Cenu mladého publika 2020 udelila detská porota Európskej filmovej akadémie (EFA) talianskej rodinnej snímke Mio fratello rincorre i dinosauri (r. Stefano Cipani). O cene rozhodli aj detskí diváci zo Slovenska. Podujatie sa pre pandémiu uskutočnilo 26. 4. online.

Dramaturg Jozef Filo, ktorý spolupracoval na filmoch ako Dovidenia v pekle, priatelia (r. Juraj Jakubisko), Fontána pre Zuzanu a Rabaka (r. Dušan Rapoš), Ulice bez mena (r. Vladimír Štric) aj na rozprávkach Nebojsa (r. Julius Matula) a Soľ nad zlato (r. Martin Hollý), zomrel vo veku 66 rokov. Na prelome tisícročí bol programovým riaditeľom STV.

Dvadsiaty ročník Festivalu stredoeurópskeho a východoeurópskeho filmu goEast sa uskutočnil online od 5. do 11. mája. Uviedol filmy Služobníci (r. Ivan Ostrochovský), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul) a Skutok sa stal (r. Barbora Berezňáková). Festivalový tím odložil niekoľko programových sekcií na koniec roka, aby sa na projekciách mohli zúčastniť aj hostia. Týka sa to aj retrospektívnej sekcie Symposium, v ktorej bude uvedený slovenský film Martina Šulíka Záhrada.

Špeciálna online premiéra digitálnej verzie filmu Na krásnom modrom Dunaji (r. Štefan Semjan) sa uskutočnila 9. 5. v rámci projektu Lumière doma. Slovenský filmový ústav film zreštauroval, zdigitalizoval a vydá ho na DVD s bonusovým filmom o filme.

Vo veku 94 rokov zomrel 12. 5. francúzsky herec Michel Piccoli, ktorý bol aj producentom a režisérom. K najslávnejším snímkam, v ktorých počas svojej 70-ročnej kariéry účinkoval, patria Pohŕdanie (r. Jean-Luc Godard), spolupráce s Luisom Buñuelom (Denník komornejKráska dňaMliečna dráha), Topaz (r. Alfred Hitchcock), Veľká žranica (r. Marco Ferreri), Pútnička zo Sans-Souci(r. Jacques Rouffio), Zlá krv (r. Leos Carax) či Máme pápeža! (r. Nanni Moretti). V roku 1989 nakrúcal v Československu s Jiřím Weissom film Marta a ja.

Vzdelávací projekt Dokument na kolesách sa presunul do online prostredia. V dňoch 18. až 31. 5. ho diváci mohli vidieť na DAFilms.sk. Súčasťou projektu boli filmy Skutok sa stal (r. Barbora Berezňáková), Na hranici (r. Dominik Jursa), Xenofóbia (r. Barbora Sliepková), Biomasaker (r. Jana Bučka), Spýtaj sa vašich 89 (r. Barbora Berezňáková), Mečiar (r. Tereza Nvotová), Hotel Úsvit (r. Mária Rumanová) a Svet podľa Daliborka (r. Vít Klusák). Organizátori dúfajú, že na jeseň bude projekt pokračovať projekciami pre školy s účasťou lektora a expertov.

Film Šarkan Martina Smatanu získal cenu pre najlepší animovaný film na 36. ročníku festivalu FAMUFEST, ktorý sa konal 20. – 24. 5. v online priestore.