Popustite uzdu svojej fantázii! S takouto výzvou sa na čitateľov obrátila autorka Harryho Pottera. Prvú knihu pre deti z iného než potterovského fikčného sveta začala zverejňovať zadarmo online, aby zabavila deti, ktoré museli pre pandémiu zostať doma. Zároveň ich vyzvala, aby sa zapojili do súťaže a posielali jej svoje ilustrácie k textom. Zdôraznila, že nejde nevyhnutne o dokonalú technickú zručnosť, ale skôr o kreativitu, vynachádzavosť a snahu.

O čosi vynachádzavejší než inokedy musel byť v posledných týždňoch hádam každý. Ak ste však mali roztočený film, navyše koprodukčný, až tak veľa ste toho vymyslieť nemohli. Vplyvu pandémie a s ňou súvisiacich opatrení na rôzne oblasti audiovízie sa opäť venujeme v téme čísla. Niektoré aktivity, ako filmové „premietania“, workshopy či dokonca festivaly, sa aspoň sčasti presunuli do online priestoru. Ale nie všetko sa dá presunúť na internet. Genius loci vlastnej obývačky je predsa len iný než atmosféra kina, ktoré má navyše za sebou bohatú históriu. V texte, ktorý vznikol ešte pred pandémiou, o tom píše Ladislav Volko. 

Režisérka Mira Fornay zase v rozhovore, ktorý vznikol ešte pred uvoľnením opatrení, hovorí, že dúfa v skoré otvorenie kín, aby mohla svoj najnovší film Žaby bez jazyka uvádzať aj s diskusiami. Ďalšiu režisérku Terezu Nvotovú „uväznila“ pandémia v New Yorku. Zasiahla do príprav jej hranej snímky Svetlonoc, ale Nvotová tu nakrútila dokument pre Českú televíziu. V hlavnom rozhovore čísla riaditeľ Audiovizuálneho fondu Martin Šmatlák hovorí, ako sa mu spolupracuje s novou ministerkou kultúry, ale väčšina rozhovoru sa takisto týka koronakrízy, ktorá podľa Šmatláka presunie distribúciu niektorých nových slovenských filmov do online priestoru. Veľa vecí však na webe nenájdete. Martin Palúch sa ponoril do zahraničných archívov, aby tam hľadal materiály do filmu o svojom otcovi, hercovi Ivanovi Palúchovi. Jeho neskutočne rozbehnutú medzinárodnú kariéru zabrzdila normalizácia. 

Medzinárodný úspech oscarového filmu Obchod na korze, ktorý Slovenský filmový ústav vydáva ako 2-DVD a blu-ray, zase odštartovala náhoda. Významný britský divadelný kritik a provokatér Kenneth Tynan svojou slávnou recenziou hry Johna Osborna Obzri sa v hneve pomáhal v roku 1956 meniť charakter britského divadla. O dekádu neskôr si ako prvý v britskej televízii dovolil povedať slovo fuck (takéto prvenstvo si po rokoch budú nárokovať aj iní) a stal sa jedným z najslávnejších ľudí v krajine. Fantázia mu nechýbala. V roku 1969 vytvoril erotickú revue Oh! Calcutta!. Presvedčil Johna Lennona, Samuela Becketta či Sama Sheparda, aby do nej prispeli skečmi. Dnes je to najdlhšie uvádzaná revue v histórii Broadwaya. Podľa pamätníkov práve Tynan svojou veľkou recenziou Obchodu na korze v britskom nedeľníku The Observer otvoril filmu Jána Kadára a Elmara Klosa cestu do sveta. 

Ktovie, kto bude o niekoľko rokov písať podobné recenzie. Spoločnosť Microsoft nedávno oznámila, že na svojom webe MSN nahradí desiatky novinárov umelou inteligenciou. Jej úlohou bude výber z agentúrnych správ, hľadanie údernejších titulkov či lepších fotografií. Popustí pritom uzdu svojej fantázii? 

Matúš Kvasnička