkeri (26. 10.), Špindl (21. 12.).

Diváci sa však môžu tešiť aj na jeden z najočakávanejších filmov roka Blade Runner 2049 (5. 10.) v réžii Denisa Villeneuvea a opäť s hereckou účasťou Harrisona Forda, a takisto na Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi (14. 12.), 3D verziu filmu Terminátor 2: Deň zúčtovania (31. 8.) či remake Vraždy v Orient exprese (9. 11.) v réžii Kennetha Branagha.

Medzi premiérami je aj desať animovaných filmov. Patrí k nim napríklad bábkový sci-fi muzikál Lajka (2. 11.) Aurela Klimta, komédia Paddington 2 (30. 11.) s ďalšími dobrodružstvami anglického medvedíka či novinka z produkcie Pixaru a Walt Disney Pictures Coco (23. 11.). Milovníci postavičiek z lega si zase prídu na svoje pri filme Ninjago (21. 9.).

V pláne premiér na druhý polrok je však len sedem komédií. Za všetky spomeňme pokračovanie úspešnej snímky Matky rebelky s názvom A Bad Mom‘s Christmas (23. 11.), Ladíme 3 (23. 11.), Ocko je doma 2 (7. 12.) s Melom Gibsonom v hlavnej úlohe alebo režijnú novinku Georgea Clooneyho Suburbicon (7. 12.) s Mattom Damonom a Julianne Moore.

Niektorých sme už síce menovali, no na scénu sa so svojimi aktuálnymi projektmi vrátia aj ďalší režiséri zvučných mien, ako je Lynne Ramsay (Nikdy si tu nebol, 16. 11.), Terrence Malick (Cesta času, 14. 9.), Stephen Frears (Viktória a Abdul, 5. 10.), Sergej Loznica (Krotká, 12. 10.), Darren Aronofsky (Mother!, 2. 11.), Andrej Zvjagincev (Bez lásky, 9. 11.) a Woody Allen (Koleso zázrakov, 23. 11.). Nebudú chýbať ani drámy ocenené Zlatým levom v Benátkach – filipínska Tá, ktorá odišla (5. 10.) alebo Zlatým medveďom na Berlinale – maďarská O tele a duši (5. 10.), kde si zahrala aj Slovenka Alexandra Borbély.

V septembri sa už tradične začne putovná prehliadka Projekt 100. Okrem spomenutých titulov Out, Křižáček a Lajka uvedie novinky Klient (r. Asghar Farhadi), Druhá strana nádeje (r. Aki Kaurismäki), Odrazy (r. Andrzej Wajda), Happy End (r. Michael Haneke) a v obnovenej premiére sprístupní publiku snímky Brazil (r. Terry Gilliam), Plechový bubienok v režisérskom zostrihu (r. Volker Schlöndorff ) a Obchod na korze (r. Ján Kadár, Elmar Klos).

Miro Ulman
FOTO: Záber z filmu Out

Projekcie pod holým nebom sú vždy špeciálne

Začala sa sezóna letných filmových zážitkov pod holým nebom a tento typ predstavení naďalej žije aj po opadnutí digitalizačnej vlny v kinách. Minulý rok bolo na Slovensku v prevádzke 21 letných kín a existujú ďalšie, ktoré nie sú súčasťou štatistík, pretože sa v nich neplatí vstupné.

Projekcia pod holým je vždy nevšedná, no niektoré letné kiná a amfiteátre ponúkajú naozaj špeciálne zážitky, či už vďaka samotnému miestu premietania (zámok vo Zvolene, hrad v Nitre) alebo programu. Amfiteáter Paľa Bielika v Banskej Bystrici dokonca vyniká možnosťou projekcií raritných 70 mm filmov a v dňoch 7. a 8. 7. sa tam uskutoční 2. ročník Prehliadky panoramatických filmov. „Tento rok zahráme tituly Cigáni idú do neba a legendárneho Formanovho Amadea,“ hovorí Juraj Havlík z občianskeho združenia za! amfiteáter, ktoré organizuje program tamojšieho letného kina. „Zháňať 70 mm filmy je náročnejšie. Máme aj kontakty na výborný 70 mm festival v Krnove, no postupne asi budeme musieť grantovo posilniť náš rozbiehajúci sa festival, aby sa nám otvoril výber 70 mm titulov na niekoľko rokov dopredu, a to napríklad aj dovážaním z Londýna.“ Bystrický amfiteáter nie je digitalizovaný, takže premieta aj z 35 mm nosičov, čo zákonite súvisí s ponukou starších filmov. Majú o ne diváci záujem? „Veľmi to závisí od samotného titulu, ale, samozrejme, aj od počasia, termínu atď.,“ reaguje Havlík. „Na Deň detí sme otvárali sezónu filmom E. T. mimozemšťan, keď prišlo takmer 500 ľudí, podobne to bolo počas vianočných premietaní filmov S tebou mě baví svět alebo Perinbaba. Keď sme v roku 2015 uzatvárali prvú sezónu filmom Poklad na Striebornom jazere, prišlo vyše 700 ľudí.“ Havlík dodáva, že slabšie predstavenia znamenajú návštevnosť sto a menej divákov, pričom amfi teáter v Bystrici má veľkú kapacitu (premietanie Hřebejkovej Učiteľky si tam vlani prišlo pozrieť dokonca 1 700 ľudí).

Pomerne veľkú kapacitu má aj prírodné kino v Pezinku, ktoré patrí v rámci letných kín na Slovensku k najúspešnejším. „Kapacita je 1 000 miest a priemerná návštevnosť v roku 2016 bola 163 návštevníkov, čo je spokojnosť,“ ozrejmuje Timo Matiaško z kina DK Pezinok. Vďaka zapožičiavaniu projektora z klasického kina sa v Pezinku konajú digitálne projekcie takisto pod holým nebom (takýto model využíva na Slovensku niekoľko letných kín) a ponuka zahŕňa aj absolútne filmové novinky. Vlani tam do prírodného kina nalákali najviac divákov animované rodinné komédie Hľadá sa Dory, Tajný život maznáčikov a Doba ľadová: Mamutí tresk. Matiaško pritom podobne ako Juraj Havlík zdôrazňuje v súvislosti s fungovaním prírodného kina vplyv počasia.

V lete premietajú aj dva retroautobusy projektu Bažant Kinematograf, ktoré za svojimi divákmi cestujú po celom Slovensku a zabávajú ich bezplatne. Uvádzajú kolekciu slovenských a českých filmov a tento rok majú v programe Babu z ľadu (r. B. Sláma), Obecnú školu (r. J. Svěrák), Sedem zhavranelých bratov (r. A. Nellis), Teóriu tigra (r. R. Bajgar) a Učiteľku (r. J. Hřebejk). Ich putovanie sa začalo 1. 7. a skončí sa až 3. 9. Autobusy budú mať 29 (premietacích) zastávok, pričom prvá trasa zahŕňa mestá Trnava, Piešťany, Vrbové (festival Vrbovské vetry), Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považská Bystrica, Púchov, Žilina, Martin, Námestovo, Ružomberok, Zvolen, Nitra, Šenkvice, druhá zase mestá Trenčín, Prievidza, Handlová, Kremnica, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Spišská Nová Ves, Poprad, Prešov, Bardejov, Košice, Rimavská Sobota, Nové Zámky, Hlohovec. Svoje stabilné miesto má Bažant Kinematograf na Magio pláži v Bratislave, kde ponúka špeciálny program a tento rok bude na Tyršovom nábreží premietať od 15. 7. do 18. 8., keď v slávnostnej premiére uvedie za účasti tvorcov novinku režiséra Jana Svěráka Po strništi bos.

Daniel Bernát
FOTO: Amfiteáter Paľa Bielika v Banskej Bystrici, zdroj: Facebook za! amfiteáter